Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Milyen elektromos gitárt...

Milyen elektromos gitárt érdemes venni?

Figyelt kérdés

Eddig akusztikus gitáron játszottam, de mostmár nagyon szeretném kipróbálni magam másfajta zenei stílusokban. Szeretnék venni magamnak egy elektromos gitárt, de sajnos nagyon kevés pénzem van (35.000 Ft). Lehet egyáltalán ennyi pénzért valahol jó minőségű elektromos gitárt kapni? Milyen elektromos gitárok számítanak jófajtának? Megpróbáltam utánanézni interneten, de egymással ellentétes dolgokat találtam. Úgyhogy ebben a témában járatos emberek véleményére lennék kíváncsi, pl. arra, hogy a gitárok formáinak milyen jelentősége van, ilyenek.

Előre is köszönöm! :)


L/14



#zene #rock #gitár #eladás-vevés
2013. ápr. 13. 13:32
 1/6 anonim ***** válasza:

35e Ft nagyon az alja, kicist lutri, hogy abban mit fogsz ki. Kérdés, mi számít neked jónak.

Ezek a gitárok azért olcsók, mert olcsó alkatrészekből, anyagokból, olcsó ázsia munkával készülnek, tehát se a hangja nem lesz túl jó, se a hosszú távú használhatósága.

Ettől még természetesen kezdetnek, tanulni lehet vele.


A formának egyensúly és kényelem szempontjából van elsősorban jelentősége, persze a vastagság/súly miatt a hangzásba is valamelyest beleszól.

Másrészt bizonyos jellegzetes formához jellegzetes alkatrészek párosulnak általában és ez eléggé meghatározza a hangzást,

Például a Stratocaster formához általában 3 single-coil, míg a Les Paul-okhoz általában 2 humbucker hangszedő szokott "járni", ami persze ad egy sajátos hangzásvilágot mindegyiknek.


Milyen zenei stílust játszanál, kinek a zenéje tetszik?

Amúgy hiába veszel ennyi pénzből elektromos gitárt, az nem fog szólni önmagában erősítő nélkül, csak nagyon halkan. Arra még rá kéne szánni egy húszast.

2013. ápr. 13. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ami az erősítőt illeti, azt elfelejtettem írni, hogy azt a szüleim hajlandóak lennének megvenni nekem, csak a gitártért kéne "megdolgoznom". Még gyűjtögetni fogok pénzt rá valahonnan (bár azt még nem tudom, hogy honnan), és megpróbálok becserkészni néhány jószívű rokont. :D

A barátaimmal szeretnénk együtt zenélni. Egy rock zenekart szeretnénk alapítani (vagy legalábbis valami olyasmit), a dalokat én írnám, mert van egy gyakorlatom ilyen téren (ez most elég komolytalanul hangzik, tudom, de mi komolyan gondoljuk). Őszintén szólva én nem szeretnék olyan durva zenét játszani. Szeretem a hard rockot és a metált is úgy ahogy, de úgy igazán nem tudom összeegyeztetni a saját lelki világommal. Azt szeretném, ha értelme lenne a zenénknek. Ugyanakkor komplett, gazdag hangzást szeretnék elérni, amihez az én akusztikus gitárom marhára nem elég. Meg azért úgy néha-néha belekóstolnék ebbe az igazi, pörgős rockzenébe. Talán a U2-t tudnám felhozni példának.


Nem tudnál kérlek mesélni nekem az elektromos gitárokról (milyen fajták/formák vannak, hogy ezek mire jók, mennyibe kerülnek, ilyesmik)? Azt nagyon megköszönném. :) Igazán érdekelne, hogy ilyen téren mit, hogyan és mivel csinálnak...

De már így is köszönöm, hogy válaszoltál! :)

2013. ápr. 13. 20:51
 3/6 anonim ***** válasza:

Első körben ajánlanám a blogomat, ami éppen arról szól, hogy mindenféle gitáros érdekességet próbálok megosztani az érdeklődőkkel.

Bár lehet, hogy néha kicsit töménynek tűnik egy kezdő számára. :)


[link]


Ami a formákat illeti:

A legelső elterjedt formák egyike a Fender Telecaster és annak másolatai, ez volt az első sorozatgyártott tömör testű elektromos gitár. A híd általában fix, a nyak csavarozott, a test lehet éger, kőris, a nyak juhar. Alul a testen egy "szarv" van. Két ún. single-coil (egytekerecses) hangszedője van, a hangzása kontúros, fényes, csilingelő. Kicsit zajos lehet ("beszedi" az elektromos hálózati zavarást, magyarul brummnak nevezik, angolul "hum"), ez a single-coil hangszedők jellemzője. Ez a gitár nagyon népszerű elsősorban a country zenében, de rockot is játszanak rajta, pl. Bruce Springsteen kedvenc gitárja, vagy a Status Quo használta sokat.

Olcsóbb, keződknek való márkája a Squier, ami a Fender cége szintén.

