Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Milyen Magyarországon városter...

Milyen Magyarországon várostervezőnek/urbanisztikai mérnöknek vagy hasonló munkakörben dolgozó embernek lenni?

Figyelt kérdés
Az a helyzet nagyon érdekel a várostervezés és szívesen csinálnám azon kevés (külföldi) infó alapján amit találtam. Imádok Cities: Skylinesozni is. Látok is ilyen mSC-ket magyar egyetemeken és szeretném elvégezni az egyiket. Viszont kb semmi infót nem találtam hogy milyen ez itthon. Mennyire releváns? Mennyire izgalmas(tekintve hogy azért itt kisebb fejlesztések vannak mint pl Nyugaton)? Hogyan telik egy várostervező átlag napja Magyarországon? Mennyire fizetik meg? Milyen tantárgyak fontosak ehhez? Hol alkalmaznak ilyen embereket(pl: magáncég,önkormányzat vagy bármi)? Mennyire kell emberekkel dolgozni? Milyen, és milyen nehéz az egyetem? Bármi érdekel tényleg, nagyon kíváncsi lennék hogy milyen ez itthon és hogy megéri-e váltanom, mert jelenleg matek-történelem fakultáción vagyok 10.-es, szóval kéne fizikára erősítenem.

2022. ápr. 21. 16:51
 1/3 anonim válasza:
100%

Szia. Most úgy írok választ, hogy engem is érdekelne egy bővebb válasz, de leírom amit eddig tapasztaltam, gondolok. Én most egyetem földrajzot tanulok településfejlesztés specializáción. Azért erre mentem, mert engem is nagyon érdekelt mindig is az urbanisztika, de nem hiszem, hogy jó lennék mérnöknek. A városfejlesztés egy (bármennyire is specifikusnak hangzik) nagyon kiterjedt fogalom. Vannak mérnökök, városdesignerek, városszociológusok, és olyanok akik a városfejlesztés gazdasági vagy társadalmi askpektusaival foglalkoznak. Tovább menve nyílván közlekedésfejlesztők stb. De maradjunk az urbanistánál, mint városokkal foglalkozó ember. Lelövöm a poént: amit én láttam EDDIG az csalódás. Ez nem azt jelenti, hogy ez ilyen, vagy mindenhol, minden munkakörben, munkahelyen ilyen, de én eddig ezt tapasztaltam. Kifejtve:

- Baromi kevés a fejlesztés, mivel baromi kevés a pénz. Három féle helyen tudsz elhelyezkedni: állami, önkormányzati vagy magánszféra. A magán Magyarországon nagyon gyenge. Kevés van és azért, mert nincs rá sajnos igény. Az ilyen helyeken főleg önkormányzatok megrendelésére készítenek településfejlesztési koncepciókat, terveket, felülvizsgálatokat. Az önkormányzatoknak nagyon kevés pénze és önállósága van ma Magyarországon. Az állami szférában pedig lehet lesz munkád és egész jó fizetésed, de a munkád gyümölcsét nem nagyon fogod visszalátni.

- A munkák nagy része papírmunka. Stratégiákat, terveket írnak az önkormányzatok és a cégek is tonna számra. Írnak, írnak és írnak, ami fontos, de szerintem nincs egyensúlyban az írás és a cselekvés.

- Nem nagyon tudod elengedni a fantáziád. Ha egy jó helyen vagy, és van is feladat, mondjuk egy konkrét fejlesztés, és azon dolgozol, akkor kb. azt csinálod, hogy írsz vagy számolsz ahhoz, amit mondanak. Tegyük fel, hogy egy városrészt terveztek. Annak van egy megrendelője, mondjuk az önkormányzat, ami eldönti nagyjából, hogy milyen legyen, de ő sem dönthet kénye-kedve szerint, mivel rengeteg különböző szabályozásnak, kritériumnak meg kell felelni. Aztán az átmegy ilyen-olyan emberen, mondjuk a főnökeiden, és a végén neked az jut, hogy ábrázold ezt, írd le azt. (Persze ha később feljebb jutsz, lehet több beleszólásod.)

- A várost nem urbanisták, hanem politikusok alakítják. Sajnos. A végső döntést, az ötletet, hogy mire menjen pénz, mi kell, mi lesz jóváhagyva, azt mind politikusok csinálják.


Én is imádom a C:S-t és imádom a városokat és tervezni azokat, de nem urbanistaként aligha fogod de kitalálni, hogy mondjuk hol legyen jobban beépítve egy terület, de még csak azt sem, hogy merre menjen egy busz.


De óriási fenntartásokkal kezeld amit írtam, mert nem véletlen találtam rá erre a kérdésre. Engem is érdekel, hogy hol, miként lehet elhelyezkedni, mik a lehetőségek. Szóval nyugodtan javítson ki valaki, aki jobban benne van a dolgokban. :)

2022. nov. 5. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
*de urbanistaként aligha fogod te
2022. nov. 5. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen hogy ilyen részletesen leírtad a tapasztalataid! Én pont ettől féltem egyébként:/. Olyanon gondolkodtam hogy hátha van olyan cég ahol lehet Magyarországon dolgozni, de külföldi megrendeléseket is ellátni, ahol többet adnak a szakmai szemre mint itthon és így hasznosabb és izgalmasabb munka lehetne.
2022. nov. 17. 23:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!