Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Az illetékes hatóságok miért...

Az illetékes hatóságok miért nem üldözik és büntetik érdemben a falfirkálókat, más néven a graffitizőket?

Figyelt kérdés

A televízióban hallottam, hogy az engedély nélkül graffitizők országosan évente több száz millió (!) forintos kárt okoznak a ház- és kerítésfalak, továbbá a vonat-, metró- és villamos kocsik külső és BELSŐ falainak, valamint üvegablakainak a az olajfestékes firkálásával. Azokat ugyanis csak rendkívül drága vegyszerekkel, gyakran pedig csak a vakolat és/vagy az ablaküvegek kicserélésével lehet eltávolítani. Ráadásul a külföldi turistáktól egyre gyakrabban hallani emiatt, hogy Magyarország civilizálatlan ország benyomását kelti bennük a szinte mindenütt látható graffitik miatt.


Számomra azonban az is kérdés, hogy az egyébként drága, többnyire literenként 20-25 ezer forintba kerülő olajfestékekre vajon miből telik a firkálóknak? Még döbbenetesebb, hogy hogyan tudnak éjszaka bejutni például még a metrószerelvények gondosan zárt ajtajain is úgy, hogy egyetlen egyet sem feszítenek fel azok közül? Szakértők szerint azokat viszont csak a szerelvények vezetői fülkéiből és csak az adott vonat, metró, vagy villamos vezetői fülkéjéből, a motorikus beindítással együtt lehet kinyitni és bezárni. Ezek szerint a graffitizőknek kulcsuk lehet még a vezetői pulthoz is? Mi lesz ha egy napon a firkálókkal együtt, vagy éppen azok módszereivel terroristák is bejuthatnak éjjel a vagonokba, vagy a házfalak graffitizésével rejtik el a robbanó anyagaikat?


Ki tud érdemben és megnyugtató válaszokat adni ezekre a kérdésekre? Én ugyanis nem tudok. Arról pedig már évek óta nem hallottam vagy olvastam, hogy akár egyetlen graffitizőt is elfogott volna a rendőrség és bíróság elé állítottak volna.



2015. márc. 22. 15:35
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
90%

"Arról pedig már évek óta nem hallottam vagy olvastam, hogy akár egyetlen graffitizőt is elfogott volna a rendőrség és bíróság elé állítottak volna."

Leginkább azért nem, mert nem szerepel minden piszlicsáré kis szabálysértés és vétség a híradóban. Ne feledd, a legtöbb esetben párezer forintos az anyagi kár.


"Számomra azonban az is kérdés, hogy az egyébként drága, többnyire literenként 20-25 ezer forintba kerülő olajfestékekre vajon miből telik a firkálóknak?"

A firkálók jó része nem csóró csöves, hanem jómódú családok jómódú gyereke.


"csak az adott vonat, metró, vagy villamos vezetői fülkéjéből, a motorikus beindítással együtt lehet kinyitni és bezárni"

Ez marhaság. Szerinted ha az ajtók csak a pilótafülkéből, járó motor mellett nyithatók, akkor a pilóta hogy jut be?


"Mi lesz ha egy napon a firkálókkal együtt, vagy éppen azok módszereivel terroristák is bejuthatnak éjjel a vagonokba"

Hidd el, ha terroristák be akarnak jutni a villamos pilótafülkéjébe, bejutnak. Más kérdés, hogy mit akarnának a szerencsétlen magyar villamosoktól a terroristák...


"vagy a házfalak graffitizésével rejtik el a robbanó anyagaikat?"

Na ezt már nem tudom komolyan venni...

2015. márc. 22. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Halló névtelenül kioktató! Talán csak nem vagy te is graffitiző?
2015. márc. 22. 17:20
 3/12 anonim ***** válasza:
88%

Kioktató? Miért veszed kioktatásnak a kérdésedre adott válaszomat? Semmi kioktató nincs benne, egyszerűen közöltem pár tényt, ami valószínűleg elkerülte a figyelmedet.


