Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Szerintetek mit gondolhatnak...

Krisztián the Great kérdése:

Szerintetek mit gondolhatnak az 1800-1950 körüli emberek a 2020-as világról?

Figyelt kérdés

2020. dec. 25. 15:57
 1/2 anonim ***** válasza:

Szerintem semmit. Általában ennyire nem gondolkodnak előre az emberek.


Én emlékszem, annak idején az 1980-as évek elejében megkérdezték a Világ Ifjúsága havilapban, hogy ki hogyan képzeli el a 2000-es éveket. Egy idő után a beérkezett válaszok alapján összeállítottak egy képekkel ellátott cikket, amelyben mindenki ezüst, űrruha szerű öltözékben járt, még a csajok szoknyája is olyasmi volt, meg hogy repülő autók lesznek (azt hiszem akkoriban ment a Vissza a jövőbe, vagy kicsit később), erre a kettőre emlékszem főképp, meg hogy robotok lesznek mindenhol. És nézz közül, mi az ami bevált belőle? Senki nem ezüst ruhában jár, hacsak nem jelmezbál-vagy épp Halloween van. Nincsenek repülő autók, sem olyan sok helyütt robotok. Pedig az csak 20 év előre tekintés volt.


Sokat cikkeztek akkoriban a Y2K "katasztrófáról", mert mi lesz, ha a komputerek nem tudják értelmezni a 2000-et, és helyette 1000-et fognak mutatni, és minden összeomlik. Aztán abból sem lett semmi.


[link]


Még ha Jules Vernét / Verne Gyulát nézed, ő a magához mért technikai tudásával ráhibázott néhány későbbi technikai vívmányra (űrutazás, Holdra szállás - most azt hagyjuk, hogy tényleg megtörtént-e, szerintem igen -, tengeralattjárók), talán mondhatni a sci-fi írók előfutára lehetett.


[link]


A sci-fi sokszor vetíthet előre később megvalósuló dolgokat, illetve ennek hatása inspirálhat tudósokat. Például sok minden nem jöhetett volna létre - vagy nem teljesen így - a Star Trek sci-fi (mozi, és sorozatok) nélkül.

Igaz, transzportálás, holofedélzet, és replikátor, vagy warp hajtómű még nincs, de kísérletek egész biztosan voltak, vannak rá. Az viszont tuti, hogy a mobil telefonok, és a tabletek ennek a szériának a segítségével jöhettek létre, nagyon sok Trekker (aki a széria rajongói) lépett a tudományos pályára, vagy már éppen ott volt, és próbált létrehozni a filmben látott technikai dolgokat.

Ami összefoglaló néven: Treknológia


[link]


Film is született róla:


Hogyan változtatták meg a techie-k (trekkie-k) a világot

[link]

2020. dec. 26. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
29%

Az az 1950 nem volt még olyan régen. Megkérdezhetsz idős embereket, akik akkor már éltek, bár talán jobb, ha megvárod a járvány végét.


Akikről most még írok, azok már meghaltak, és a mennyből nézik a mi világunkat, ami olyan izgalmas, mint egy romantikus regény. A tudomány és a technológia fejlődése mellett korunknak is megvannak a maga árnyoldalai. Világháborúk helyett a neoliberalizmus tombol. Ők a kommunizmust ismerték, ezt nem biztos, hogy jobbnak tartják. Járvány van, de a kíváncsibb szentek láthatják, hogy sok ember nem akarja beadatni magának a védőoltást. Ők tuti beadatták volna, ha lett volna egy akkor aktuális járvány ellen egy ilyen hevenyészett oltás. De kaphatnak erre magyarázatot: az élők nem rendelkeznek annyi tudással, mint amihez ők hozzáférhetnek.

2020. dec. 27. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!