Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogy van ebben az esetben az...

Hogy van ebben az esetben az éves szabadság?

Figyelt kérdés

Jelenlegi munkahelyemen fizetetlen szabit kértem mivel nincs munka a virus miatt.


Az éves szabim 22 nap. Ha most kiveszem a megmaradt 20 nap szabadságomat akkor egy munkahelyváltás során hogy működik a szabadság?


Tehát ha mondjuk június 1-el kezdek egy új munkahelyen, akkor időarányosan jár a szabi vagy 0 szabim lesz?


2020. máj. 5. 22:04
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Bizonyára az én hibám, de nem értem, szabadság szempontjából miért számít, hogy most fizetés nélküli szabadságon vagy? A 22 nap, amit írtál, az erre a naptári évre járó szabadság. A szabadság és a fizetés nélküli szabadság két különböző eset. (A Munka Törvénykönyvében nincs „fizetett szabadság” megnevezés; „szabadság” és „fizetés nélküli szabadság” van.)


A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll. A munkavállaló részére, ha munkaviszonya év közben kezdődött vagy szűnt meg - a gyermek születése miatt járó pótszabadságot kivéve - a szabadság arányos része jár. A fél napot elérő töredéknap egész munkanapnak számít.


┌─ Jelenlegi munkahelyeden

Feltételezem, hogy gyermek születése miatti pótszabadság nincs a 22 napban, így, azzal arányos rész jár a jelenlegi munkahelyeden, ahány napig tart ebben az évben a munkaviszonyod.

(Például, ha ebben az évben, ott, ahol most vagy, január 1-től május 15-ig tart a munkaviszonyod, az 136 nap. (136/366*22=) 8,174863 nap; mivel a töredéknap nem éri el a fél napot (0,174863<0,5), így, itt 8 nap szabadság jár.)

Azért az nem úgy van, hogy mérlegeled, hogy hány nap szabadságot veszel ki.

A szabadságot a munkáltató adja ki. A munkáltató évente hét munkanap szabadságot - a munkaviszony első három hónapját kivéve - legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.

Időben benyújtott igény esetén 7 nap az, amire igényt tarthatsz, hogy mikor adja ki a munkaadó, a többi kiadásának időpontját ő szabja meg.


Ez azért lényeges, mert ha „túladagol”, vagyis az időarányostól több szabadságot ad ki, és megszűnik a munkaviszony, akkor nem követelheti vissza a mértéken felül kivett szabadságra kifizetett bért. A munkáltatónak ezt a követelési jogosultságát már nem tartalmazza a hatályos, 2012. január 6-án életbe léptetett (új) Munka Törvénykönyve.

Végül is, magára vessen. Ha az időarányostól több szabadságot adott ki, aztán megszűnik a munkaviszony, akkor feleslegesen kockáztatott.


Viszont, ha az időarányostól kevesebb szabadságot adott ki a munkaviszony megszűnéséig, akkor azt pénzben meg kell váltani. ─┘


┌─ Az új munkahelyeden

Az új munkahelyen, ha ott június 1-én kezdődik a munkaviszony, szintén arányosan jár a szabadság. (Ha határozatlan idejű a munkaszerződésed, azaz, várhatóan év végén is fennáll, akkor a június 1. és december 31. időtartamú napokra (214/366*22=) 12,86399 nap; mivel a töredéknap eléri a fél napot (0,86399>0,5), így, ott 13 nap szabadság jár.

Számíthatsz rá, hogy az első három hónapban nem kapsz szabadságot: jogszabály szerint, te, nem igényelheted – persze, lehet kegyes a munkaadó -, a munkáltató pedig nem fogja rád tukmálni. ─┘

2020. máj. 6. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!