A névtelenséggel nem tudom mi bajod van, te is kamu névvel írkálsz ide.


És miért lennék graffitis azért, mert olvastam pár tanulmányt a témáról a munkámból kifolyólag?


Ha le akarnék ereszkedni a szintedre... de nem akarok.

2015. márc. 22. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Halló kioktató! A nevem valódi. Nézd meg az interneten. Másrészt többek közt ny. rendőr alezredes, a hadtudományok kandidátusa, okleveles rendvédelmi szakértő is vagyok. Tehát nagyon is tudom, hogy mit és miért kérdezek az illetékesektől. Ráadásul azok legfőbb vezetői is jól ismernek. Sokan közülük ugyanis vagy a beosztottaim, vagy a tanítványaim voltak egykor. Már csak ezért sem ijedek meg a hozzád hasonlók tudatlanságából fakadó kérdésektől.


Mindezért hadd tegyek fel még egy kérdést neked és az illetékeseknek is. Vajon hányan tudják közületek, hogy a világtörténelem legborzalmasabb és legnagyobb metrókatasztrófáját 1972-ben, New York-ban terroristák úgy tudták végrehajtani, hogy éjszakánként graffitizőknek álcázva magukat beszivárogtak a metrószerelvényekbe és azokban időzített bombákat helyeztek el. Később pedig egyszerre robbantották fel azokat. Méghozzá úgy, hogy a párhuzamos dupla vágányokon egymással szembe futó szerelvények egyszerre robbantak fel. Több mint 140 ezer ember halt meg és több mint 100 ezer sebesült meg. De ha nincs és soha nem is lenne ilyesmiből terrorveszély, szerintem akkor se az adóforintokból fizesse az állam a falfirkálók által okozott, összességében évente több százmilliárdos károk helyreállítását.

2015. márc. 23. 09:48
 5/12 anonim ***** válasza:
83%

"A nevem valódi. Nézd meg az interneten."

Két okból nem nézem meg. Egy: nincs kiírva a neved. Kettő, ha ki lenne is, messziről jött ember azt mond, amit akar.


"többek közt ny. rendőr alezredes, a hadtudományok kandidátusa, okleveles rendvédelmi szakértő is vagyok. Tehát nagyon is tudom, hogy mit és miért kérdezek az illetékesektől."

Komoly szellemi kihívásokkal küzdhetsz, ha a gyíkhu olvasóit tartod illetékesnek a kérdésben. Persze rendőrként ez nem is csoda...


"Ráadásul azok legfőbb vezetői is jól ismernek. Sokan közülük ugyanis vagy a beosztottaim, vagy a tanítványaim voltak egykor."

Az a helyzet, hogy aki folyton azzal kérkedik (ráadásul teljesen indokolatlanul), hogy milyen befolyásos ismerősei, barátai vannak, az általában vagy hazudik, vagy egy nímand. Esetleg mindkettő.


"Már csak ezért sem ijedek meg a hozzád hasonlók tudatlanságából fakadó kérdésektől."

Kezdjük ott, hogy a kérdést TE ÍRTAD KI. Én csak válaszoltam, amiket te valamiért magadra nézve sértőnek találtál - de ahelyett, hogy megindokoltad volna, miért, esetleg érveltél volna, elkezdtél engem pocskondiázni, meg a kitalá... izé, befolyásos barátaiddal kérkedni. Ne haragudj, de így nem tudlak komlyan venni.


"a világtörténelem legborzalmasabb és legnagyobb metrókatasztrófáját 1972-ben, New York-ban terroristák úgy tudták végrehajtani, hogy éjszakánként graffitizőknek álcázva magukat beszivárogtak a metrószerelvényekbe és azokban időzített bombákat helyeztek el. Később pedig egyszerre robbantották fel azokat. Méghozzá úgy, hogy a párhuzamos dupla vágányokon egymással szembe futó szerelvények egyszerre robbantak fel. Több mint 140 ezer ember halt meg és több mint 100 ezer sebesült meg."

