Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Március 14-én vettem egy...

Március 14-én vettem egy autót, de csak április 26-án tudok időpontot foglalni a kormányablakba, ilyenkor is kaphatok bűntetés a gépjármű átiratás elmulasztása miatt? Valaki átírással foglalkozó céggel iratott már át autót?

Figyelt kérdés
A hozzám közellévő többi kormányablakba is jóval a 15 nap lejártával, azaz 29. után tudnék csak időpontot foglalni. Az átírással foglalkozó cégek ígérnek 24-48 órán belüli átírást, valakinek van azzal tapasztalata, hogy azok mennyire megbízhatóak?

2021. márc. 16. 20:22
 1/5 anonim ***** válasza:
Szia! Én Kaposváron vettem autókereskedőnél egy nagyon jó autót. Most javítgatom a kisebb hibáit (kárpitoztam, teleszkópokat cseréltem, világítást és elektronikát megjavítottam). Február 22-én fizettem a foglalót és még azon a napon megcsinálták az átírást, utána másnap elvitték műszakra és 24.-én már meg is volt minden papírja. A forgalmit 24.-én délután megkaptam, de már aznap vezettem, mert elvittem a garázsba délelőtt a vétel után. Akkor annyit mondott a kereskedő, hogy az eredetiség vizsgálattal és a szervizkönyvvel meg a biztosító csekkel vezethetem, de csak a garázsig, utána parkoljak le vele és délután hozza a maradék papírokat. Szerintem nem vezetheted, nekem is annyit mondott, hogy figyeljek nagyon oda, mert nem szabadna így menni vele hosszútávon csak a garázsig.
2021. márc. 16. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Én is így jártam. A városunkban 3 kormányablak van, egyikbe se volt időpont, csak 3 hét múlva. Felhívtam őket. Mondta az ügyintéző, hogy most is át kell iratni 15 napon belül. Kérdeztem, mégis hogy, ha nincsen időpont?? Azt mondta megnézi néhány közelebbi városban... Így megoldódott.

De nagyon gáz így!!

2021. márc. 16. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Szigetváron csinálták meg nekem gyorsan a Suzuki szervizben. 5.hónapban járt volna le a műszaki róla, hát kértem rá friss műszakit is. Ott elintézték az átírást is. Gyorsan intéztek ügyet kb 48 óra volt összesen. Az árban benne volt az ügyintézés. Nem kellett sehova menni csak a műszakiért kellett minimális összeget fizetni.
2021. márc. 16. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Bonyodalom lehet, hogy lesz, de kimentheted magad a büntetés alól (NAV bírság), ha az adás-vétel után 15 napon belül elvégzed az időpontfoglalást lehetséges mielőbbi időpontra, és ezt bizonyítani tudod.

/ Úgy értem az elvégzett időpontfoglalást, hogy amikor végzed a foglalást. Például, ha valaki március 12-ÉN foglalt időpontot április 7-ÉRE (mert hamarabb nem volt foglalható időpont), akkor március 12-ét értem időpontfoglaláson. /

Nem tudom, hogy foglaltál-e időpontot április 26-ára, vagy csak nézegetted? Bár, még bőven benne vagy a 15 napban.


A hatályos jogszabály csak akkor rendeli el a hátrányt okozó intézkedéseket, ha az új tulajdonos az adás-vételi szerződésen szereplő dátumot követő 15 napon belül n̲e̲m̲ ̲k̲e̲z̲d̲e̲m̲é̲n̲y̲e̲z̲i̲ az átíratást. [*¹↓]


Egyébként, 15 nap elteltével a közlekedési igazgatási hatóság (okmányablak, kormányiroda) csak akkor indít eljárást, ha tudomására jut az adás-vétel időpontja.

Tudomást az eladó bejelentése alapján szerezhet. A korábbi 8 nappal szemben, ez év január 1. óta erre neki is 15 nap áll rendelkezésére. Ha nem töri magát a bejelentéssel (őt nem fenyegeti jogkövetkezmény, ha mulaszt), vagy ő sem kap hamarabb időpontot, akkor nincs is mi alapján büntetni a vevőt, a hatóság nem is tud semmilyen változásról. Az eladónak annyi előnye van, hogy ő online is bejelentheti az eladást; ha ezzel él, nem függ az okmányirodai, kormányablaki túlterheltségtől.

Ha előnyt szerez a bejelentéssel, akkor bizony a 15 nap elteltével elindul az eljárás a vevővel szemben, meg is érkezhet a NAV adóbírsága (elmaradt az átíráskor fizetendő vagyonszerzési illeték határidőre történő megfizetése; ezt elmaradt adó módjára kezelik, mulasztási bírságot szabnak ki), és a közlekedési igazgatási hatóság is fenyegethet hivatalból történő forgalomból kivonási határozattal. (Nemrég volt olyan kérdés, amikor a kérdező hasonló okból történő határidő csúszás miatt meg is kapta.)

Az ok, hogy a gépjárműnyilvántartás nem figyeli az időpontfogló rendszert (abban amúgy sincs pl. rendszám), így automatikusan indíttatja az eljárásokat.

Sajnos, ilyenkor többletfeladatot jelent számodra a „feleselés”, azaz, a kifogással élés az intézkedéssel szemben, bemutatva a bizonyítékokat. Ilyen, az időben elvégzett, bemutathatóan dokumentált időpontfoglalás arra nézvést, hogy időben megtörtént az átírás kezdeményezésének teljesítése.


≡ Hát, nem mondom, jó zsúfolt helyen laksz. Nekem, „Gépjármű átírása iránti kérelem (a járművek tulajdonjog-változásának nyilvántartásba vétele, törzskönyv és forgalmi engedély kiadásával) (30 perc)” ügykörben, a házunktól közúton 9,6 km-re levő kormányablakban 6 nap múlva, március 23-án 6 foglalható időpont is rendelkezésre áll; a következő napokon meg csaknem az egész nap szabad. → [link]


[*¹ ┌─ Ha a jármű tulajdonjogának jogszerű megszerzője a̲z̲ ̲á̲t̲í̲r̲á̲s̲ ̲k̲e̲z̲d̲e̲m̲é̲n̲y̲e̲z̲é̲s̲é̲n̲e̲k̲ ̲k̲ö̲t̲e̲l̲e̲z̲e̲t̲t̲s̲é̲g̲é̲t̲ ̲a̲n̲n̲a̲k̲ ̲k̲e̲l̲e̲t̲k̲e̲z̲é̲s̲é̲t̲ő̲l̲ ̲s̲z̲á̲m̲í̲t̲o̲t̲t̲ ̲1̲5̲ ̲n̲a̲p̲o̲n̲ ̲t̲ú̲l̲, késedelmesen teljesíti, a közlekedési igazgatási hatóság értesíti a mulasztási bírság kiszabása érdekében az adóhatóságot. ─┘

↑ 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról 102. §]

2021. márc. 17. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ mindenkinek! Szerencsére megoldódott.
2021. márc. 17. 13:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!