Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan tudnék leszokni a...

Hogyan tudnék leszokni a vásárlásbetegségről?

Figyelt kérdés
Mai nap egy nagyon nagy felébredés volt nekem. Észre se vettem hogy mit csinálok, mennyit költök de 3 nappal fizetés után egy garasam sincs. És nem tudom visszavinni a háromnegyedét annak amit vettem, így ebben a hónapban extra rossz a helyzetem (ami elősegített abban, hogy észre vegyem, problémám van). Ráébredtem, hogy vásárlásbeteg vagyok. Ugye ez egy szenvedélybetegség. Hogy tudnék javítani ezen? Borzalmas helyzetekbe kerülök emiatt. És eddig mindig elterveztem hogy leállok és abbahagyom de nem sikerül sehogy. Segítségre van szükségem! Valaki tud akármit? Terápia, tanfolyam? Vagy egy szervezet aki beosztja nekem a fizetésem? Nagyon meg vagyok ijedve… Nem akarok ennyit költeni. Nem akarok azon aggódni be tudom-e fizetni a számláimat a maradék morzsákból pedig a fizetésem elég rendes méretű. Le akarok szokni.

2023. febr. 6. 01:02
 1/7 anonim ***** válasza:
46%

"Vagy egy szervezet aki beosztja nekem a fizetésem?"


Hogyne. Sok ilyen szervezet fog nálad jelentkezni privátban.



Miket vásárolsz?

2023. febr. 6. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Rengeteget kajálok/rendelek kaját mert főzni nagyon nem szeretek, elektronikai kütyük nagyon vonzanak, meg a használt tárgyak (pl bármi a facebook marketplaceről, vagy jófogásról). Nem tudom számít-e de ADHD-m van és tárgyak vétele olyan boldogsághormon forrás számomra amit nem sok más dolog tud sajnos pótolni. Számomra új dolgok vétele leköti az agyamat arra a kis időre ameddig megvannak, ezért rászoktam sajnos hogy sokmindent megveszek amire semmi szükségem.

A fizetésbeosztás az tényleg rossz ötlet, belátom. 😅

2023. febr. 6. 01:11
 3/7 anonim válasza:
100%

Szia! :)

Sokáig én is hajlamos voltam a túlköltésre. Szerintem segít, ha minden hónap elején amikor fizetést kapsz, elkülönítesz egy összeget amit majd a hónapban elvásárolsz, de figyelsz arra, hogy azt ne lépd túl. Illetve leírhatod magadnak, hogy miért nem szeretnél visszaesni az észtelen költekezésbe. Ha kísértésbe esel mindig olvasd el ezeket, akár ki is ragaszthatod. Vagy például azt az összeget amit hónap elején elkülönítesz hogy levásárold, ne egyszerre költsd el, hanem a negyedét az első héten és így tovább. Így valamennyire megmarad a folyamatos boldogságforrás érzése is. Viszont ezek lehet tüneti kezelések, érdemes a mélyére ásni. Lehet hogy az ADHD csak részben felelős érte. Minden szenvedélybetegség ered valahonnan, szerintem egy szakemberrel könnyebben fel tudod tárni a miérteket.

Illetve amit fentebb írtam hogy írd le a miért akarsz ennek véget vetni. Nyilván az első válasz hogy spórolj. De ha tovább gondolkodsz rajta és fejtegeted egyre több indokot találsz. Pl hogy jobb legyen az életminőséget, hogy fejlődj, ne a szenvedély uraljon. Ha ezeket kibontva mind mind leírod magadnak sokkal erősebb motivációt adnak, mintha csak a nyilvánvaló okot fogalmaznád meg, mert a miértekben rejlenek a vágyaink, az értékrendünk stb. Plusz még szerintem ilyen pénzfigyelő appokat is le lehet tölteni. Van amelyik tuti fizetős de megéri mert ha segít akkor megtérül.

Összegezve: próbálj beosztani, motiváld magad, és mindenek előtt jöjj rá a szenvedélybetegséged miértjére, mert sokszor a miértekben van a kutya elásva.

Remélem tudtam segíteni, sok sikert! Ha gondolod írd meg, hogy haladsz!

2023. febr. 6. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
35%
Kérdező, ha valóban ADHD-s vagy, akkor legalább 1 pszichológust ismerhetsz. Talán vele kellene megbeszélni?
2023. febr. 6. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Írj költségvetési tervet, miket is kell kifizess az adott hónapban. Az erre szánt pénzt tedd el, semmi esetre se költs belőle, ami marad azt is oszd el egy hétre vagy akár napokra, hogy mennyi a vásárlási kereted.
2023. febr. 6. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szerintem még fizetésnap fizesd be a havi kötelező kiadásokat. Számla, rezsi, autó stb

Utána már nem kerülhetsz bajba

2023. febr. 6. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindenkinek (kivéve a negyediknek) a választ. Ki fogom próbálni ezeket a módszereket következő hónapban (meg ebben is a maradék pénzemből), majd írok egy frissítést hogy hogyan sikerült.
2023. febr. 8. 23:50

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!