Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ha állandó lakcímemből ki...

Ha állandó lakcímemből ki kell jelentkeznem de van egy ideiglenes lakcímem attól ellátnak orvosnál?

Figyelt kérdés

A következő a helyzet:

Van egy állandó lakcímem

ahol már nem lakok mivel albérlet volt. De már egy másik albérletbe vagyok de itt csak ideiglenesre jelentettek be. Ha kijelentkezek az állandó lakcím helyről és állandóként településit választok így megmarad az ideiglenes lakcímem?


2020. jan. 9. 15:58
 1/5 anonim ***** válasza:

Igen, max nem tetszik nekik. Én 6 évig voltam kollégista Pesten, vidéki lakcímmel, elláttak, barátnőmnek fogamzásgátlót is írtak fel. Albi cserékkor sem azonnal jelentem at magam, hanem ha van idom, business hourban, ami jellemzően nincs, szóval legutóbb 1 évbe telt.

Mentem orvost váltani, mondtak, hogy nem lett volna szükséges az új lakcím kártya a bejelentkezéshez.

2020. jan. 9. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
igen
2020. jan. 9. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ellátnak - azért mert nem ott laksz még kötelesen ellátni a betegeket (sőt bármilyen meglepő az orvosoknak még lelkiismeretük is van). Egyébként háziorvoshoz bárhova bejelentkezhetsz, az ideiglenes lakcím körzetét ellátóhoz is (még "kártyapénzt" is kap utánad ha az állandó háziorvosodként lejelent).
2020. jan. 9. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Ma felhívtam az okmányirodát és azt mondták hogy ha megszűntetem az állandó lakcímem akkor nem maradhat meg a tartózkodási címemm. Mivel tartózkodási cím állandó lakcímmel lehet. Ha nincs állandó lakcímem akkor a tartózkodási címem se lesz. Mit tegyek? Albérletbe vagyok de a főbérlő nem akar bejelenteni. Jelentsem be magam településre? Lakcím nélkülire? :O úgy ellát az orvos? Milyen hátrányokkal jár?
2020. jan. 10. 09:35
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Két helyen is olvastam tőled olyat, hogy „itt csak ideiglenesre jelentettek be”, illetve, „a főbérlő nem akar bejelenteni”.

Nem is kell neki, nem is teheti. A te törvényi kötelességed a lakcímed bejelenteni, méghozzá három munkanapon belül. [*¹]


Valóban úgy van, tartózkodási hely címet („ideiglenes lakcím”) csak akkor lehet létesíteni, ha van lakóhelycím („állandó lakcím”). Mivel a lakóhelycím „annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ, továbbá - a külföldön élő magyar és nem magyar állampolgárok kivételével - az a helyiség, ahol valaki szükségből lakik, vagy - amennyiben más lakása nincs - megszáll.” ← 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról 5. § (2); neked a jelenlegi lakcímed a lakóhelycímed („állandó lakcímed”).


Nem a bérbeadó szabja meg, hogy a címed milyen, hanem a te élethelyzeted. Ez neked az „állandó lakcímed”; így kell(ett) bejelentened.

Sok bérbeadó idegenkedik az „állandó lakcímként” való bejelentéstől, pedig az semmilyen módon nem érinti őt; nem jelent több jogosultságot, mint az „ideiglenes lakcím”. A törvényben szerepel is: „26. § (5) A lakcímbejelentés és az értesítési cím bejelentésének ténye önmagában a lakás vagy az ingatlan használatához fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet és nem szüntet meg.”. Vagyis, a lakcím – bármilyen is – semmiféle használati, vagy vagyoni jogot nem érint; azt a bérleti szerződés tartalmazza.


Ráadásul, a bérbeadó (a törvényi megnevezés szerint: szállásadó) aláírása sem kell a bejelentőre. A bejelentéshez elegendő a bérleti szerződés bemutatása, hiszen azzal már beleegyezését adta az ottlakáshoz. Ha pedig ott lakhatsz, akkor kötelességed lakcímbejelentést tenned.

„27/A. § (3) a szállásadó általi hozzájárulásra nincs szükség, ha a bejelentkező olyan érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal rendelkezik, amely a lakás használatára feljogosítja. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell a járási hivatalnak benyújtani.” ← 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról


┌─ *¹

„26. § (1) A Magyarország területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés).” ← 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról ─┘

2020. jan. 10. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!