Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Lakás haszonélvezeti joggal...

Lakás haszonélvezeti joggal rendelkező személy kilakoltatható-e?

Figyelt kérdés

Bátyám lakását a leánya ajándékozás címén a nevére íratta, haszonélvezeti jogot sem biztosított édesapjának, aki egyedül él a lakásban (sajnos ezt az egészségügyi állapota lehetővé tette)

Kapcsolata leányával megszakadt, akinek banki és egyéb tartozásai vannak. Az ajándékozási szerződés megtámadásának feltétele adott, szeretnénk elkerülni, amennyiben a leánya megadja a haszonélvezeti jogot.



2015. máj. 3. 15:07
 1/2 anonim válasza:

Haszonélvezeti jog


A haszonélvezet fogalma:


A haszonélvezet jogánál fogva a jogosult /haszonélvező/ a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja és hasznait szedheti.


Ha a haszonélvezeti jog egyidejűleg több haszonélvezőt illet meg, a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogára a közös tulajdon szabályait kell megfelelően alkalmazni.


A haszonélvezeti jog a dolog tulajdonosának személyében beállott változásra tekintet nélkül fennmarad.


A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, használat és hasznok szedésének jogát csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.


Személyhez kötött jog:


A haszonélvezet személyhez kötött jogosultság, nem lehet sem örökölni, sem másra átruházni semmilyen jogcímen.


A haszonélvezet tárgya :


A haszonélvezet fennállhat ingatlanon, ingó dolgokon és jogokon is, kiterjedhet a dolog egészére vagy annak egy részére. Özvegyi jog esetén például gyakori, hogy a haszonélvezet az ingatlan és ingó vagyonnak az örökösök tulajdonában álló eszmei hányadára terjed ki.


Az utólag felépített épületek, épületrészek mentesek a haszonélvezettől, azok használatára a tulajdonos jogosult.


A haszonélvezet keletkezése :


Kötelezettként szerződéssel csak a tulajdonos alapíthat haszonélvezetet. A haszonélvezeti jog alapítása lehet ingyenes és visszterhes.


Haszonélvezet végrendelettel is alapítható, ez esetben az örökhagyó másra hagyja a tulajdonjogot és másra a haszonélvezeti jogot.


A haszonélvezet jogszabályi rendelkezés folytán is keletkezhet, tipikus esete a túlélő házastárs haszonélvezeti joga.


A haszonélvezet időtartama :


A haszonélvezeti jog mindig korlátozott időre, legfeljebb a jogosult élete végéig állhat fenn. Nincs akadálya annak, hogy ez a jog dátumszerűen megjelölt időpontig, vagy valamilyen jövőbeli esemény bekövetkezéséig álljon fenn. Az időtartam csak szerződésben korlátozható, azonban ha ilyen rendelkezés nincs, akkor a jogosultat élete végéig illeti meg.


A bírói gyakorlat szerint a szerződés alapján létrejött haszonélvezeti jog tartalma vagy időtartama a bíróság által nem módosítható.


A haszonélvező jogai:


A haszonélvezőnek három fő jogosítványa van, a birtoklás, a használat és a hasznosítás joga. Ha bármelyik jog hiányzik, akkor nem haszonélvezetről, hanem más jogviszonyról /pl. használatról/ van szó.


A jogosult a birtoklásra és birtokvédelemre önállóan jogosult, ezt a jogát a tulajdonossal szemben is gyakorolhatja.


A haszonélvezeti jog gyakorlásának átengedése :


A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de a birtoklás, a használat és a hasznok szedése jogának gyakorlását átengedheti, ingyenesen vagy ellenérték fejében. Az ingyenes átengedésnek nincs jogi feltétele.


Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását a haszonélvező akkor engedheti át, ha a tulajdonos - azonos feltételek mellett - a dolog használatára, hasznosítására vagy a dolog hasznainak szedésére nem tart igényt.


A haszonélvezeti jogok és kötelezettségek gyakorlása:


A Ptk. úgy rendelkezik, hogy a haszonélvező a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni.


