Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Valami egyszerü meghatározás...

Valami egyszerü meghatározás kellene a villnykörtéröl. Miböl áll mire jó stb?

Figyelt kérdés
2011. febr. 12. 20:37
 1/5 anonim ***** válasza:

Nagyon egyszerű: villanyból, és körtéből.


Egyszerű, és nagyjából igaz: egy zárt üvegburában elhelyezett vékony, spirálba tekert fémszál a lényege, amit elektromos árammal melegítünk. Ettől az felizzik, és az izzás fényét használhatjuk világításra. Mivel aránylag fehér fényt akarunk, magas olvadáspontú anyag kell, ez a wolfram. Hogy ne egyesüljön a levegő oxigénjével (ne égjen el), a levegőt kiszivattyúzzák a burából, és nemesgázzal (argonnal, vagy kriptonnal) töltik meg. Úgy állítják be a gáz nyomását, hogy a wolfram az üzemi hőmérsékleten (~3000 fok) minél kevésbé párologjon, de ne is legyen túl sok gáz, ami hűti a szálat. Az áramot a szálhoz vastagabb huzalokkal vezetik, amik egyúttal a szál mechanikai rögzítését is ellátják. A lámpák elektromos csatlakozása (a lámpafej) szabványos, a háztartásban szokásos fej az E27, amit Edison után neveztek el, a 27 pedig az átmérője mm-ben. (Az E sorozatban van még E14, ez pl. az olvasólámpák "mignon" feje, E10 (ilyen a régi fajta karácsonyfaizzó, vagy a zseblámpaizzó), és E40, ami az utcai lámpák ún. góliát feje. Az E-n kívül szokásos még a B sorozat, ami bajonettzáras. Villamosokon, és autókban lehet vele találkozni. Ezen kívül sokféle fejelés van még, felsorolni még részben is hosszú lenne.) Az izzólámpákat általában a fejük tartja a helyükön, és ritka kivételtől eltekintve lámpatestekbe szerelik őket.

2011. febr. 12. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az egyik fontos dolog, hogy villanykörte nem áll semmiből, mert nincs, hanem izzó van. Ha jól tudom van belőle vagy 200 féle. Itt olvashatsz róla.

[link]

2011. febr. 12. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az első válasz maximálisan tökéletes és pontos.

Mintha a Tungsram mérnöke adta volna. Netán eltaláltam? :)


Amivel kiegészítem az talán nem tartozik szorosan a kérdéshez de azért fontos, különösen most amikor a hagyományos izzószálas fényforrások árusítását lassan megszüntetik.



Egy hagyományos izzó 6% hatásfokkal hasznosítja a betáplált energiát.


Egy izzószálas halogén gázzal töltött izzó 8-10% hatásfokkal működik.


Egy mostanában kapható ledes fényforrás 30% hatásfokkal világít.


A pillanatnyilag legkorszerűbb led ami ezévben jött ki a gyárból mint legkorszerűbb az 43-68% között hasznosít.

Az nem véletlen, hogy két értéket adok meg mert attól függ a hatásfok, hogy mennyire használod ki a legnagyobb teljesítményét a lednek. Többnyire kihasználják, akkor viszont a kisebb hatásfok jellemző rá.


Ezeket csak azért írom le mert ahol ez az "izzós" (villanykörtés) kérdés esetleg szóba jöhet, ott korszerü fényforráskról is beszélhetnek, hogy ne érjen meglepetés.


Ez suliba kell neked?

2011. febr. 12. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Majdnem. :)


Villamosmérnök vagyok, és kb. 3 éves korom óta megszállott fényforrás-érdeklődő.

2011. febr. 13. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ezzel én is hasonlóan vagyok. igaz, nem vagyok mérnük de amikor beszélni kezdtem azok az első szavaim közé tartoztak, "Apuci, mitől világít az izzó? Mitől szól a detektoros rádió? Mi van az elemben hogy világít vele az izzó" stb.. Azóta sem hagytam abba az érdeklődést.


Jó dolog a technika. olyan mint a legó. A lehetőségek adottak, nekünk csak megfelelően össze kell rakni a dolgokat (a fizikai elveket). Így működik a világ.

2011. febr. 13. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!