Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Betű átkódolás?

Betű átkódolás?

Figyelt kérdés

Van olyan program vagy weblap ahol át lehet kódolni egy mondatot vagy betűket, hogy a gép úgy kezelje mintha rendesen betűvel írnám be?


PL.: "Egy kenyér" - "0001010101101012"

Vagy valami hasonló.



#mondat #betű #kódolás #rejtett írás #mondat kódoló weblap
2014. dec. 18. 12:50
 1/9 anonim ***** válasza:

Esetleg Microsoft wordel meg tudod csinálni, hogy beírod a szöveget és átváltoztatod a betűtípust és akkor jelek lesznek.

Pl.: wingdins, Ahoroni, levenim at, stb.

2014. dec. 18. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Meglepő, hogy tudod valaki írni választ előttem, mert nagyon zavaros az, amit írsz.

Titkosírást szeretnél használni, tehát egy sifrírozó-desifrírozó prg kellene? Szerintem ilyen nincs, nem lenne értelme. Szöveges állományt mindenestül le lehet védeni jelszóval.

2014. dec. 18. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 2xSü ***** válasza:

Két lépés kell ehhez.


1. A megfelelő karaktereket – betűk, írásjelek, egyebek – meg kell feleletetni egy sorszámnak. Pl. A→1, B→2, stb… Itt sokféle megoldás képzelhető el. Ha csak a számítástechnikában használt módszereket nézzük, akkor is nagyon sokféle megoldás van. Lásd: [link] . De vannak ezen kívül is megoldások. Pl. ha a szöveg csak angol karaktereket, számjegyeket használ, akkor ott a base64 kódolás.


2. Meg kell nézni, hogy egyáltalán az egyet karaktereket hány bites sorszám, vagy kódsor reprezentál. Pl. az email esetén – meg még sok helyen – jó ideig kritérium volt, hogy olyan kódtáblát – ASCII – használjanak, ahol egy-egy karakter kódja 0-tól 127-ig terjedjen, így 7 biten lesz ábrázolható. Ma olyan kódtáblákat használunk jellemzően, ahol egy karaktert egy 8 bites bájt tárol, így 8 bit kell egy egy karakter leírásához. De ott a Unicode készlet, ahol 4 bájt – 32 bit –határoz meg egy karaktert. Ez a legtöbb esetben nem a leghatékonyabb, így születtek ennek különböző tömörített formái, mint UTF-8, vagy UTF-16, ahol egy-egy karakter változó hosszúságú kódsor tárol.


Mindenesetre a legkézenfekvőbb egy UTF-8 kódolást választani, és azt átalakítani binárissá. Ilyen oldalak vannak bőven:

[link]

+

[link]

2014. dec. 18. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 2xSü ***** válasza:

És igen, az előző válasz csak a konkrét kérdésedre válasz.


Ha valóban titkosításra akarod használni, akkor nem éppen a legjobb választás, hiszen amennyire kézenfekvő, hogy egy szöveget UTF-8 kódolás után konvertálok binárissá, ugyanilyen kézenfekvő, hogy valaki ennek a dekóderét használja. Kivéve, ha nem tudja, hogy az adott bináris számsor egy szöveget takar. Persze eszébe juthat.


Szóval ez szöveg titkosításra nem igazán alkalmas. Ott először valami kriptográfiai algoritmust érdemes használni. Ez meg annyira nem egyszerű kérdés, hogy külön szakma az informatikán belül. Itt a megoldási lehetőségek függnek attól is, hogy mire akarod az egészet használni, hogy pl. a dekódoláshoz szükséges „jelszót” át tudod-e juttatni biztonságos csatornán, stb… Sokféle algoritmus van sokféle erénnyel, hibával, mindegyik másra és másra jó, és mindegyik más és más biztonság, sebesség, egyebek szempontjából.

2014. dec. 18. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Egy lezárható mappához szeretném a jelszót
2014. dec. 18. 23:17
 6/9 anonim ***** válasza:

Nem ezt kérdezted. Miért. Ha a Hogyan készül a lecsó? kérdést olvassuk, akkor nem sejtjük, hogy a paprikatermesztés fortélyaira vagy kíváncsi. Sokkal előbbre ezzel sem vagyunk. Rengeteg olyan progi van, amelyikbe el lehet menteni a jelszavakat, s csak egy mesterjelszót kell megjegyezned.

Nem vagyok meggyőződve ennek hasznosságáról.

Én egyszerűen egy szövegfájlba szoktam menteni a jelszót. Ez az amitől óvni szoktak. De én így teszem:

a jelszó: xP4a-Gs9w#rT

Én így mentem el:

kPr6o_82Xs.xP4a-Gs9w#rT.D1-8B#r

Tehát egy sokkal hosszabb zagyvaságba ágyazom be. Ha ezt valaki lelopja a gépről néhány évtizedébe belekerül egy programnak is kipörgetni.