A haszonélvező viseli - a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével - a terheket. Tehát a haszonélvezőt terhelik az ingatlan használatával kapcsolatos kötelezettségek. Az ingatlannal kapcsolatos tehernek az tekinthető, ami annak használatával rendszerint együtt jár /pl. a tető hibáinak kijavítása, festés,mázolás/.


Rendkívüli költség az amely a használatból eredő előnyökhöz képest aránytalan terhet jelentene /pl. általános felújítás, tető- vagy födémcsere/.


A haszonélvező a tulajdonos hozzájárulása nélkül a haszonélvezet tárgyát, gazdasági rendeltetését annyiban változtathatja meg, illetve a dolgot annyiban alakíthatja át vagy változtathatja meg lényegesen, amennyiben a dolog gazdasági rendeltetésének fenntartása vagy eredeti formájában való hagyása a rendes gazdálkodás követelményeivel ellentétes.


A haszonélvező a rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatokat elvégezheti, ha felszólítására a tulajdonos azokat nem végzi el.


A tulajdonos jogai a haszonélvezet fennállása alatt:


A tulajdonos jogosult a haszonélvezet gyakorlását ellenőrizni.


Ha a haszonélvező a dolgot nem rendeltetésének megfelelő módon használja vagy rongálja, illetve rendeltetését meg nem engedett módon megváltoztatja, továbbá ha a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását egyébként veszélyezteti, a tulajdonos megfelelő biztosítékot követelhet, ha tiltakozása nem vezetett eredményre.


Ha a haszonélvező nem ad megfelelő biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig felfüggesztheti.


A tulajdonost ezek a jogok azzal szemben is megilletik, akinek a haszonélvező a haszonélvezetből fakadó jogok gyakorlását átengedte. Ebben az esetben a megfelelő biztosíték elmaradása esetén a bíróság a harmadik személyt a haszonélvező által a részére átengedett jog gyakorlásától eltiltja.


A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.


A haszonélvezet megszűnése :


A haszonélvezet megszűnik a határozott időtartam lejártával, a jogosult halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével, továbbá ha a haszonélvező szerzi meg a dolog tulajdonjogát.


A haszonélvezetnek jogügylettel való megszüntetéséhez a haszonélvező lemondó nyilatkozata, ingatlanon, illetve ingatlan-nyilvántartásba vagy más közhiteles nyilvántartásba bejegyzett jogon fennálló haszonélvezet esetén a haszonélvezeti jognak a nyilvántartásból való törlése is szükséges.


A lemondó nyilatkozatot dolog haszonélvezete esetén a tulajdonoshoz, jog haszonélvezete esetén a haszonélvezet tárgyát képező jog jogosultjához vagy a jog megalapítójához kell intézni.


A haszonélvező kötelezettségei a haszonélvezet megszűnése esetén:


A haszonélvezet megszűntével a haszonélvező köteles a dolgot a tulajdonosnak visszaadni. A haszonélvező a dologban bekövetkezett károkért a szerződésen kívül okozott károkért való felelősség szabályai szerint felel. A rendeltetésszerű használattal járó értékcsökkenést a haszonélvező nem köteles megtéríteni.


A haszonélvezet megszűnésekor a haszonélvező a tulajdonostól a saját költségén elvégzett rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatok következtében a dologban beállott értéknövekedés megtérítését a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint követelheti.


Haszonélvezettel terhelt ingatlan értékesítése:


A haszonélvezettel terhelt ingatlan értékesítéshez a haszonélvező szerződésbe foglalt hozzájárulása csak akkor szükséges, ha a haszonélvezeti jogot alapító szerződés alapján az ingatlan nyilvántartásba bejegyzésre került az elidegenítési- és terhelési tilalom. Ilyen bejegyzés hiányában az ingatlan a haszonélvező hozzájárulása nélkül értékesíthető, de haszonélvezeti joga fennmarad.

2015. máj. 4. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a megküldött anyagot. Attól félünk hogy lakás nélkül maradhat. Amennyiben a jogszabályokat jól értelmezem, ha a lakhatási szerződés élete végéig létrejön, akkor a lakásból történő

kilakoltatás senki által nem hajtható végre.

2015. máj. 4. 18:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!