Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ha egy pinteresten levő...

Ha egy pinteresten levő képet, rajzot felhasználok mintának a saját termékemre amit én kihímeznék ,esetleg utána eladnék azért megbüntethetnek?

Figyelt kérdés
Nyilván nem ugyan olyan lenne már az anyagát tekintve sem. De színeibe is más lenne meg lennének rajta változtatások is.
2021. máj. 15. 11:33
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha felismerhető, hogy mit készítettél el, és az eredetit védi a szerzői jog (erről mindjárt bővebben), akkor perelhető és büntethető vagy. Kérdés, hogy a szerzői jog tulajdonosa vagy jogkezelője értesül-e a jogsértésről. Amennyiben igen, akkor első körben kártérítést szokás kérni (ennek összege súrolhatja akár a csillagos eget is!), illetve felszólítanak a jogsértés abbahagyására. Ha ez nem működik, akkor bíróság, ahol szintén elég magas a díjszabás.


A szerzői jog minden alkotást véd, nagyon kevés kivétellel. Bármilyen műről van szó, annak szerzőjét megilleti a jog, hogy maga rendelkezzen a művének felhasználásáról.

Ha neked nincs írásos engedélyed a szerzői jog tulajdonosától és mégis felhasználod a művet, jogsértést követsz el.

Néhány kivétel van:

Egyik kivétel, ha a szerző önként lemond a jogdíjakról és szabadon felhasználhatóvá teszi a művet. Ez azonban nem egyenértékű azzal, hogy te egy ingyenes képeket kínáló weboldalon találtál valamit, hiszen ha az a szerző tudomása nélkül, illetve annak akarata ellenére került oda, akkor ugyanúgy jogsértő az adott mű felhasználása.

Másik gyakori kivétel amikor egy mű védelme lejár, például a szerző halála után X évvel. Ugyanakkor ezek egy elég ingoványos terület, ahány ország, annyi féle szabályozás.

2021. máj. 15. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Mivel ez kézműves terméknek minősülne, ami után adózni kellene, ha rád találnak (akár álcázott vásárlóként is - kézműves csoportban elmondta egy csaj, hogy így húzták csőbe az adóellenőrök, és keményen, visszamenőlegesen is jókora pénzbírságot szabtak ki rá!), igen, megbüntethetnek.


Ez alól csak az a kivétel, amikor a saját, megunt, kinőtt cuccaidat (ruhák, használati eszközök, könyvek, DVD-k, műszaki cikkek stb.) adod el, az 600.000 Ft/év adómentes.

2021. máj. 15. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Én nem arra gondolok hogy azért megbüntethetnének e ha nem tudok számlát adni. Azt tudom hogy kell mert ha nem adózok utána akkor simán megbüntethetnek.


Hanem hogy nem más rajzát (vagy egy részét) használnam fel az én alkotasomban.

2021. máj. 15. 19:41
 4/5 anonim ***** válasza:
És az első válasz nem elég kielégítő?
2021. máj. 15. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

De az teljesen megfelelő volt.

Én a masodik válaszra reagáltam. Mert azt én úgy értelmeztem másról beszél a valaszoló.

2021. máj. 15. 21:18

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!