Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan számolják az inflációt/...

Hogyan számolják az inflációt/CPI-t, hogy 8% lett?

Figyelt kérdés
Minden élelmiszer, benzin, lakásárak/bérlet jóval több, mint 8%-al emelkedett, akkor mégis hogyan hozták ki az évről évre történő értéket 8% körülre? Tudom, hogy vannak trükkök (pl processzor teljesítménye miatt defláló hatással van bennt) de mi más van még?

2022. márc. 22. 23:49
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy mit teszünk az inflációs kosárba.

Például a szürke színű hajháló inflációs rátája 22 éve stagnál, sőt inkább csökken.

Remélem érthető 😉

2022. márc. 23. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Értem én, de így akkor nem mond sokat a mutató, inkább az átlag lakos vásárlási szokásainak megfelelő termékeket kéne nézni:/
2022. márc. 23. 01:16
 3/5 anonim ***** válasza:

Azért nem azt nézik, mert akkor magasabb lenne.

Trükköznek azzal, hogy mi az "átlag".

2022. márc. 23. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 2*Sü ***** válasza:

> Minden élelmiszer, benzin, lakásárak/bérlet jóval több, mint 8%-al emelkedett


Így van. Viszont számos termékkategória, szolgáltatás ára meg alig nő, változatlan, vagy éppenséggel csökken. Amiknek az ára az elmúlt 10 évben úgy általában kisebb mértékben emelkedett, vagy esetenként csökken: a ruhák ára, bútorok ára, a tömegközlekedés ára, az kommunikáció (internet, telefon előfizetés, tévé előfizetés) ára. Meg ugye a rezsicsökkentés miatt a háztartási energia ára sem emelkedett túlzottan. (Most az más kérdés, hogy ez lecsapódik-e máshol, vagy sem.)


> Tudom, hogy vannak trükkök (pl processzor teljesítménye miatt defláló hatással van bennt) de mi más van még?


Kérdés, hogy mennyire trükk ez. Hiszen – ha te személy szerint nem is – magánszemélyek is vásárolnak informatikai eszközöket, meg az ipari, szolgáltatási szektor is, nem is elenyésző tételben.


Mondjuk a gyorsan fejlődő technológia esetén más probléma is felmerül, mert lehet, hogy egy adott processzortípus ára csökken, viszont egyre jobb és jobb tulajdonságokkal rendelkező eszközök számítanak átlagosnak. Itt azért dilemmatikus, hogy mi az összehasonlítási alap. Egy tavalyi flagship telefont önmagával vagy az idei flagship telefonnal kell összehasonlítani? Árnövekedés vagy árstagnálás-e ez (ha mondjuk a mai iPhone 13-t hasonlítom össze a 2017-es iPhone 8-cal), vagy árcsökkenés (ha mondjuk az 2017-es iPhone 8 árát az iPhone 8 mai árával mérem össze) + magasabb életszínvonal (Pistikének iPhone 8 helyett iPhone 13-a van)? Jó kérdés, mindkét megközelítés mellett és ellen is szólnak érvek.


> Értem én, de így akkor nem mond sokat a mutató


Attól függ, hogy kiről nem mond semmit. Az ország általános gazdasági állapotáról jobban beszél az általános infláció, de abban nem csak a magánszemélyeket kell belevenni, hanem a cégeket, intézményeket is, azokkal a termékekkel és szolgáltatásokkal, amiket jellemzően ők vásárolnak, magánszemélyek meg nem annyira. De tény, hogy egy átlag magánszemély pénze vásárlóerejéről nem biztos, hogy az általános infláció festi a legjobb képet.

2022. márc. 23. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Erről az a véleményem, hogy a különféle cégek, stb. stb. ezt jobban ki tudják számolni maguknak.

Annak kéne kiszámolni a VALÓS értéket, aki a legkevésbé képes magának számolni.

Csak kicsit riasztó lenne, mert 2...3-szoros szorzó lenne az átlaghoz képest, vagy még magasabb.

Ha csak a nagyon alap dolgokat nézzük, lehet akár 100%-os infláció is.

2022. márc. 23. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!