Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan lett az István keresztn...

Hogyan lett az István keresztnév becézése a Pista, Pisti, Pityu?

Figyelt kérdés

Valaki az említett kérdésre adjon már választ legyen szíves.

Valamennyi keresztnév beceneve kötődik hangzásban stb az eredetihez. Gondolok ilyenekre:

László - Laci, Lackó

Béla - Béci, Bélus

Zsófia - Zsófi

Tímea - Timi

Pál - Pali

Róbert - Robi


stb.


De az Istvánból hogyan lett Pityu, Pisti, Pista???



2012. ápr. 13. 08:58
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
valószínűleg vetté az ISTván-ból az "IST" részt és elkezdték pISTa-nak illetve pISTi-nek hívni, majd ezekből következhetett a Pityu. én így gondolom.
2012. ápr. 13. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Amit az első ír logikusnak tűnik.

De a kérdésed kapcsán akkor már az is elgondolkodtató,hogy az Erzsébetből hogy lesz Zsóka,meg Böbe?

2012. ápr. 13. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
90%

1. vagyok.


még olyat is hallottam, hogy "Isti". mondjuk nekem ez végképp nem tetszik. Szerintem az István vagy Pisti a legkultúráltabb forma.

2012. ápr. 13. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Másodiknak: Erzsébetből úgy lett Zsóka, hogy Erzsébet -> Erzsó -> Erzsóka -> Zsóka
2012. ápr. 13. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is az István Isti, Istu, Istyu becézőjéből lett a Pisti és társai. Én ismerek olyan Istvánokat akiket Isti vagy Istyu a beceneve. gondolom a nehezebb kimondá miatt, oda hallatszott az Isti elé a "p" és egyszer csak Pisti lett.

A régóta gyakori keresztneveknél sok becéző forma alakult ki, melyek tovább becézéséből már az eredetire alig emlékeztető becézők lettek.

Engem a Mihály név Misi becézése zavar, azt nem értem hogy jöhetett. Gondolom az is a Mihi fura hangzása oda kreálta a "h" helyett az "s" betűt.

2012. ápr. 13. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
7%
Mennyi nyelvész zseni, ez igen.
2012. ápr. 18. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

igen, úgy lett, hogy István-Isti, Ista, abból Pisti, Pista, )ilyen ikerpár szavak alapján, lásd ici-pici pl.), abból meg Pityu. és azért, mert annyian voltak, hogy kénytelenek voltak kitalálni egy csomó becézést, hogy valahogy meg tudják őket különböztetni.

Erzsébet: Erzsó-Zsó-Zsóka

Betti, Beti, Bet a végéből, angolosan Betty, Bethy, Beth, innen már jön a Böbe.

2012. máj. 29. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Mi a Kristófot hívjuk Pistának
2021. jún. 23. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!