Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Az erőművekben megtermelt...

Az erőművekben megtermelt villamos energia hány százaléka jut el a lakossági fogyasztóig ? Mennyi a hálózati ohmikus veszteség ?

Figyelt kérdés
Olyanok válaszát várom akik ténylegesen rálátnak, mert olyan helyen dolgoznak és/vagy értenek hozzá.

2023. szept. 9. 08:37
 1/6 anonim ***** válasza:
66%

tavaly 4,85 %

De nem az erőművekben termelt, hanem az összes forráshoz képest (az import a hazai termelés felénél több volt)

2023. szept. 9. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
30%
kugliban az első találat volt... olyanok válaszát várom... :D
2023. szept. 9. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
66%
Hát én "olyan" vagyok, mert anno a szakmai gyakorlatomat egy erőműben töltöttem, ráadásul ebbe vágó szakmában. Ugyi ott kezdődik a dolog, hogy(ott ahol voltam) a generátorok 6 kV-os feszültségen termelik az áramot. Ezt utána szépen feltranszformálják pártíz kV-ra, és onnan megy az alállomásokra, ahol akár 750 kV-ra is feltranszformálhatják távolság függvényében. A réz ellenállásából származó veszteség, illetve a hődisszipáció könnyedén kiszámolható, ehhez csak osztani és szorozni kell tudni. Ugye R= ró(nem tudok ilyen karaktert írni)* l/A. Ebből kvázi könnyen ki lehet számolni a távvezeték ellenállását, viszont a pillanatnyi áramfelvétel, illetve a fogyasztók jellege miatt nem is olyan egyszerű meghatározni azt. Ugye van a látszólagos teljesítmény, a hatásos teljesítmény, és a meddő teljesítmény. Ezekből a látszólagosat érdemes figyelembe venni, és legfeljebb statisztikai módszerekkel lehet kiszámolni a fogyasztás mértékével arányos veszteséget, ami ugye a vezetékek melegedéséből adódik. Ahogyan írták is, ez jellemzően pár %.
2023. szept. 9. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

"Mennyi a hálózati ohmikus veszteség ?" Nem csak ohmikus vesztesége (pl. lesugárzott veszteség) van a hálózatnak. És külön nem mérhető az ohmikus és a nem ohmikus veszteség.


Valamint szintén nem mérhető külön, és a fenti kb. 4-5%-ban az "áramlopás" azaz azok a fogyasztók akik a mérő megkerülésével vételeznek. Ezt "jó indulatúan" a hálózati veszteségbe számolják bele (ennek méréstechnikai okai vannak), illetve ide számolódik a mérőeszközök pontatlanságából adodó "látszólagos" veszteség is (szintén nem mérhető külön).


A mérési módszer viszonylag egyszerű, vesznek egy jól megfogható időszakot (pl. egy év) tudják, hogy az összes erőmű mennyit termelt, és megnézik, hogy ebből mennyit fogyasztottak el (mérés alapján) a fogyasztók. A kettő különbsége a hálózati veszteség. Ha a fogyasztó "lopta az áramot" (ami azért Magyarországon főleg lakossági fogyasztóknál nem kevés) az ott jelentkezik, hogy a lakossági szektor mért fogyasztása kisebb mint a tényleges.

2023. szept. 9. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

#4-hez:

Igen, ez a helyes (és viszonylag egyszerű) számítás, de én kevesellem a 4-5 %-ot. Egyetemi emlékeimben egy nagyobb szám él, azért keresek olyat aki látott is ilyen -az általad említett- konkrét számítást Magyarországra.

2023. szept. 10. 08:25
 6/6 anonim ***** válasza:
57%

"Igen, ez a helyes (és viszonylag egyszerű) számítás"

Nagy tévedés. Utalnék az #1 válaszomra.


"Egyetemi emlékeimben egy nagyobb szám él"

Mert nagyobb is volt, abban a bizonyos első google találatban 90-től van a táblázat, volt a közben eltelt időben 12 % is. Ámbátor szerintem a 8 % feletti az inkább a leolvasási problémákból, stb adódik. Például volt egy áramszolgáltató, ahol a számlázás elcsúszott, és a vezetőség a differenciát rá akarta verni a hálózatra - 35 %-ot, ami fizikai lehetetlenség például a megfelelő feszültségtartás mellett, azt mrg látni lehetett bárhol, hogy az rendben van.


Statisztikai alapon nyugvó számítást a műegyetem tanárai készítettek valamikor 40 éve.

2023. szept. 10. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!