A második szintén a Fendertől a Stratocaster forma. Ez két, hosszabb "szarvval" rendelkezik, ebből a formából aztán számtalan variáció származott. A híd lehet tremolós vagy fix, ha tremolós, az általában a hagyományos Fender féle egyszerű tremoló. A nyak szintén csavarozott, anyaga juhar általában, a test kőris, éger (persze lehet más is, de ez a leggyakoribb). A Strat-ban már 3 single-coil van általában, hasonlóképpen fényes, csengő hangzású, de más jellegű azért. A három hangszedő miatt van két olyan állása a variációknak (híd-középső, illetve nyak-középső együtt), mikor fázisfordítással van a két hangszedő összekapcsolva, ettől egyrészt itt nem lesz zaj, másrészt viszont levegősebb, tisztább, lesz a hangzás, jellegzetes példája a Dire Straits korai lemezeinek hangzása. Mindenféle zenében népszerű, elsősorban rock, blues, de még metálban is előfordul némi módosítással (hangszedők). Kezdőknek a Squier ajánlható például.

A Gibson Les Paul szintén az egyik legelterjedtebb forma. Hagyományos gitár alak, a nyak és a test csatlakozásánál alul egy ív kivágva, hogy a felső fekvésekhez hozzá lehessen férni. A nyak és a test mahagóni, a testen általában van egy domborúra faragott juhar felső réteg, a nyaka ragasztott.

Ebben általában két duplatekercses ún. humbucker hangszedő van, ebben a két tekercset ellenfázisban használják, így a zajt "kioltja", innen van a neve is.

Ez a gitár általában melegebb, sötétebb, tömörebb hangzású, kevesebb magas csilingeléssel, mint az előző kettő. Ezek a gitárok valamivel nehezebbek az előző kettőnél. A Gibson kezdő modelleket gyártó cége, az Epiphone csinál elérhető árú verziókat.

A Stratocasterből eredeztethető az ún. Superstrat, ami nem önálló név, csak egy összefoglaló szó bizonyos jellemzőkre. Több amerikai és japán cég csinált ilyeneket a 80-as évek végétől, Jackson, Kramer, Hamer, Ibanez, ESP.... Ez a Strat-nál általában kicsit megnyúltabb szarvú forma, kétoktávos nyak, jobb hozzáférés a magasabb fekvésekhez jellemzi, a hangszedők közt már a hídnál, vagy a hídnál és nyaknál van humbucker, középen single-coil. A nyak lehet juhar vagy más is, a test hárs gyakran, de sokféle más is lehet. A híd satus (ún. Floyd Rose jellegű, ami durvább nyújtásokat tesz lehetővé elhangolódás nélkül). Agresszív, nyers, dús középtartományú hangzás, nagy kimenőjel jellemzi, metálban sokat használják.

Gibson SG, a Les Paulnál jóval vékonyabb, enyhén asszimetrikus, két rövid szarvkivágásos forma, általában két humbucker hangszedővel, mahagóni nyak és test, ragasztott nyak. Egyszerű, sötétebb, telt hangzás, jellemző például Angus Young az AC/DC-ben. Epiphone szintén csinálja.

Flying V, a Gibson fordított V alakú gitárja, szintén 2 humbucker. Látványos, hangzásban szerintem talán az SG és Les Paul közt lehet. Ülve nem nagyon jó rajta játszani, nem lehet jól megtámasztani.

És még van számtalan alapforma, a Gibson Explorer, a Thunderbird, ES-335, a Fender Mustang, Jazzmaster, a Gretsch, a Rickenbacker számos változata, Yamaha, Ibanez, ESP, B.C. Rich órákig lehetne sorolni, de nagyjából ezek a legelterjedtebbek a rockban

2013. ápr. 14. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
Úgysem fogod tudni, hogy melyik áll hozzád a legközelebb, amíg nem próbáltad ki őket. 35-ért szerintem lehet venni elég jó gitárokat, csapnivaló elektronikával. Ez neked azért lenne jó, mert tökéletes gyakorlásra, számok összerakására stb. de amint továbblépsz egy következő szintre tudsz bele venni méregdrága hangszedőket (pl.: EMG, DiMarzio, Seymour Duncan) és lesz egy jó kis hangszered. Amire figyelj oda, hogy jó fából legyen a gitár (erről Aktív gitár részletesen írt), és legyen egyenes a nyak, valamint a bundok legyenek pontosak (ezt úgy tudod ellenőrizni, hogy megnézed a D húron a 10 bundnál az C hangot és ugyan ezt a C-t egy húrral lejjebb, a G- húr 5. bundon és ha ugyan az a hang szól akkor pontos a nyak.). Ezek a jellemzők inkább régebbi gyártású gitárnál fedezhetők fel, amikor még fontos volt a minőségi munka, de az elektronikához nem volt pénz, vagy kellő hozzáértés. Egyébként úgyis újat veszel, ha eljutsz egy bizonyos szintre, igényelni fogod.
2013. ápr. 14. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a tanácsokat, és az ismertetőt. :)

Azt hiszem még gyűjtögetek egy kis pénzt, de amint lesz valami fejlemény, írok. :)

2013. ápr. 16. 19:27
 6/6 anonim ***** válasza:
Na meglett a gityó? :)
2016. febr. 20. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!