Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ha a google-ről letöltök egy...

Ha a google-ről letöltök egy képet és felhasználom tegyük fel saját blog oldalon, akkor azért meg tudnak büntetni?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Fontolgatom, hogy blogot indítok és szeretnék ugyebár képeket is felhasználni. Ha a google-be beírok bármit és letöltök onnan képet, akkor van enek valami "jogi előírás" hogy milyen esetekben tüntethetem fel az oldalamon azt a képet? Ha tegyük fel alá linkelem, mint forrás a kép elérhetőségét az úgy rendben van? Vagy azt sem kell? Előre is köszi a válaszokat!

2016. jún. 2. 15:14
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha már hivatkozol, a forrásnak ne a google találatot add meg, hanem a konkrét oldalt amire mutat a link. Ez egy minimálisan elvárható dolog, de van olyan jogtulajdonos aki ennek ellenére is letilthatja (megkérhet) hogy felhasználd a képét.


Ha teljesen biztosra akarsz menni, a képtalálatok már szűkíthetőek szerzői jog szerint is.

2016. jún. 2. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Már be is állítottam ;)
2016. jún. 2. 15:43
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően semmit, amit az interneten találsz, nem használhatsz fel. Tilos a többszörösítés, újraközlés, feldolgozás.


Két kivétel van ez alól:


1: A szerzőtől kérsz - és kapsz - írásbeli engedélyt.


2: A szerző írásban jelzi, hogy a műve szabadon (vagy bizonyos megkötésekkel) felhasználható.


Minden egyéb esetben megszeged a szerzőijogi törvényt, ergo büntethető vagy.


Más kérdés, hogy sokan nem foglalkoznak ilyen piszlicsáré, nulla látogatottságú bloggerek lopásaival, de ismerek olyan kollégát is, aki hobbiból üldözi őket.

2016. jún. 2. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ja, és még valami. Ilyenkor azt szokták mondani, hogy dehátazinternetenvan, meg másiscsináljaakkorénmiértne.


Az, hogy valami az interneten van, nem jelnti azt, ohgy a tiéd. Például az, hogy az autóm kint áll az utcán, nem jelenti azt, hogy használhatod.


Mások szabálysértése pedig szintén nemjogosít fel téged ugyanarra. Attól, hogy sajnálatos módon vannak tzsebtolvajok, még nem szerzel jogot arra, hogy te is zsebelj a villamoson.

2016. jún. 2. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Értem, köszi, így már világos. De ha beállítottam a google-ba a szűrőt, akkor azokat már felhasználhatom, nem? Ha már egyszer azt írja ki, hogy szabadon felhasználható és módosítható...
2016. jún. 2. 15:59
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

A google nem szentírás. A google egy keresőmotor, szerintem ha megkeresed a felhasználási feltételeiket, biztos benne van, hogy a különböző szűrők helyességéért nem vállalnak felelősséget.


Ráadásul nagyon könnyen elképzelhető egy olyan szituáció, hogy Gipsz Jakab fotós munkáját valaki jogtalanul feltszi egy blogra, egy másik blogger leszedi, mert hát "azinternetenvan", és kirakja a saját blogjára, és odaírja, hogy szabadon felhasználható.


Ha ezt a gugli megtalálja, te letöltöd, attól még ugyanúgy szerzői jogot sértesz, hiszen az eredeti szerző nem járult hozzá a művének felhasználásához, az pedig, hoyg te egy lopott példányt használsz fel, nem változtat semmit: a szerző nem engedélyezte számodra a felhasználást.


Nehéz ügy. Ha jogilag száz százalékos biztonságra törekszel, például egy népszerű, látogatott blogot vezetsz, akkor célszerű a képeket garantáltan legális forrásból beszerezni, például különböző stockfotó ügynökségektől.

2016. jún. 2. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Ok. Így már tiszta. Jogos. Inkább akkor várok egy kicsit, nem szedek le képeket, csinálok sajátot. Az a legbiztosabb :) Köszi az infókat!
2016. jún. 2. 16:15
 8/9 anonim ***** válasza:

Akkor viszont némi fotózási alapismeretet szedj össze, azt is lehet találni az interneten. Szörnyű, hogy milyen kritikán aluli képeket képesek kirakni netre az emberek.


Egyébként meg a Creative Commons licenszekkel érdemes megismerkedned, illetve free stock photo-k lelőhelyeivel.

2016. jún. 3. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Tanultam fotózást 2 évig ;) de pont ebből kifolyólag vannak szerencsére ismerőseim is akik tudnának ebben segíteni...csak nem akarom őket ezzel terhelni. Köszi!
2016. jún. 3. 21:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!