Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mitől lehet, hogy mikor el...

Mitől lehet, hogy mikor el akarok aludni, néha úgy érzem, mintha pl. épp felbuknék, és "összerándulok"?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy a kérdés nem egyértelmű, de nem tudom ezt egy kérdésben megfogalmazni. Ezért megpróbálom itt kifejteni: este általában olvasok vagy gépezek az ágyban elalvás előtt. Amikor elálmosodok, lerakom, és "várom, hogy elaludjak". És amikor fekszek, és már szinte elalszok, néha egy pillanata elkap valami furcsa érzés. Hirtelen úgy érzem, mintha nem az ágyban feküdnék, nem éjszaka, és nem is a lakásban. Pl. nem jut eszembe sok példa, pedig ez már nemegyszer megtörtént velem, de az biztos, hogy volt már, hogy úgy éreztem, felbukok. De minden esetben valami olyan a szitu, ami a hétköznapokban is megtörténhet, tehát nem azt "érzem", hogy pl. lelőnek. Ilyenkor összerándulok, mivel annyira valóságos, és ha mondjuk valóban felbuknék, nyilván akkor is megmozdulnék. A szememmel magát a helyszínt nem látom, inkább az "agyamban van", és az összerándulást nem tudom irányítani.De ez csak addig tart, amíg egy röpke pillanatra "nem az ágyamban vagyok", aztán ez az "összerándulás", és ennyi... Mitől lehet ez? Veletek is előfordult már?

2015. dec. 17. 22:33
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez egy gyakori jelenség, szinte minden ember átéli legalább egyszer életében. Megpróbálom egyszerűen érni, nyilván nem élettani szakdolgozatot szeretnél válasznak.

Amikor alszunk, ernyedtek az izmaink. Nem így ébren, hiszen szükségünk van rá.

Az összerándulás, s a vele járó ártalmatlan, de nagyon kellemetlen érzés főleg akkor szokott előfordulni, amikor nagyon fáradtak vagyunk. Ez lehet szellemi és/vagy fizikai kimerültség miatt is.

A „vezénylés” egy része előkészíti az alvást. Engedi az izmokat elernyedni. A másik része pedig - mivel még nem alszol igazán – riadót fúj, hoppá, izmok tessenek dolgozni! De azonnal rendeződnek is a dolgok, s már alszol is.

Ezzel a magyarázattal biológiaórán megbuknál, de hétköznapi használatra szerintem érthető.

A két ellentétes utasítás a lényeg.

***

Picit hasonlatos furcsaság a Déjà vu érzés. Ezt már átéltem egyszer. Itt a két agyfélteke között van egy kis zavar. Az átélt élmény valós, de nem tegnapi, nem egyhetes, hanem csak milliszekundumnyi.

2015. dec. 17. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a választ, így már értem. :)
2015. dec. 17. 23:29
 3/4 anonim ***** válasza:
Ó, velem hányszor volt már ilyen... Elég kellemetlen, szinte ugrok egyet az ágyban :D sokszor olvastam már erről, az első jól leírta. Olyan szokott lenni, hogy lelépsz a járdáról, és elesel, vagy megbotlasz, vagy a lépcsőn mintha kihagynál egy fokot, és elesel... Ilyesmik vannak veled is?
2016. jan. 16. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Thomika20 válasza:

Nekem zuhanás érzetem szokott lenni, mint ha hirtelen eltűnne alólam a talaj. Elég szar érzés. Mert volt már hogy buszon aludtam és egyszerűen ugrottam egyet :D

Elég kellemetlen érzés.

2016. márc. 27. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!