Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Dolgozom vagy dolgozok XY cégnél?

Dolgozom vagy dolgozok XY cégnél?

Figyelt kérdés

Hogyan mondom helyesen?

(A "dolgozok" áll a számra, de nyelvtanilag a "dolgozom" tűnik logikusabbnak.)



2023. máj. 6. 10:03
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
82%
Nyelvtanilag a dolgozom a helyes.
2023. máj. 6. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Szuper, köszönöm! :)
2023. máj. 6. 10:17
 3/13 anonim ***** válasza:
43%
Nyelvtanilag szerintem mindkettő helyes.
2023. máj. 6. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
38%
#3 Nem! Dolgozom a xy kft-nél, és dolgozok azon, hogy megoldjak egy problémát. Ez így helyes nyelvtanilag, nem másképp.
2023. máj. 6. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Nem olyan egyértelmű a helyesség megítélése, ahogyan az 1-es válaszban olvasható.

A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének helyesírási tanácsadó portálja szerint – a helyesírási szabályzat alapján – a dolgozom és dolgozok egyaránt helyes:

[link]

[link]


Még abban a korban születtem, amikor a szüleimtől, nagyszüleimtől kizárólag a dolgozom alakot hallottam, szoktam, és az iskolában is így tanultam.

De már akkor is csak kijelentő módban volt kizárólagosan helyesnek ítélt az ikes ragozás; például felszólító módban már ritkább volt az ilyen tisztán ikes igék megfelelő ragozása is.


A helyesírási szabályzat követi az élő nyelvi változásokat. Ha valamit jelentős mértékben, netán nagy arányban használnak, akkor befogadják a szabályzatba.

Ez történt a tisztán ikes igék kijelentő módú egyes szám első személyű alakjaival is.

Számomra mai napig természetes pl. a dolgozom forma, de egyre kevésbé bántja a szemem, fülem, a dolgozok alak. Én még a „régi iskola” szerint használom, de például az unokáim már egyáltalán nem.


Mondhatod úgy, ahogy ’a szádra áll’; nem vétesz vele a helyesírási szabályzat elvárása ellen.

2023. máj. 6. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
#5 A linkjeid teljes mértékben irrelevánsak a kérdés szempontjából. A szövegértés megy?
2023. máj. 6. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
1-es, 4-es és 6-os válasz írója, akkor úgy szoktad mondani, például hogy „Zoli kevesebbet beszélgessék és többet dolgozzék!”, és nem úgy, hogy „Zoli kevesebbet beszélgessen, és többet dolgozzon!”. Ha igen, akkor rajtad kívül hányan mondják úgy?
2023. máj. 6. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
#7 Láthatóan provokláni próbálsz, de ez a kérdést tekintve irreleváns és haszontalan. Keress magadnak más szórakozást.
2023. máj. 6. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Rendben. Köszönöm mindenki segítségét! Akkor ez esetben "dolgozom".

A kérdés lezárva.

2023. máj. 6. 16:27
 10/13 BringaManó ***** válasza:
Ennyi zöldséget... ijesztőek vagytok... (A nyelvtan nem helyesírás, a helyesírás nem nyelvtan.) De a vége a csúcs: kérdés lezárva. XDDD Jaja, ez itt így megy... :-)))
2023. máj. 7. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!