Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ez konkrétan mit jelent?

Ez konkrétan mit jelent?

Figyelt kérdés

A mai nap megfogalmazódott bennem az a kérdés, hogy mit jelent és mi különbség van a gondolkodás az észjárás , intelligencia ( ami szerintem az alkalmazkodást és a változást jelenti) között? Meg még ha vannak ehhez hasonlók azokat is

Köszönöm



2023. okt. 26. 23:05
 1/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Nem vagyok pszichológus, így csak a saját megfogalmazásaimat, értelmezésemet tudom megosztani.


A gondolkodás az a folyamat, amely során az ember nem csak befogadja, de fel is dolgozza, rendszerezi is a külvilágból jövő ingereket, összeveti az ismereteivel, problémákat fedez fel és keresi rájuk a megoldást.


Az észjárás a gondolkodás módja (gondolkodásmód), mikéntje. Gyakran kap valamiféle jelzőt. Minden ember máshogy gondolkodik, máshogy von le következtetéseket, mások a prioritásai, céljai stb…


Az intelligencia valóban rokon pl. az alkalmazkodási képességgel. De véleményem szerint ez csak következmény, sokkal lényegibb eleme az intelligenciának a mintafelismerő képesség. Az ember lát a világ jelenségei között összefüggéseket, analógiákat, hasonlóságokat, ellentéteket. Nem külön-külön értékeljük a jelenségeket egymástól függetlenül, hanem kategorizáljuk, mintázatokat fedezünk fel bennük. Az intelligencia egyik következménye a tanulás képessége. Nyilván új információk alapján a meglévő mintáinkat is újraértékeljük, alakítjuk, pontosabbá, összetettebbé tesszük. A másik következménye az intelligenciának az alkalmazkodás képessége, egy ismeretlen jelenségben is meglátjuk a hasonló vagy éppen különböző jellegzetességeket, már ismert jelenségek jellegzetességeihez képest, így az új jelenségre is képesek vagyunk valamiféle reakciót adni.


Pl. tudom, hogy a tigris meg akar enni. Az oroszlán is. A gazellát meg én akarom megenni. Meg a nyulat is. Tudom, mert tapasztaltam, hallottam, stb… De mi van, ha szembetalálom magam egy ismeretlen állattal? Meneküljek, vagy támadjak? Nyilván keresni fogom a mintát, a hasonlóságokat és különbségeket. Ez az állat nagytestű, előre néznek a szemei, hegyes körmei vannak, és bár észlelte a jelenlétem, nem menekül… Ezek az eddigi ismereteim alapján relevánsak a megítélésében, és bár a színe jobban hasonlít a nyúléra, de ismereteim alapján az nem annyira releváns összefüggés. Összességében jobban passzol a ragadozó mintájára, mint a békés növényevő mintájára, így menekülni fogok.


Ez a mintafelismerő próbálkozásom vagy eredményes lesz, és akkor örülök, vagy nem lesz eredményes, és akkor – ha túléltem – tanulok, megpróbálom vagy megtalálni a jelenségnek a jó helyét a mintáimban, vagy megpróbálom a mintáimat bővíteni, pontosítani ezen új jelenség tükrében.


Más megközelítésben az intelligencia annak a képessége, hogy olyan problémákra is képesek legyünk megoldást találni, amely problémáknál ismeretlen számunkra a megoldás módja, sőt lehet, hogy a probléma mibenléte, vagy a probléma mivolta is.

2023. okt. 27. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
0%
Szerencsére téged egyik sem érint.
2023. okt. 27. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Mármint ezt hogy érted?
2023. okt. 27. 22:08
 4/4 anonim ***** válasza:
Az 1-es (aki nem pszichológus, de láthatóan olvasott e témában) remekül megfogalmazta az általam gondoltakat is, (én sem vagyok az), nincs is mit hozzátennem, a 2-es pedig egy troll.
2023. okt. 28. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!