Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A Scrabble-be szabály szerint...

A Scrabble-be szabály szerint ki lehet rakni a dz-t dzs-t?

Figyelt kérdés
Mert ugye nincs benne dz és dzs betű. De kettő illetve három betűből ki lehetne rakni. Akkor most lehet dzs, dzs vagy nem?

2020. nov. 1. 15:59
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Lehet. De a játék elején illik tisztázni az ilyet, ha lusták vagytok elovasni a szabalyt.
2020. nov. 1. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
90%
Ha külön nincs benne akkor igen.
2020. nov. 1. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 2*Sü ***** válasza:
79%

Ha a játékszabály nem részletezi, akkor megállapodás kérdése, célszerű előre tisztázni.


A személyes álláspontom az, hogy a magyar változatokban – szerintem nem célszerű módon – a többjegyű betűket egy betűzsetonra tették. Itt tehát a betű nem a karaktert, hanem a hangot reprezentáló karakterek együttesét jelenti. Meg kell nézni, hogy a játékszabályzat engedi-e a többjegyű betűk egyjegyű betűkből való kirakását. Ha igen, akkor nyilván a dz és dzs is kirakható. Ha nem, akkor ahogy az „sz” nem rakható ki „s” és „z”-ből, úgy a „dz” sem rakható ki „d”-ből és „z”-ből. Ha nincs benne „dz” és „dzs” betű, akkor az ezeket tartalmazó szavak nem rakhatók ki a játékban.


(Ugye a Scrabble eredetileg angol nyelvű volt, ott nincs ilyen gond.)

2020. nov. 1. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
100%
Nagyjából átfutottam a játékszabályt, nem találtam benne semmi utalást a kérdésbeli problémára. (Persze elkerülhette a figyelmemet :) ) Szerintem természetesen kirakható, ahogy a kétjegyű mássalhangzók is. Beleértve a GY, LY, NY, TY betűket is, egy dzsóker felhasználásával. Személy szerint a fordítottját már nem tartom elfogadhatónak, azaz a MÉZSÖR nem rakható ki ZS-vel, a PÁCSÓ CS-vel stb. Van olyan kör, ahol ezt is elfogadják (pl. a már megszűnt jatek.hu-n játszható Szórabló játék). Már csak azért sem tűnik jó ötletnek az efféle korlátozás, mert magyarul lényegesen nehezebb játszani mint az eredeti angol változatot. Ha online játék is érdekes, tudom ajánlani az ingyenesen letölthető és játszható Scrabble3D-t. [link] Esténként szokott lenni néhány magyar játékos a szerverén.
2020. nov. 3. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"a fordítottját már nem tartom elfogadhatónak, azaz a MÉZSÖR nem rakható ki ZS-vel"

Nekem tetszik az otlet. ☺️

2020. nov. 3. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!