Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ha egy házba belecsap a...

Ha egy házba belecsap a villám mi történik? És bele fog csapni?

Figyelt kérdés
A házunk nem nagyon magas de sok magas fa közelében és magas épület közelépen van.
2011. júl. 19. 20:16
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A magas fák és házak csökkentik annak az esélyét hogy a ti házatokba (mivel ez alacsonyabb) becsap a villám. Szinte 0-ra.


A villámvédelmi előírások szerint egy épület tervezésénél figyelembe kell venni, hogy mekkora eséllyel csap bele a villám, és ha szükséges, villámhárítót kell feltelepíteni. Hogy szükséges-e, nem csak a ház magasságától függ, hanem a ház/épület környezetétől is. Pl egy 7-8m magas ház egy füves domb tetején potenciálisan ki van téve a villámcsapásnak, de ugyanez a ház egy nagy adótorony vagy magas házak és fák közelében már nincs veszélyben, ezért nem indokolt villámhárító telepítése.


A villámhárító gyakorlatilag egy elektromosan jól vezető cső, amit az épület oldalához rögzítenek, úgy, hogy tetőn túlnyúlik, azaz magasabb mint az épület. Ezért odavonzza a villámot, nem házba csap bele, hanem ebbe. Az elektromos energiát a földbe vezeti el, ahol elnyelődik.

Nagyobb villámcsapások ki is téphetik a falból, és rendesen meg is olvaszthatják. Ilyenkor cserélni kell.


Amennyiben a villám házba csap, több dolog történhet.


- Ha az ereszcsatornához közel, vagy pont abba csap bele akkor könnyen elvezetődik a földbe és nem okoz kárt.


- Ha a tetőbe csap, akkor a tető anyagától függően károsíthatja, illetve el is nyelődhet benne, esetleg a megnövekvő hőmérséklet miatt a fagerendák kigyúlhatnak a tetőszerkezetben.


Ez az un. normál villámra igaz.


A gömbvillám máshogy viselkedik, és gyakorlatilag alig tudunk róla valamit, biztosra csak azt, hogy van. Nagyon ritkán fordul elő, de volt már jó néhány példa rá, itt Magyarországon is.


Egyszer egy farmon a tehén istállóba jelent meg, ahol az összes tehenet halálra égette, a faszerkezet felgyulladt.

Olyan eset is volt, amikor a házba a kéményen keresztül jutott be. A falban nem, de az elektronikai berendezésekben, fa és műanyag tárgyakban hatalmas kárt tett, megégette, megolvasztotta őket. Személyi sérülésről nincs tudomásom, de attól még lehet hogy volt.


Jelenleg egy elmélet szerint, a gömbvillám képes átjutni a falon (anélkül hogy megégetné), de ugyanakkor kárt is tud benne tenni, ugyanez a helyzet az ablakkal is.

2011. júl. 19. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!