Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Kevesebből, vagy kevesebbből?

Kevesebből, vagy kevesebbből?

Figyelt kérdés

Miért nem 3 b-vel írjuk pl. ezt a szót, ha a ból-, ből toldalékot kapja a szó?

Vagy pl. a többől, többből.



2021. nov. 12. 22:27
 1/4 anonim ***** válasza:
Átokozott nyelv a magyar, néha tényleg semennyi logika van benne. Kell kiírni egy petíciót, hogy mosttól háromval vanjon helyes.
2021. nov. 12. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
A helyesírás egyik alapelve miatt, ami az egyszerűsítés elve.
2021. nov. 12. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Így döntöttek a nyelvtudósok, ez felel meg a magyar helyesírásnak, hogy nem triplázzuk. Ige, a magyar nyelv nem szereti a mássalhangzótorlódást.

(Pl. a helyiek nem Csongrádot, hanem Csongorádot ejtenek). Ugyanilyen okból az eredeti magyar szavak nem kezdődnek két mássalhangzóval, de némelyik már meghonosodott: drót, trágya, program, front...

2021. nov. 13. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

A 2/3-as válaszolótól kérdezném:

"egyszerűsítés elve"???? A magyar nyelvben? :-)

Ebben az esetben, kérlek magyarázd (vagy magyarázdd?) el nekem a felszólító módra vonatkozó "egyszerű" szabályt. Mikor kettőzöm a toldalékot?

- visz - vidd

- eszik - edd (csak így egyszerűen :-))

- hagy - hadd

- magyaráz - magyarázd (miért nem dd)

- romlik - romolj (ez csodálatos)

stb, stb, stb

Ha most megkérne a külföldi ismerősöm, hogy magyarázzam el ezt neki, akkor inkább javasolnék egy másik nyelvet :-)


Vagy itt van pl a birtokos jel, a "j"

- fej - feje

- orr - orra (hol a j)

- tüdő - tüdeje (hol az ő)

- kéz - keze (hol a j és mi lett az é betűvel)

stb, stb, stb

Értem én, hogy más nyelvekben is vannak rendhagyó szavak, de ami itt megy, az káosz, nem pedig egyszerűsítés.

Elég szellősen egyszerűsítették a nyelünket :-)

2022. márc. 11. 15:03

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!