2014. dec. 19. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Ez lemaradt:

jelszókezelő programok [link]

2014. dec. 19. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 2xSü ***** válasza:

Itt a cél akkor – ha jól értem –, hogy egy nehezen kitalálható jelszót alkoss. Ez nem annyira bonyolult dolog. A jó jelszó nem tartalmaz szótári szavakat, vagy olyan adatokat, amelyek megszerezhetőek (pl. születési év, stb…)


Alkossunk egy jó jelszót. Mondjuk van egy gyerekdal: „Egyszer egy királyfi, mit gondolt magában, hi-hi-hi, ha-ha-ha, mit gondolt magában”


Vegyük a szavak első betűjét. Még spéleljük is meg azzal, hogy a számokat számmal írjuk le, illetve a vessző helyére tegyünk mondjuk egy $ jelet. A kapott jelszó így: 1x1k$mgm$hhh$hhh$mgm


Na ezt próbálja meg valaki találgatással kitalálni.


Vagy legyen az alap jelszó az, hogy: zoldribizli

Most ezt gépeljük be úgy, hogy egy adott billentyű helyett a tőle eggyel balra található billentyűt nyomjuk meg. Ez kapjuk tikseuvutku. Oké, most használjuk rá az un. leetspeaket, azaz bizonyos betűket cseréljünk le egy hozzá hasonló számjegyre, szimbólumra ( o→0, i→1, a→@, E→3, T→7, S→5). Nézzük mit kaptunk: 71k53uvu7ku


Persze ezt nehéz minden esetben végigvinni, de ha elfelejtenénk a jelszót, a zoldribizliből újra tudjuk generálni.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Aztán vannak un. hash algoritmusok, amelyek bármilyen adatból egy fix hosszúságú „zagyvalékot” csinálnak. Pl. ilyen az md5 algoritmus. Válasszunk két szót jelszónak. Legyen ez mondjuk a zold és a ribizli. Fogjuk a ribizlit, vesszük az md5 hash-ét:


00bcc03be843c99b9fdb5b800c9fff36


Most tegyük elé a zold szót, és a fenti md5 kód mondjuk első 12 karakterét:


zold_00bcc03be843


Ez kellően erős jelszó. Bármikor újragenerálható, ha tudjuk az alap két szót. Ember legyen a talpán, aki próbálgatással kitalálja.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Oké, erős jelszavunk van már. De mindig probléma lehet, hogy valaki látja, ahogy begépeljük. Ha jól figyel, láthassa, hogy milyen billentyűket nyomtunk meg sorban. Lehet nem elsőre fogja látni, először csak az első két billentyűt, de idővel össze tudja rakni az egész képet.


Ezt is meg lehet nehezíteni, ha mondjuk a jelszó két részből áll, mondjuk egy betűsorból, és egy számsorból: asad és 4565. Most keverjük őket egymásba: as45a65d


Ha ezt most megtanulod nagyon gyorsan begépelni, úgy, hogy betűket a bal kezeddel, a számokat a jobb kezeddel gépeled be, akkor nem fog tudni egyszerre a kettőre figyelni. Látja ugyan, hogy az asd billentyűkön jár a bal kezed, és a 456 billentyűkön a jobb kezed, az adott kéz szekvenciáját is el tudja esetleg kapni: asad és 4565, de a két kezet nem tudja úgy egyszerre figyelni, hogy a váltás ritmusát is elkapja. Ha elég gyors vagy, simán be tudod úgy gépelni a jelszót egy másik ember előtt, hogy az 50 szer is lássa, mégse tudja lelesni a jelszót. (Hacsak nem veszi fel kamerára és nem nézi meg lelassítva.)

2014. dec. 19. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 2xSü ***** válasza:

Illetve még az is fontos, hogy egy-egy jelszót ne használj több helyen. Itt simán meg lehet toldani a jelszót mondjuk 2-3 karakterrel, ami utal arra, hogy hol használod fel. Pl. ha a jelszavad az, hogy as45a64d, akkor mondjuk Facebook esetén hozzáteszel egy „fb”-t, meg mondjuk még egy pár kakaktert, mondjuk azt, hogy „ok”. Így a jelszavad:


Facebookon: as45a64dfbok

Gmail-en: as45a64dgmok

Gyakorikérdéseken: as45a64dgyok

A jelszóvédett mappán, amiben mondjuk a naplód van: as45a64dnaok


stb…

2014. dec. 19. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!