Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Szerzői jogvédelem - fotók?

Szerzői jogvédelem - fotók?

Figyelt kérdés
Van egy keresztszemes és gobelin minta tervező program ami fotóból keresztszemes mintát állít elő. Szeretnék ezzel mintákat tervezni és ELADNI őket. Viszont nem tudom mely fotókat használhatom fel hozzá és melyeket nem. Úgy értem, ami felkerül a netre bármelyik fotót felhasználhatom? annyit tudok, hogy van pl egy elévülési idő, már meghalt festők műveire, hogy pl ha meghalt x éve már akkor használhatom a festményeit gobelin minta tervezéséhez. Nem tudom mennyi ez az idő. Vagy pl ha valaki felrak egy fotót a netre pl Velencéről, akkor én felhasználhatom?

2014. febr. 5. 12:43
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem. Semmi jogod nem általad készített fotók felhasználáséhoz, még a CC (Creative Commons)is szigorúan tiltja a commercial (vagyis üzleti) felhasználást. Minden egyes fotó/festmény/rajz után egyedi engedélyt kell kérned és jogdíjat kell fizetned, attól, hogy valaki feltöltötte a fotóját, attól azt még szerzői jog védi, az Ő szellemi terméke marad, megváltoztatni, sokszorosítani (letölteni), lemásolni, pláne nem újraközölni, máshova feltölteni, vagy egyéb formában felhasználni az engedélye nélkül TILOS! Egyébként a szerzői jog tudtommal elidegeníthetetlen, tehát ezen jogairól lemondani sem tud, megvásárolni is csak a felhasználási jogot tudod, magát a szerzői jogot nem. Az elévülési idő pedig azt hiszem 70év.


Bővebben:

[link]

2014. febr. 5. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Annyival egészíteném ki az előzőt, hogy még a magukat jogkövetőnek gondoló emberek is gyakran tévednek ezzel kapcsolatban. A leggyakoribb, hogy ami a neten van, az szabadon használható. A másik pedig, hogy a szerző alatt alkotóművészt értenek. De nem. A kérdésed is a te szerzeményed, az én válaszom is. Ugyanúgy védett, mint a novella.

Viszont a te esetedre érzésem szerint nem vonatkozik a fotó szerzői joga, mert a minta már nem azonos a fotóval.

Ezt nem tudom törvényhellyel alátámasztani, de így érzem.

Az viszont mindenképpen kérdés, hogy a szoftver licencelése megengedi-e a kereskedelmi célú felhasználást, s hogy ezért a termékeidért fizet-e valaki.

2014. febr. 5. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
De vonatkozik, mivel letölti és megváltoztatja->Jogsértés.
2014. febr. 5. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Igaz amiket írtak, de egyszerű a megoldása.

Miért nem vásárolsz jogtiszta fotókat a netről? Sokkal egyszerűbb, utána nem lesznek ilyen problémáid. Itockphotonál pár 1-2 USD-től indulnak a képek, rengeteg van, pl. Velencéről is. Én nagyon sokat vásároltam innen, utána megszűnik a kínlódás a neten összetúrt gagyi képekkel és nyugodtan alhatsz.

A másik verzió, hogy pl. Flickr-en keresel szimpatikus képet és írásban engedélyt kérsz a szerzőtől a felhasználásra, pontosan megírod neki, mire használnád. Ha megadja, akkor nyugodtan alhatsz. Ha pénzt kér érte, átgondolod, lehet, hogy megéri megvenni.

Csak halk, személyes megjegyzésem, hogy szerintem te vagy egyetlen gobelin tervező az országban, aki ezt a kérdést egyáltalán feltette valahol is :-).

2014. febr. 6. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Igen, lehet hogy az egyetlen tervező vagyok aki ezen elgondolkodik. Van FB-on egy tervező, aki minden képből ami a neten található képet csinál. Közben meg van egy ismert tervező pl a HAED (Haven and Earth Design) aki meg az összes művénél feltűnteti a kép szerzőjét és láthatóan megvásárolta a képet. Eltűnődtem a kontraszton :) és szeretnék ezzel foglalkozni úgy, hogy nyugodtan alszom, mert ami kevés kis pénzem lenne belőle, annak sokszorosát vinné el a bírság.


Érdekesek ezek az alternatív lehetőségek, amiket írtatok. Köszönöm!

2014. febr. 12. 14:50
 6/8 A kérdező kommentje:
Bocs előző kommentemhez: nem képet, hanem gobelin mintát csinál.
2014. febr. 12. 14:52
 7/8 A kérdező kommentje:
Esetleg írhatnátok még ilyen tippeket, hogy honnan szerezhetnék fotókat a mintáimhoz legálisan.
2014. febr. 12. 14:53
 8/8 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy én nem értem csak az utolsó kérdésed, de még milyen tippet szeretnél? Vehetsz képeket pár száz Ft-ért vagy túrhatod a netet és engedélyt kérsz fotósoktól, akik ezt odaadják olcsóbban vagy (esetenként) ingyen. Esetleg még fotózhatsz magadnak :-). Milyen más tipp lehetne, ami még ezeknél is jobb/olcsóbb?
2014. febr. 12. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!