Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért nem tudom megpörgetni a...

Miért nem tudom megpörgetni a R hangot?

Figyelt kérdés

Ajakhasadékkal születtem, ez is hozzájárulhat. Viszont emlékszem, hogy egyszer kiskoromban sikerült egyszer megpörgetnem. Akkor nagyon örültem, mivel addig a tanci mindig elmondatta a répa, retek, mogyorós nyelvtörőt, és rajtam kívül mindenki jól meg tudta pörgteni. Ez akkor nagyon negatívan érintett, hogy én egész egyszerűen képtelen vagyok rá :(


Viszont eddig életemben csak egyszer sikerült megpörgetnem. Azóta egyszer sem, és már vagy 10-12 éve annak is.


A fogsorom azóta helyre van állítva. Csak most egy drót van a fogsorom mögé ragasztva, ami ugye helyben tartja a fogaimat, így például fogszabályzóra nincs szükségem, aminek örülök. De vajon ez akadályozhat abban, hogy megpörgessem a R-t?


Ha más szóval együtt mondom, akkor többé-kevésbé sikerül kiejtenem. Van aki megérti, van aki nem. Viszont a dupla r-s szavakat rendesen stresszként élem meg, hogy kimondjam (pl erre) idegenek előtt.


Van valakinek valami tippje erre? Vagy szerintetek is a drót miatt lehet ez?



2021. jún. 5. 13:38
 1/3 anonim válasza:
100%

Nem, a drótnak ehhez semmi köze.

Gondolom hogy régebben is jártál már logopédushoz, biztosan foglalkozott veled már akkor is. De az a helyzet, hogy ez az ő szakterülete, ő tudna segíteni.

2021. jún. 5. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Én is a logopédust ajánlom. Esetleg figyelj oda, amikor duplán ki tudod ejteni, hogy hol van a nyelved és azt a helyzeted próbáld a nyelveden felvenni. Szerintem reménykedhetsz, de nem vagyok logopédus.

Veled ellentétben, kicsi koromban oda is r-t ejtettem, ahová nem kellett volna. A szomszédunkat Lajos bácsinak hívták, de én mindig Ralos bácsit ejtettem.

2021. jún. 5. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Egy elég gyakori logopédiai probléma, amit írsz. Mikor én voltam ovis, nekem is - többek között - ezért kellett logopédiára járni, meg anyuval otthon naponta a füzetbe felírt dolgokat gyakorolni. Viszont van, amelyik gyereknek ez nem elég, van akivel nem gyakorol a szülő (mert nem tudja, érti hogy ez fontos), és van sajnos ma már sok ovi ahol nincs is logopédus, vagy nem tud minden beszédhibás gyereket ellátni. Nálad közrejátszhatott az is, hogy ha többszöri műtéttel korrigálták a szád alakját, akkor közben nem akartak logopédushoz küldeni, utána meg valahogy kiestél a rendszerből.


Ha zavar ez az állapot, akkor - életkortól függetlenül - most is logopédushoz kell fordulnod. Ami gondolom most már nem lesz ingyenes (az ovisoknak még az állam fizeti). Bár elképzelhető, hogy a neten is találsz gyakorlatokat, megpróbálhatod.


De ezzel a problémával együtt is lehet élni. Az én férjemnek sincs r hangja. Mégis érthető a beszéde, egyetemen tanít, nem szokott rá panasz lenni. Inkább itthon gond ez, mikor a szomszéd szobából, esetleg zajban egy-egy szót kéne csak megértenem (egész mondatnál segít a kontextus). Vagy r-t tartalmazó tulajdonnevet, számomra ismeretlen nevű településről beszél stb. Úgyhogy családi megegyezés szerint a "kimondhatatlan hang" kifejezéssel hivatkozik az r hangra, ha nagyon nem értem, mit akar mondani. Ha mondjuk nem értem azt, hogy "Perkáta", akkor gyorsabb a "pé, e, kimondhatatlan, káta" mint végigbetűzni az egészet.

2021. jún. 5. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!