Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Olvasónaplóban valaki segíteni?

Olvasónaplóban valaki segíteni?

Figyelt kérdés
Az Ábel a rengetegben címû könyvben a 'balmazsír' micsoda?
2013. máj. 20. 13:44
 1/2 A kérdező kommentje:
Bocsánat, elírtam: balzsamír
2013. máj. 20. 13:48
 2/2 anonim ***** válasza:

A könyvből:

"Ott felszedtem nagy sietve hat darab kecskeibrikát, s azt egy lapos kövön megtörtem, mint a mogyorót. A törmeléket belétettem a gyufás skatulyásba, és arra annyi tejet fejtem, hogy jól össze tudjam keverni. Amikor már olyan volt, mint a balzsamír, a skatulyát megint a zsebembe tettem"


Szerintem a leírásból kikövetkeztethető, hogy ha valamit összetörsz és tejjel elegyíted akkor valószínű hogy bizonyos krémes-zsíros állagú, nedves de nem folyadékból álló anyagot kapsz. A hasonlat le is írja, hogy olyan mint a balzsamír. Ha a szó nem is használatos ma már, ketté lehet szedni: a balzsam valamilyen krém, míg az ír-re lehet a gyógyír szóból következtetni, azaz a balzsamír olyan kenőcs vagy krém lehet amit gyógyításra vagy betegségek kezelésére használtak.


Itt jön az, hogy ha Google-be beírod: "ír jelentése", akkor a második találat meg is erősíti ezt:


"ír (ó-magyar 'íru, írv'): Kenőcs, balzsam, mindenféle fájdalomcsillapítására szolgáló szer. Hosszabb változata használatos ma már: "gyógyír". "Test s lélek írjai." (orvosi)"


[link]

2013. máj. 20. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!