Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Szerintetek hogyan kell...

Szerintetek hogyan kell leírni helyesen az alábbi földrajzi nevek -i képzős formáját?

Figyelt kérdés

Úgy döntöttem, tesztelem, mennyire jó a helyesírásotok! :)


Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek, Francia Déli- és Antarktiszi-területek, Észak-kínai-tenger, Holt-Tisza-berek, Országos Széchényi Könyvtár, Rohonci-Arany-patak, Kál-Kápolna, Velencei-tó, Balaton-felvidék, Új-Dél-Wales, Nagy-Britannia, Fertő tó, Tisza-híd, Hortobágyi Nemzeti Park, Erzsébet híd, Kelet-Közép-Európa, Cseh—Morva-dombság, Nagy-Hideg-hegy, Győr-Moson-Sopron megye, Bükk hegység, Mátraalja, Gellérthegy, Dunakanyar, Tisza-part, Bissau-Guinea


Sok sikert mindenkinek! :)



#helyesírás #teszt #földrajzi név #helyesírási teszt #-i képzős alakok
2020. márc. 21. 21:46
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
BringaManó, a te válaszoldra külön kíváncsi vagyok! :)
2020. márc. 21. 21:57
 2/13 anonim ***** válasza:
A legtöbb esetben megtoldjuk egy i-vel, vagy egy -i-vel, a tónál tavit írunk.
2020. márc. 22. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Direkt olyan neveket írtam, aminek kacifántos az -i képzős alakja és nem lehet letudni annyival, hogy hozzácsapunk egy i-t a végén.
2020. márc. 22. 10:07
 4/13 BringaManó ***** válasza:

Szerintem viszonylag kevés értelme van a játéknak úgy, hogy látjuk egymásét.

(Mondjuk egy Google-űrlappal vagy bármilyen más kérdőíves cuccal lehetne ilyet levezényelni.)

Így inkább csak arra jó, hogy az első néhány megfejtést szétcincáljuk... :-)


Azért hogy ne csak a szám járjon: ez volna az én "tipposzlopom", de csak az nézze meg, aki nagyon akarja. :-) Aki játszani szeretne, az először készítse el a sajátját, csak utána nézze másokét.

[link]

(Bocs, hogy néha nem létezőnek tűnő formákat írok, "élőben" biztos némelyiket inkább -beli-vel mondanám, vagy átfogalmaznám... :-) De most csak a feladatra koncentrálok, legyen mindegyik -i képzős, egyefene, legyen...)

Fejből csináltam, úgyhogy tuti vannak benne hibák. Majd a végén (a többiek tippei után) légyszi írd ki a helyes megfejtéseket is. :-)

2020. márc. 22. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Rendben! :)
2020. márc. 22. 10:46
 6/13 BringaManó ***** válasza:

Akár kitölthetitek itt is:

[link]

2020. márc. 23. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Kipróbáltam, és valamiért sok jót hibásnak jelez, de jónak ugyanazt jelzi, amit én írtam. Mindegy, ügyes vagy, köszönöm a segítséget! :)
2020. márc. 23. 13:35
 8/13 Laylah ***** válasza:
18/25 (17-nek írja, mert különbséget tesz a kötőjelek közt a cseh-morva-dombságinál)
2020. márc. 23. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 BringaManó ***** válasza:

#7:

úgy látom, hogy amik hibásak – pedig jónak tűnnek –, azoknál az a gond, hogy van egy szóköz a végén:

hat ilyen van, plusz a h-t-b. (direkt nem írom ki a megfelelő formát :-)

de a pontszámnál valóban 24/25-öt ír, érdekes...

2020. márc. 23. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 BringaManó ***** válasza:

#8: Gratulálok! Szerintem ezen a teszten ez szép eredmény. :-)


csak két reakciót írok a megoldásodra, olyanokat, amelyekkel nem rontom el mások játékát:


1) azt írod: "különbséget tesz a kötőjelek közt a cseh-morva-dombságinál"

igen, ez is a helyesíráshoz tartozik, különbséget teszünk: a cseh–morva között nagykötőjel van, a 178. szabály miatt.

(az eredeti kérdésben kicsit túl hosszúra sikeredett az a nagykötőjel, de a fenti kérdőíven már jó: – )


2) az OSZK-ban nem Széch_e_nyi van (mint Széchenyi István), hanem Széch_é_nyi, mert Széchényi Ferencről (Sz.István apjáról kapta a nevét, ő pedig é-vel írta).

Úgyhogy ezt nem érdemes "kijavítani". :-)


ezek a hibák elkerülhetők, ha az eredeti tulajdonnevet átmásoljátok, és csak a módosítandó betűkkel foglalkoztok.


ja, és még egy dolog:

az utolsó feladatról a szótárak között is megoszlanak a vélemények – konkrét szabálypont hiányában –, de az eredeti szerzővel abban állapodtunk meg, hogy nekünk az MHSz.-ben lévő megoldás tetszik jobban, így azt fogadja el a kvíz... :-) (bocs)

[na de ezt most nem azért írtam, hogy onnan "puskázzátok" ki a megoldásokat!... fejből kell csinálni, ne huncutkodjatok! ;-)]

2020. márc. 23. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!