Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Változatos ellentéte?

Változatos ellentéte?

Figyelt kérdés

2022. júl. 27. 16:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
egyhangú, monoton, sivár, kies
2022. júl. 27. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 fersk ***** válasza:
Kies eredetileg=kéjes. Amire gondoltál, 1-es válaszoló, az a kietlen.
2022. aug. 14. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Talán igazad van, talán nincs:

[link]

2022. aug. 14. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 fersk ***** válasza:

3/3

A szokásos mantra: a nyelv változik, a beszélők alakítják stb. Csak éppen több a tanulatlan, potenciális analfabéta, igénytelen használó - ezért silányul és veszít kifejezőkészségéből a nyelv.

2022. aug. 14. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Azért Grétsy László eszmefuttatását tanulatlan, igénytelen analfabétákhoz hasonlítani... Már ne is haragudj, de én szégyellem magam helyetted.

Egyébként nem értem, miért használod ezt a silány, mai nyelvet, amikor ez csak az ősi (sőt, őshy) szenth magor nyelv elkorcsosulása.

2022. aug. 14. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 fersk ***** válasza:
Ne forgasd ki - nem Grétsy, hanem akiknek a kezébe ad(ná)ja a 'kormányrudat'.
2022. aug. 14. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Valami nálad nagyon nem stimmel.

A nyelv változása az elmúlt többezer évben elfogadható számodra, olyannyira, hogy ezt a folyamatosan változó nyelvet beszéled te is. Majd jön egy pont az időben, amikor azt mondod, "Eddig, ne tovább!" - eddig örültem, hoyg változik a nyelv, de tovább már ne változzon.

Ez a mostani változat lenne talán a tökéletes? A végső? Az ultimate magyar? Miért gondolod, hogy az eddigi változások jók, és a mostaniak már nem lesznek azok?

2022. aug. 14. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Dagadozó Agy ***** válasza:

fersk nevű felhaszaló arra gondol szerintem, hogy nem gazdagodik a nyelv, hanem elsatnyul, zsugorodik sok esetben. Ha átalakul vagy fejlődik, az nyilván nem baj.


Nyilvanvaló, hogy a használhatatlan vagy túl hosszú szavak kikopnak. De amikor már arra is lusta valaki, hogy nyelvtant megfelelően alkalmazza, az igénytelenség. Peldául:

Gyors elmosogatok.

Elmentünk Horvátba.

És hasonlók...


Érdemes az 1894 című disztópikus regényben elolvasni azokat a részeket, amik a szavak kiirtásáról szólnak. Minél vékonyabb a szótár annál jobb. Nem erre kellene tartanunk.

2022. aug. 14. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A kies / kietlen nem rövidülés, hanem jelentésváltozás. Emiatt teljesen felesleges belekötni.

Egyébként a rövidülés sem feltétlen rossz, hisz az egyik leggyakoribb szavunk a bazmeg, ma már élni sem tudnánk nélküle, pedig ha valami, hát ez a tipikus esete a satnyulásnak.

Nem utolsó sorban hadd jegyezzem meg, hogy a "szerinted mire gondol" teljesen irreleváns. Ha már vitázni akar, akkor nem velünk kéne kitaláltatnia a saját gondolatait. Én egy "szerintem arra gondol"-lal nem tudok vitázni.

Én azzal tudok vitázni, amit mond / leír - az pedig kerek perec az volt, hogy a nyelv változása ellen van. Mégpedig csak a mostani változás ellen, a korábbi változás nem zavarja.

2022. aug. 14. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 fersk ***** válasza:

"A kies / kietlen nem rövidülés, hanem jelentésváltozás. Emiatt teljesen felesleges belekötni."

Szerintem meg szegényedés...

"akkor nem velünk kéne kitaláltatnia a saját gondolatait..... az pedig kerek perec az volt, hogy a nyelv változása ellen van".

De neked azért sikerült... :D

A magabiztosságod pedig egyenesen lenyűgöző! :)

Remélem, azért nincs harag...

2022. aug. 14. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!