Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Szinte senki se jelenti be a...

Szinte senki se jelenti be a pálinkafőzőt?

Figyelt kérdés
Unokatesómék rendeltek neten új pálinkafőzőt, az oldalon kivan írva 15 napon belül bekell jelenteni a Navnál de mondták nekem, fölösleges bejelenteni mert úgy se tudják meg a Navosak, max ha egy szomszéd felnyomná őket, de évente max 10l főznének ami a családban elfogynak. Mi értelme ennek a Navos bejelntésnek ha ki se mennek amikor egy üzlet eladja a főzőt, nem értem.

2023. okt. 5. 22:46
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Ne jelentsd be. Korábban önkormányzatnal dolgoztam, előtte oda kellett bejelenteni. Nagy budapesti kerület. A kutya se jelentette be.


Azoknak érdemes akik ipari módon használjak és a szomszéd rajohet.

2023. okt. 5. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Vagy még azoknak se, csak legyen hova betolatni a furgonnal.
2023. okt. 6. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Érdekes mi bejelentettük.

Mi a gond ?

Nem NAV, hanem önkormányzat .

2023. okt. 6. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A 3-as válasz írójával egyezően én sem értem, miért kell mérlegelni a bejelentést?

A bejelentés illetékmentes és a magánfőzés évi 86 literig adómentes. ← 2016. évi LXVIII. törvény a jövedéki adóról 132. § (4)

Az sem jelenthet nagy gondot, hogy évente be kell jelenteni a NAV-hoz a tervezett főzési mennyiséget; nem kell azt pontosan előre tudni, bejelenti az adómentes maximumot, megkapja rá az igazolást és kész.

Ha már valaki csalni akar, akkor többet főz; azzal nehezebb lebukni, mint azzal, hogy nincs bejelentve. Lehet, hogy túlságosan „szabálymuki” vagyok, de tulajdonképpen semmiért, nem kockáztatnék többszázezer forintos bírságot és a főző elkobzását.


/ Az 1-es választól eltérően, nem régebben kellet az önkormányzati adóhatóságnál bejelenteni, hanem most is; a vásárlástól számított 15 napon belül. Az önkormányzati adóhatóság továbbítja az adatokat a vámhatósághoz. ← 2016. évi LXVIII. törvény a jövedéki adóról 143. § (1) és (4) /

2023. okt. 6. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat hát mi tényleg kis tételben csináljuk magunknak 1 szilva fánk van és hogy kihasználjuk, talán aki hatalmas tételbe csinálja annak érdemes hogy nyugodtabban tudjon aludni, de ha olyan barátiköre van akikben megbízhat nagyon neki se, csak értelmetlen az egész, inkább csinálnák úgy hogy amit eladnak a boltban az ott bejelentenék egyenest a Navnak, egyszerűbb lenne.
2023. okt. 6. 12:21
 6/8 anonim ***** válasza:

5!

A kereskedő azért nem jelenti be a NAV-nak, mert ahogy több válaszban is láthatod, nem is a NAV-nál kell bejelenteni, hanem a helyi önkormányzat adóhatóságánál.

Azért rendelte el így a jogalkotó, mert az ellenőrzési feladatot könnyebben el tudja látni a sok helyi önkormányzat, mint az egyetlen NAV. Nagyobb eséllyel is értesülnek a be nem jelentésről, mint a NAV.

A kereskedő egyrészt nem tud azért felelősséget vállalni, hogy a vásárló magánfőzőként (még a kínálás is korlátozva van) használja vagy sem, és milyen mennyiséget főz. Másrészt nem fogja keresgélni, hogy hol van a lakóhely szerinti önkormányzati hivatal, ami nem is biztos, hogy a településen van: nem egy esetben több helyi önkormányzat közösen működtet egy önkormányzati hivatalt.


Az önkormányzati hivatal adóosztálya, adó ügyintézője, a NAV-hoz amiatt továbbítja a az adatokat, mert ha nem magánfőzési mennyiség, felhasználás van, akkor a NAV biztosít zárjegyet.

Többről van szó, minthogy van egy darab pálinkafőző készülék.


Azért döntesz, mert neked vették az unokatestvéredék a főzőt? Ha nem, akkor könnyen döntesz úgy, hogy nem jelented be. És melyik családban fogyasztanátok? Te és az unokatestvéred csak akkor lehettek egy család, ha házasságot kötöttetek; ha azonos neműek vagytok, akkor ez eleve kizárt.

2023. okt. 6. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Értem akkor nekünk fölösleges is lenne bejelenteni évente simán megisszuk a 10l, úgy értve a családszót hogy összes rokonunk fogyasztana belőle, mindenki kapna fél l.Jól leírtad hogy inkább nem vállalnak érte felelősséget azért van ez a bejelentés, mert a büntetésből nem igen van nagy haszna.
2023. okt. 6. 20:55
 8/8 Phoney ***** válasza:

Amíg fel nem jelent valaki, vagy fel nem merül a gyanú, hogy üzletszerűen főzöl, addig gyakorlatilag tényleg nem érdeki a hatóságot, hogy van-e pálinkafőződ. Annyi, hogy ha nincs bejelentve, akkor rendőr, stb. soha sehol ne lásson nálad házipálinkát (pl. csomagtartóban se), mert akkor nem lehet nálad.


Viszont a belejentett főzőkkel meg sokan azt csinálják, hogy csak évi 5L után fizetnek adót (asszem ennyi a minimum), vagy az első év után annyit se, "használaton kívül" van. Rutinellenőrzés gyakorlatilag nincs a bejelentett főzőkre, és ha egyéb okból ellenőriznek, akkor bármikor lehet nálad annyi pálinka, amennyit addig összesen bejelentettél.

nov. 13. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!