Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Valakinek MRI kontrasztanyagtó...

Valakinek MRI kontrasztanyagtól (gadolínium) kialakult-e hónapokkal később emésztési zavara? Köszönöm előre is a válaszokat.

Figyelt kérdés
A vizsgálat előtt ugyanis ilyen jellegű problémám sosem volt. Azóta viszont folyamatosan van, és a folyamatos hányingert már nehezen viselem. (Megváltozott székletszín (sárga), haspuffadás, hányinger, emésztetlen ételek a székletben. Stb) Volt-e valamilyen probléma a kontrasztanyagos vizsgálatot követően hónapokkal vagy fél évvel később?

2015. szept. 22. 08:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Én a közeljövőben megyek MRI-re, ezért érdekel a téma. Tapasztalatom a kontrasztanyaggal még nincs.

Több helyen is olvastam, hogy valamilyen vese labort kérnek kontrasztos mri előtt. Ahol ön volt, ott kértek ilyet? ("Kontrasztanyag adása esetén minden esetben szükséges vesefunkciós vizsgálat (vérvétel: karbamid, kreatinin, GFR) elvégzése a vizsgálat előtt!")


Orvosnál volt a problémával, ha igen, mint mondott?

2015. szept. 23. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Nekem semmilyen ilyen vizsgálatot nem kértek és nem kaptam előtte.
2015. szept. 23. 10:50
 3/12 A kérdező kommentje:
Voltam 2 vérvételen, eddig csak gyulladást mutatott a vérkép. Ultrahang negatív, tehát az rendben egyébként ma megyek vissza az orvoshoz, mert nem javul a dolog.
2015. szept. 23. 10:51
 4/12 anonim válasza:

Szia, képalkotós vagyok, de én igen-igen valószínűtlennek tartom, hogy az intravénásan beadott gadolínium tartalmú kontrasztanyag okozná a problémáidat.


A kontrasztanyag ugyan okozhat hasmenést, de ez már önmagában sem tipikus mellékhatás (az MRI napján még nem volt hasmenésed?), az pedig, hogy hónapokig tartson az majdnem elképzelhetelen (még a google sem nagyon dob ki hasonlót, a legtöbb amit találtam az néhány napig tartó hasmenésről számolt be).


Sokkal valószínűbb valamilyen allergia/ gyulladásos megbetegedés/fertőzés(laktózintolarencia, lisztérzékenység, IBSZ, Crohn, stb...), a tüneteid alapján mint az, hogy az MRI-s kontrasztanyag miatt lenne.


Nem változtattál az étrendeden/életmódon az MRI vizsgálat környékén?

2015. szept. 23. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Szia!köszönöm a válaszod!:)nem volt aznap semmilyen problémám.Az ètrendemen pedig semmit nem változtattam.Most kell változtatnom, mert alig tudok megenni valamit. azt mondta az orvos, hogy 10 nap mire meglesz a tenyésztés tehàt várok.De tényleg nem változtattam semmit.
2015. szept. 24. 10:06
 6/12 anonim válasza:

A kérdezőnek:


Ha aznap/másnap nem volt semmi problémád, akkor gyakorlatilag kizárható, hogy a kontrasztanyag miatt legyen a probléma.


Sokkal valószínűbb az előző válaszomban felsoroltak valamelyike, érdemes ez irányban kutakodni, az orvosod is ezt csinálja most valszeg.



1-esnek:


vérvétel elvileg szükséges lenne a kontrasztanyagos vizsgálatok előtt, de nem minden kórházban kérik.


Miért kérik? mert a kontrasztanyag a vesén keresztül ürül ki, ezért ha a vesefunkció károsodott valami miatt (pl.fertőzés), akkor a kontraszt nem ürül ki megfelelően. A vesefunkció aktuális (nagyjábóli) állapotáról pedig egy sima vérvétellel is elég jó képet kapunk (pl.kreatinin, eGFR értékek).


miért nem kéri minden kórház?


ennek alapvetően az oka a :

-kapacitás kérdése (ez napi többszáz plusz kiértékelendendő/levevendő vért jelente kórházanként naponta ami megterhelő a labornak)

- a vizsgálat előtt nem sokkal kéne megnézni, szóval még sürgős is (legjobb lenne aznapi minta)


+ nincs igazán közmegegyezés/tudományos kutatás arról, hogy kiknél érdemes nézni -> időseknél biztosan, de milyen kortól? van a hol 65 felett kérnek mindig, van ahol már 50+.


fiataloknál, ha nem volt még veselégtelenséggel/vesefunkció károsodással járó betegsége + jelenleg is panaszmentes szerintem el lehet tőle tekinteni, de ez csak a személyes véleményem.

2015. szept. 24. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Szia! Hát nem erőteljesen jöttek akkor elő ezek a dolgok, csak észrevettem, hogy valami nem stimmel az emésztésemmel. Fájt a hasam utána is csak nem intenzíven, de az idő elteltével minden tünet erősödött és már nincs nap, hogy ne lenne hányingerem. Nem vagyok orvos, de szerintem elképzelhető, hogy először csak gyengén "rongálta" a szerveket az anyag. Hát nem tudom. Én a szervezetemnek hiszek elsősorban, és akkor nem történt más dolog.
2015. szept. 25. 07:36
 8/12 A kérdező kommentje:
Ráadásul még pattanások is lettek rajtam, és viszketek. Az ultrahangos orvos szerint nem méregtelenít a szervezet.
2015. szept. 25. 08:15
 9/12 A kérdező kommentje:
Koleszterin magasabb meg van gyulladás..az evés továbbra is megkínoz.gyomortukrozes lesz jővőhéten.senkinek nem okozott problémát pár nap múlva a gadovist mri kontrasztanyag?
2015. okt. 11. 09:08
 10/12 anonim válasza:

Nekem is volt kontrasztanyagos MRI vizsgálatom(nálam kisebb rosszulét jelentkezett de semmi több) agydaganatom miatt járok évente.KB 3vizsgálat volt kontrasztanyagos de csak egynél jelentkezett rosszullét.

Viszont nekem is lenne kérdésem a témában:

Fém tárgy ugye nem lehet az embernél közben(tehát testékszer sem). Műanyag piercingre ha lecserélem addig akkor az meg engedett?(elvégre az nem tartalmas fémet).

Másik kérdésem:Tetoválás miért lehet kizáró ok az MRI vizsgálat elkészítésénél? Köszönöm a választ!

2015. nov. 15. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!