Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Le tudnátok írni Paál Árpád...

Le tudnátok írni Paál Árpád bemetszéskísérletét érthetően?

Figyelt kérdés
Eddig ahol olvastam vagy képet néztem mind értelmetlen volt. A füzetemben lévő rajzon van egy hajtáscsúcs ami le van vágva, és a szár tetejének bal oldalára van téve. Bal oldalról éri a fény és azt írtuk oda hogy ott csak felfelé növekszik, de a másik rajzon pedig a hajtáscsúcs a szár jobb oldalára van téve, ott is balról éri a napfény és ott pedig elhajlik a fény felé. Miért? Mi köze van a csúcs helyezkedésének ehhez? Azt értem hogy az auxin sötét oldalon termelődik, de a többi nem világos.

#biológia #auxin #Paál Árpád #bemetszéskísérlet
2013. márc. 3. 12:31
 1/1 anonim ***** válasza:
Az auxin alapvető jelentőségű a növények növekedésében, általában előanyagaiból a hajtás-tenyészőcsúcsban képződik, és a tenyészőcsúcsból a megvilágítással ellentétes oldalon vándorol lefelé a szárban. A hajtás-tenyészőcsúcsból megfosztott csíranövényke nem nő tovább, mert nem kapott auxint. Ha féloldalasan visszahelyezzük a hajtáscsúcsot, a felülről való megvilágítás ellenére is elgörbült a csíranövényke, mert a hajtásnak csak az egyik felén haladt lefelé az auxin, ahol gyorsabb lesz a növekedés. Ha zselatinkockára tesszük a levágott hajtáscsúcsot, az auxin átszivárog abba, és a kockát visszatéve a csonkra, a növekedés folytatódik.
2013. ápr. 6. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!