Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A kék szem, barna haj kombinác...

A kék szem, barna haj kombináció ritka?

Figyelt kérdés
Nem csak Mo.-ra értve, hanem úgy az egész világon.

2015. aug. 12. 10:21
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Azt gondolom, hogy könnyen található ilyen ember. Persze gyakoribb jelenség a kék-szőke, de például a tesóm barna hajú és kék szemű. A közeli rokonságból van 3 ilyen. Érdekesebb szerintem a szőke haj és barna szem. Az szerintem sokkal ritkább.
2015. aug. 12. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Hát ha globális szinten nézed akkor igen, mert teljesen kiesik afrika, ázsia, dél-európa, ausztrália és amerika is. Magyarul csak európa északi részén számítana természetesnek (esetleg amerika északi része, de abban nem vagyok biztos azért is zártam ki). A szem- és hajszín az fenotipus. Tehát egy olyan testi tulajdonság, ami "kint" is megjelenik. Ezeknek van domináns (uralkodó) és recesszív (rejtőzködő) csoportja. A sötét szín a domináns (pl. barna haj) míg a világos a recesszív (pl. kék szem). Biológiából tanultátok vagy tanuljátok majd, melyik milyen feltételek mellett tud érvényesülni, azaz megjelenni. Nagyon-nagyon leegyszerűsítve és lesarkítva a kérdést, nem figyelembe véve a felmenőket akkor lehet egy embernek kék szeme, ha apai és anyai ágon is van kék szemű felmenő. Ez most egy nagyon durva leegyszerűsítés, táblázatkészítéssel lehet könnyen meghatározni hány százalék az esély, de a kék szemre mindenképp alacsony. Namost a wall of text elején leírtam , hogy globálisan szinte minden helyről kizárható a kék szem evolúciós kialakulása, tehát ahoz, hogy valaki ilyen színű szemmel szülessen az ősei között kell legyen északi, mindkét ágon. Tehát ritka, de nem annyira mint a kék szem szőke hajjal. Mert abban az esetben a hajszínnél is a recesszíveknek kell "győzedelmeskednie". De kiváncsí vagyok a többi válaszoló hogy látja.
2015. aug. 12. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
2. Köszi a tudományos választ! : D
2015. aug. 12. 11:25
 4/11 anonim ***** válasza:
;) de biztos van aki jobban és pontosabban le tudja írni :)
2015. aug. 12. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Spadeseven: és szerinted a zöld szem, és a vörös haj előnyös mutáció? (nem feltétlenül együtt) Ha igen, akkor miért olyan ritka? Vagy inkább a ,,fehér tigrishez" lehetne hasonlítani?
2015. aug. 12. 12:03
 6/11 anonim ***** válasza:

Mindig úgy mutálódik az ember, hogy az adott környezetben előnyösebb legyen a megjelenése. Ha jól emlékszem, akkor a még azt sem tudják biztosra, hogy miért jó a szőke haj és kék szem az északi időjárásban. A zöld szem és a vörös haj még ritkább, ezért gondolom, hogy azt végképp nem kutatták.


Egyébként a zöld szem megint más kérdés, mint a kék-barna váltakozása. De ebbe nem folynék bele, nem emlékszem már pontosan, nem akarok butaságokat mondani. (1. voltam, tudom, hogy nem én voltam megszólítva, bocsi)


De reméljük visszatér Spadeseven talán többet tud. Ennyivel okosabbak leszünk. :)

2015. aug. 12. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Anno én is feltettem a kérdést a tanáromnak a zöld szemmel kapcsolatban, de nem kívánt komolyabban belemenni. Lényegében egy mutáció eredménye, de többet én sem nagyon tudok róla, utána kellene olvasni. A vörös haj szerintem arra utal (legalábbis ha igazi vörös már majdnem piros) hogy a felmenőid között lehetett egy vörös hajú, szeplős, az átlagnál jóval világosabb bőrű ember. Igazából nekik kevesebb pigment van a bőrükben mint egy átlagos európai embernek, mégkevesebb mint egy afrikainak stb.

Az, hogy a bőröd mennyire világos vagy sötét az a származásodtól függ (kivéve betegség esetén) ,egészen pontosan attól, hogy a felmenőid mely éghajlati övből származnak. Ismeritek azt a mondást, amikor nagy melegben azt mondja valaki: "ez nem fehér embernek való idő". Lényegében végy 2 különböző helyről származó embert. legyen egyikük afrikai, másikuk valahonnan a skandináv félszigetről. A napfény elengedhetetlen az élethez. Anélkül hosszútávon beteg elszel meghalsz. De a szerencsétlen afrikai annyit kap, hogy már abba hal bele. Lehetne arról beszélni, hogy rákos megbetegedés stb. de egyszerűbb elképzelni ahogy perzselődik a bőre az erős napsugárzástól. Ezért az ő ősei szervezete több migment -lényegében festékanyagot- termelt és ez ad neki nagyobb védelmet a nap erős behatásaival szemben. Valahol így tudnám elképzelni -illetve ennek pont a fordítottjaként- északi barátunk "színösszeállítását". A gyengébb napsütés mellett nehezebben jutnak el a napsugárzás jótékony hatásai a szervezetébe. Azt a keveset is minél jobban össze kell gyűjtenie. Ezt pedig világosabb bőrrel tudja megtenni. Persze ezeknek a dolgoknak a kialakulása óriási időt vett igénybe. Ha jól tudom a 4 rassz kb 4millió évvel ezelőtt alakult ki. Maga a Pangea (őskontinens) 70millió évvel ezelőtt darabolódott fel. Lényegében innen származik minden ember. És az őseink ezekben az időkben vonultak el egyre messzebb egymástól, majd a kontinensek távolodásával ők is távolodtak.

2015. aug. 12. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
nekem az egész családom olyan. nem hinném hogy túl ritka lenne.
2015. aug. 12. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
És mikor jelent meg az első szőke hajú ember?
2015. aug. 12. 16:39
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem tudom, szerintem nagyjából egyidős lehet a rasszok kialakulásával.
2015. aug. 13. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!