Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Jelentéskülönbség ugyanaz és...

Jelentéskülönbség ugyanaz és ugyanolyan között?

Figyelt kérdés

2022. okt. 6. 22:31
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Ha mutatok egy 100Ft-ost kétszer egymás után, akkor az ugyanaz. Ha két 100 Ft-ost mutatok, akkor ugyanolyan.
2022. okt. 6. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

ugyanaz = megegyező

ugyanolyan = hasonló

2022. okt. 6. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 2*Sü ***** válasza:

Ugyanolyan: A vizsgálódás szempontjából releváns tulajdonságaik megegyeznek.

Ugyanaz: Megkülönböztethetetlenül, szétválaszthatatlanul azonosak, nem két dologról, hanem egyetlen dologról van szó.


Pl. ha ugyanolyan busszal mentem el dolgozni, mint amivel haza, az azt jelenti, hogy – akár általam önkényesen választott – néhány tulajdonságuk azonos volt. Azonos volt a márkájuk, a színük, stb… De bizonyos – számomra nem fontos – tulajdonságaikban lehettek eltérések, pl. hogy melyiknek mi volt a pozíciója 2022. október 7-én 8:16-kor. Vagy pl. más volt a rendszámuk. Vagy hogy az egyik alvázán van egy 1 mm hosszú karcolás, a másiknak meg nincs. A két busz nem ugyanaz, egymás mellé tudom tenni egy adott időpontban a két buszt. Tényleg ugyanolyan lesz, de szemmel láthatólag két különböző jármű.


Ha azt mondom, hogy ugyanazzal a busszal – mint fizikai járművel – mentem dolgozni, mint amivel haza, az azt jelenti, hogy a két busz minden tulajdonsága vagy megegyezik, vagy kontinuitás van a változásban. Nyilván ugyanaz a busz időközben lehet koszosabb, kicserélhetik a rendszámát, lefesthetik időközben más színre, de nem tudom a két buszt egy időben egymás mellé tenni, mert nincs két busz, egy busz van.


Elvont fogalmaknál viszont a két fogalom összemosódhat. Pl. ha azt mondom, hogy ugyanazzal a vonattal – mint járattal – megyek, mint a múltkor, akkor az nem a fizikai vonat azonossága, hanem a menetrendi azonossága, hogy ugyanonnan indul, a napnak ugyanabban az időpontjában, ugyanott áll meg, stb… Ettől lehet pl. fizikailag két különböző jármű, de a járat ugyanaz. Vagy pl. ha azt mondom, hogy ugyanaz az esemény történt meg velem, vagy ugyanolyan esemény történt meg velem, az nagyban függ attól, hogy mit tekintek „valaminek”, és mit tekintek ezen kívüli körülménynek.

2022. okt. 7. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!