Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Más is küzd ilyen problémákkal?

Más is küzd ilyen problémákkal?

Figyelt kérdés

Tényleg én voltam a fsz, hogy olyan gimit és okj-t választottam ami érdekel? Gimiben médiát tanultam, emelt érettségi... t9riből úgy szintén. Ezt a kettőt gondoltam jó kondulási pontnak. Okjn a műtárgyvédelmi asszisztenst végeztem el, gondoltam egy két év sikerül elhelyeszkedni, okos emberek mellet leszek, és talán ha szorgalmas vagyok majd a múzeum beirat egyetemre. két év után már feladtam. Gyári meló is jó lenne, de oda túlképzett vagyok, ezt írják.


A muzeum meg nem vesz fel, az ott dolgozók meg lenézik az okj-t kedvesen megjegyezték semmit nem ér és hülye aki ezért pénzt ad....


És ezek apróbb problémák. A megalázó állásinterjúkról nem is bezsélve. Ebben az országban nem lehet előrébb lépni, boldogulni. Már valami alja munkának is örülnék.



25 vagyok.



2021. jún. 20. 20:19
 1/1 2*Sü ***** válasza:

> Ezt a kettőt gondoltam jó kondulási pontnak.


Kiindulási pontnak jó lenne, csak a gond, hogy nem volt folytatása…


A gimnázium érettségit ad. Ez kb. arra jó, hogy a krumpliszedésnél, vagy költöztető rakodómunkásnál egyáltalán van esélyed valamivel jobb munkát találni. A gimnázium alapvetően egy egyetemi oktatás megalapozására jó, önmagában maximum azt bizonyítja, hogy nem vagy síkhülye. (A KSH adatai alapján a 20–24 éves korosztály 59%-a rendelkezik érettségivel.) Az, hogy emelt szintű érettségit teszel valamiből, annak sincs önmagában semmi jelentősége, az is maximum a továbbtanulás szempontjából számít. A gimnázium iskolai végzettséget ad, de szakképzettséget nem.


Az OKJ önmagában tényleg nem sokat ér. Sokféle OKJ-s képzés volt, de még egy magasabb színvonalú képzés is egyszerűen kevés. Egy pár hónapos, eset egy éves oktatás aligha lesz egyenértékű nem hogy egy felsőfokú végzettséggel, de még egy szakmunkásképzőn/szakközépiskolán, 3–4 év tanulással szerzett szaktudással sem. Arra jó, hogy egy már meglévő szakmában egy adott részterületen elmélyedj, és erről legyen papírod, vagy bizonyos szakképzettséget igénylő vállalkozáshoz meglegyen papíron a szakmai végzettséged. Illetve arra jó, hogy szakképesítést nem igénylő szakmák esetén előnyt jelenthet, pl. sejtésem szerint egy szállodai recepciós álláshoz nem kell különösebb szakképesítés, de ha van róla papírod, ami az adott munkakörnél hasznos lehet, akkor az jelenthető előnyt a többi álláskeresővel szemben.


Lehet, hogy nem ez volt alapvetően az OKJ célja, de a munkaerőpiac szempontjából ennyit ér, akármilyen szint van beleírva az OKJ-s bizonyítványba. Nem véletlenül szűnik meg az OKJ-s képzés.


Tehát a gond az, hogy van egy érettségid, mint iskolai végzettséged, és van egy minimális, eléggé specializált szakképesítésed, gondolom mindenféle szakmai tapasztalat nélkül.


~ ~ ~


> és talán ha szorgalmas vagyok majd a múzeum beirat egyetemre


Nos, ez eléggé hiú ábránd. Van persze ilyenre is példa, egy nagyobb cég lehet, hogy foglalkoztat egy elektrotechnikus (középfokú) végzettségű embert is, akiben látják a potenciált, hogy némi képzéssel elektromérnök is lehetne belőle, de nem ez szokott a jellemző lenni.


~ ~ ~


Ráadásul az, amit csinálni szeretnél nem egy hiányszakma. Sejtésem szerint a múzeumoknál kihalásos alapon lehet állást találni, megfelelő ismeretség hiányában nem tűnik túl esélyesnek. (Nota bene sokszor az egyetem sem feltétlenül arra jó, hogy az ember szakmát szerezzen, persze nyilván arra is. De arra is, hogy megfelelő kapcsolatokat teremtsen, sokszor az ember az egyetem elvégzése előtt már tudja, hogy hol fog dolgozni, néhány szakma esetén valaki lehet, hogy azért nem végzi el az egyetemet végül, mert az adott szakmában már beindult a karrierje.)


~ ~ ~


> Gyári meló is jó lenne, de oda túlképzett vagyok, ezt írják. […] Már valami alja munkának is örülnék.


Gimnáziumi érettségivel nem is ott érdemes keresgélni. Én valószínű, hogy valami szellemi, könnyű fizikai munkát keresnék, ami nem igényel szakképesítést. Hogy mit? A fene tudja. Szállodai recepciós? Könyvesbolti eladó? Személyi asszisztens („titkárnő”)? Persze ezekhez nem árt egy jó nyelvtudás sem.


Sokszor itt az ismeretségi kör tud igazán jól segíteni, nagyon sokan kapnak meg úgy egy állást, hogy van, aki beajánlja az illetőt, mint lehetséges munkatársat. Én is előbb ismertem a főnökömet, mintsem dolgozni kezdtem volna nála, illetve volt két olyan munkatársam is – az egyik még mindig az –, akit én ajánlottam be. Oké, én programozó, informatikus vagyok, ott azért – lévén hiányszakmáról van szó – könnyebb.


> Ebben az országban nem lehet előrébb lépni, boldogulni.


De, csak ahhoz fel is kell emelni a lábad, anélkül nehéz előrelépni. Érdemes B terven gondolkodni, hogy ha nem múzeumban tudsz elhelyezkedni, akkor hol, milyen foglalkozást végeznél, és abban képesítést, neadjisten tapasztalatot szerezni. Persze ez úgy nem könnyű, hogy közben a megélhetésedet is biztosítani kell, de nem is lehetetlen. Egy ismerősöm napi 8 óra munka és napi 2–3 óra elfoglaltságot jelentő elhivatott hobbi mellett szinkronban végzett el két egyetemet levelezőn.

2021. jún. 21. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!