Ezt te álmodtad? Esetleg valami Zs-kategóriás filmben láttad? Mutass már valami bizonyítékot erre. Lol, 140 ezer halott? Ésszel fel sem tudod fogni ezt a számot...


"De ha nincs és soha nem is lenne ilyesmiből terrorveszély"

Csak ismételni tudom magamat: ha terroristák be akarnak jutni egy villamos pilótafülkéjébe, bejutnak. Képzeld, legrosszabb esetben akár be is törhetik az ablakot egy féltéglával.


"szerintem akkor se az adóforintokból fizesse az állam a falfirkálók által okozott, összességében évente több százmilliárdos károk helyreállítását."

Az előbb még többszáz milliós, most meg már többszáz milliárdos a kár? Legalább maradnál következetes. De tudod mit? Ebben az egyben igazad van: ne a mi pénzünkből fizessék a kárt, mint ahogy semmi egyéb, bűncselekmény által okozott kárt. Na de. Mi van akkor, rendőr bácsi, ha nincs meg az elkövető? He?


És így a végén szeretnék tőled kérni valamit.


Nem érdekelnek a sértegetéseid, nem érdekel és nem hat meg, ha terelsz, mellébeszélsz, kikerülöd a választ. Ezekkel csak magadat minősíted.


A válaszaimra pontról pontra kérek ÉRVEKKEL ALÁTÁMASZTOTT VÁLASZT. Ellenkező esetben csak egy ostoba gyík vagy.

2015. márc. 23. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

És mutatok neked pár hírt is, amit láthattál, olvashattál volna, ha akartál volna. És ez csak a jéghegy csúcsa, amit a gugli az első oldalon dobott ki.


[link]


[link]


[link]


[link]

2015. márc. 23. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Halló kioktató! Hiába próbálkozol a cikizéseiddel kihozni a sodromból, egyelőre nem sikerült. Ami pedig a cikkeket illeti, amiknek a linkjeit (URL) elküldted, azokat én is ismertem már. Éppen azok adtál a tippet a közérdekű kérdésem feltevéséhez. Szerintem azok csak az év végi szokásos "most megmutattuk" típusú magyarázkodások. Ugyanis évente nem 5 vagy tíz, hanem országos szinten több százezer házat, több ezer utasszállító vagont stb. firkálnak össze és rongálnak meg más módokon is a graffitizők. A károk pedig összességében nem néhány, hanem már mint írtam, több száz milliárd forintnyi kiadást okoznak az adófizetőknek. Ráadásul még azzal sem tudtál kihozni a sodromból, hogy a negyedik linkben trójai vírust mutatott ki a víruskeresőm. Azért csak kötözködjél tovább. Hátha annak révén az én kérdésemre is felfigyel pl. a belügyminiszter úr és érdemben intézkedik.
2015. márc. 23. 19:04
 8/12 anonim ***** válasza:

No, mivel ismét nem sikerült érveket felhoznod... Áh, tudod mit? Igazad van, ezt nem is várhatom el egy volt rendőrtől. Igazam van?


Na akkor néhány kérdés:


- Egyszer többszáz milliós, máskor többszáz milliárdos kárról beszélsz. Eldüntenéd, melyiket tartod valósnak? (Tipp: többszáz milliárd kicsit durva lenne, nem?)


- Miért gondolod, hogy minden ilyen ügy szerepelni fog a médiában? A bolti lopások, az autófeltörések, a kisebb értékre elkövetett csalások, garázdaság, stb. nagyja nem szerepel a médiában, mert egy-egy piti ügynek egyszerűen nincs hírértéke.


- Nem reagáltál arra az állításra, miszerint a graffitizők jelentős része középosztálybeli, jómódú családból származik.


- Nem válaszoltál arra, szerinted hogyan jut be a vezető a járműbe, ha az ajtó csak bentről, járó motor mellett nyitható.


- Nem nagyon mutattál semmilyen bizonyítékot, linket a 140 ezer halálos áldozattal járó new yorki metrórobbantásra.


