És ott van Lovecraft másik híres találmánya a Necronomicon, amit sokan valódi varázskönyvnek gondolnak, annak ellenére, hogy lovecraft az egyik levelében világosan leírta, hogy ő találta ki.
Bocs, hogy ilyen szaggatottan írtam, de nem jutott minden egyszerre az eszembe.
A Call of Cthulhu egy novella, bár valóban jelent meg nálunk egy olyan Lovecraft gyűjtemény, aminek Cthulhu hívása volt a címe és ugye értelemszerűen benne volt ez is. Jelenleg ami a legegyszerűbben hozzáférhető, az egy best-of jellegű válogatás (bár vitatkoznék némelyik történet kiválóságán):
Benne van a kérdezett novella is, és más valóban kiváló történetek, mint pl. a Szín az űrből, Az őrület hegyei, Árnyék Innsmouth fölött,Rémület Dunwichban.
Mert egy minden részletében jól összerakott, szabályos mítosz. Aki jártas a jungi pszichológiában, az igen könnyen átláthatja, hogy a Chtulhu-mítosz hogyan dolgozza fel és racionalizálja át a bibliai Leviatánt „mitológiailag korrekten” úgy, hogy a modern embernek is betaláljon. A novellában is látszik, hogy Lovecraft tisztában volt a korabeli pszichológia alapjaival, ahogyan pedig megfogalmazza a "nagy öregek" lényegét, működését, az lényegében Jung archetípustana a külvilágra átfogalmazva.
Hasonló okokból örökzöldek olyan történetek, mint az Aliz csodaországban, vagy az Artúr-mondakör, a Star Wars-t pedig bevallottan mitológiai szempontok szerint írta Lucas (szakértővel is konzultálva), mert tudta, hogy ha sikerül, automatikusan tartós bombasiker lesz, be is jött neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!