Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Berlini Falat, vagy Berlini...

Kutykuruttty kérdése:

Berlini Falat, vagy Berlini Falt. Hogy a helyes?

Figyelt kérdés

Hali. Pár kollegával összeültünk hétvégén kártyázni. Mivel közben ment a tévében a híradó, néha fel-fel néztünk pár érdekesebb dologra. Az egyik hírhez a tv-sek kiírták a következő szöveget: "Bontani kezdték a Berlini Falt" (nem elírás).

Az egyik okoskodó kollega rögtön hangosan kijavította(egyik rossz szokása, ami szerintem már-már kényszerreakciónak számít nála) de nekem derenget valami olyasmi, mintha volt magyartanárnőm egyszer említett valami olyasmit, hogy a híres épületek neveire másfajta ragozási szabályok érvényesek. Egy harmadik kollega is megerősített abban, hogy ez így van, létezik valami ilyen szabály, viszont pontosan egyikünk sem tudja, hogy a Berlini Fal-ra ez a szabály miként hat.

Szóval melyik a helyes a kettő közül? Simán elírták a tévések a hírt, vagy tényleg helyesen írták a Berlini Falt? Ha lehet, csak olyan válaszoljon, aki ért is a magyar helyesírás szabályaihoz (mégjobb, ha ezzel foglalkozik). Idióták kíméljenek...



2014. nov. 10. 18:52
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
A helyes írásmódja berlini falt. Mivel nem tulajdonnévről van szó, kis betűvel írjuk mindkét szót. A berlini falatra jól csúszik a sör. A berlini falt 25 éve bontották le.
2014. nov. 10. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Én nem vagyok magyartanár meg ilyesmi, de egy kicsit utánanéztem a dolognak. :)


Szerintem a helyes válasz a "Berlini Falat", mert:

- tv 2- őn is így mondták (Fényből építik újra az egykori berlini falat...) [link]

- Ha úgy írod be a Google-ba, hogy "...falt", akkor kidobja a keresési javaslatot, hogy "...falat". [link] kezdt%c3%a9k a berlini falt&start=0

- És hogyha itt lejjebb pörgetünk, akkor észrevesszük, hogy a Wikipédia, a mult-kor című cikk, az origo, a metropol, a delmagyar, az utazonet, a boon, stb,... így írja -> Berlini falat.


Ebből én, azt következtetem ki, hogy azok a tévések, akiket ti néztetek, azok írták helytelenül, mert szinte mindenhol a "falat" szó szerepel.

2014. nov. 10. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

25 éve bontották le a berlini falat. Ennyi. Nem tulajdonnév, csak egy egyszerű jelzős szerkezet.


Ha te falt festesz, akkor mondhatod, hogy a berlini falt fested, de szerintem inkább falat festesz. Annak meg mindegy, hogy berlini-e vagy budapesti.

2014. nov. 10. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

#2. vagyok :) A 2. link rossz, remélem ez jó lesz

[link]

2014. nov. 10. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!