Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Települési lakcímmel tényleg...

Települési lakcímmel tényleg nem lesz érvényes a tbm?

Figyelt kérdés
Állandó lakcímem megszűnt így vele együtt az ideiglenes is. Jelenleg van hol laknom csak nem akarnak állandóra bejelenteni amit nem értek. Munkám is van viszont nem tudom így kirúghatnak mert települési lakcímem lesz? Az adóbevallást így hogy töltsem ki? Banknál ha bejelentem a települési lakcímet akkor megszűntetik a bankszámlám? :O Nem tudom mi tévő legyek. Gondolom sok hátránnyal jár hogy nincs állandó lakcímem. Ha dokihoz megyek ellátnak? Kapok pl táppénzes papírt? :O Fogorvos települési lakcímmel ingyenesen kezelnek.. ?
2020. febr. 5. 16:39
 1/1 anonim ***** válasza:

A települési lakcímmel több helyen bizalmatlanok; nem lehet megírni, hogy hol hogyan viszonyulnak hozzá.


A „csak nem akarnak állandóra bejenteni”-t, én sem értem.


Nem másnak kell bejelenteni, az a te kötelezettséged.

26. § A Magyarország területén élő polgár köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés).


Már sok év óta nincs állandó és ideiglenes lakcím: lakóhelycím és tartózkodási hely cím van helyettük.

5. § (2) A polgár lakóhelye: annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ, továbbá az a helyiség, ahol valaki szükségből lakik, vagy - amennyiben más lakása nincs - megszáll.

Vagyis, ahol most laksz, az a lakóhelyed; címe a lakóhelycímed, amit köteles vagy bejelenteni. Tartózkodási helyként nem tudod bejelenteni, mert az csak lakóhelycím megléte esetén lehetséges. Nem a szállásadó, még csak nem is te döntheted el, hogy ez lakóhelycím, vagy tartózkodási hely cím.


Ha van bérleti szerződés, akkor a szállásadó (tulajdonos) aláírása sem szükséges a bejelentő lapon, elég a szerződést bemutatni, hiszen azzal már hozzájárult az ottlakásodhoz. ← 27/A. § (3)

De, kockázatmentesen vállalhatja a bejelentő aláírását is. Ugyanis „A lakcímbejelentés és az értesítési cím bejelentésének ténye önmagában a lakás vagy az ingatlan használatához fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet és nem szüntet meg.” ← 26. § (5)

Érthetetlen, hogy a szállásadók félnek a cím lakóhelycímként (~állandó lakcímként~) történő bejelentésétől: az semmilyen jogot nem jelent, csak annyit, hogy ott lakik. Annak feltételeit szóbeli, vagy írásbeli megállapodás, szerződés szabja meg. Ráadásul, ha az egyéb feltételek miatt megszűnik az ottlakási jogosultság, de a bérlő nem jelentkezik ki, akkor lehetősége van érvényteleníteni (jogi megfogalmazással: fiktíváltatni). A lakcímbejelentés nem ad ottlakási jogot, ahogy a ki nem jelentkezés sem tartja fenn azt.


A jogszabályi idézetek a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvényből valók: [link]

2020. febr. 5. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!