- Nem válaszoltad meg azt sem, miért érzed kioktatónak vagy sértőnek az első válaszomat, holott - megítélésem szerint - semmi bántót nem írtam, csak válaszoltam a kérdéseidre. Sőt, továbbra is csak ezt próbálom, de szemmel láthatóan minden érvem, kérdésem elkerüli a figyelmedet.


- Bónusz: ha az utolsó (vagy bármelyik) linken trójait észlel a víruskeresőd, javaslom, azonnal frissítsd. A virustotal ( [link] ) 62 különböző víruskereső naprakész verziójával vizsgálja az oldalt és semmi károsat nem talál.


- Ha pedig arra vársz, hogy a belügyminiszter "úr" foglalkozik a gyíkhuval, háááát... Hadd ne kommentáljam. De kitartás! Hátha mégis így lesz.

2015. márc. 23. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Ide figyelj kioktató! Gúnyolódj az öreganyáddal, de ne velem. Látszik, hogy ötven éven aluli lehetsz. Különben nem kérnél bizonyítékokat pl. az 1972-ben lezajlott New York-i metrókatasztrófára, aminek akkor óriási világvisszhangja volt. Kíváncsi lennék rá, miként vélekednél a témáról, ha a te házad falait firkálnák össze a graffitizők. Másrészt egy régi közmondás szerint ahol nincs közbiztonság, ott a sátán az úr. Részemről ezzel lezárva a vita.
2015. márc. 24. 10:29
 10/12 anonim ***** válasza:

"Gúnyolódj az öreganyáddal, de ne velem."

Továbbra sem gúnyolódok, hanem érveket állítok szembe a te állításaiddal, illetve kérdéseket teszek fel. Anélkül, hogy sértegetnélek - veled ellentétben. Továbbra sem értem, miért érzed gúnyolódásnak a hozzászólásaimat, továbbra is várom ezirányú magyarázatodat.


"Látszik, hogy ötven éven aluli lehetsz."

Ennek semmi köze a témához. Jó, hogy nem a lábméretemet kifogásaolod.


"Különben nem kérnél bizonyítékokat pl. az 1972-ben lezajlott New York-i metrókatasztrófára, aminek akkor óriási világvisszhangja volt."

Nem "például", hanem konkrétan erre kérek bármilyen online fellelhető utalást. Bármit. Sőt, megkérem a többi olvasót is, ha rendelkeznek bármilyen információval egy ilyen esetről, írják meg. Én még csak nyomát sem találom.


"Kíváncsi lennék rá, miként vélekednél a témáról, ha a te házad falait firkálnák össze a graffitizők."

Nem szokásom egy témát azért másképp megítélni, mert pont velem történik. Nem hiszem, hogy más elbírálás alá kéne venni például az emberölést, ha az én ismerősöm az áldozat, vagy ha nem ismerem. Vagy ha az én autómat lopják el, az én házamat firkálják össze, vagy nem az enyémet. Próbálj objektív maradni!


"Másrészt egy régi közmondás szerint ahol nincs közbiztonság, ott a sátán az úr."

Ezzel nem vitatkozom, látod, tudsz te értelmeset is mondani.


"Részemről ezzel lezárva a vita."

Nos, legyen. Akkor összegezzük az eddigieket: te kiírsz egy kérdést, teszel néhány tényszerű kijelentést, majd amikor valaki (teljesen kulturált stílusban) válaszol, illetve intéz néhány kérdést hozzád, akkor sértődötten elkezded az illetőt pocskondiázni, érveit, kérdéseit figyelmen kívül hagyva sértegeted, majd sértődötten kijelented, hogy lezárod a vitát.


Milyen vitát, kérdem én? Hiszen itt csak én próbálok vitát kezdeményezni (vita: érvek, vélemények kulturált ütköztetése), de ezt te messze elkerülöd, folyamatosan mellébeszélsz, tereled a témát. Igazad van: így tényleg nincs értelme kommunikálni.


Kérlek, ne is válaszolj, csak ha esetleg meggondolod magad és méltóztatsz az eddigi érvekre, kérdésekre lényegi választ adni.

2015. márc. 24. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!