Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Kaptam egy szép ezüst (nek...

Gimes Katalin kérdése:

Kaptam egy szép ezüst (nek mondott) gyertyatartót. De furcsán könnyűnek tűnik. Az ezüst ilyen? Milyen a fajsúlya?

Figyelt kérdés

2016. dec. 26. 07:50
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Az ezüst fajsúlya, szobahőmérsékleten, normál légnyomáson, 10 490 kg/m³.

A fenti mértékegység a nemzetközi SI mértékegységekkel megadott értéke a sűrűségnek (≈ fajsúlynak).


A fenti mértékegység értékei túl nagyok a gyakorlatban. Ugyanez a sűrűség-érték más mértékegységekben:

10 490 g/dm³ = 10,490 kg/dm³

10,490 g/cm³

0,010490 g/mm³


1 dm³ = l liter és 1 liter víz tömege ≈ 1 kg, tehát a 10,490 kg/dm³ azt jelenti, hogy 10,49-szer nehezebb a víztől.

Ilyen módon le is mérhető.

Vagy ≈ 10,5-szer nehezebbnek kell lennie, mint a vele azonos térfogatú víz;

vagy ≈ egyenlő súlyt kell mérni a 10,5-szer nagyobb térfogatú vízzel.


Arannyal ugyan, de itt szerepel egy leírás, hogyan lehet házilag megmérni a fajsúlyt.

[link]

Módosítva ugyan, de az elv használható pl. digitális (számkijelzős) konyhamérlegnél is. Különösen gyertyatartónál elég pontos lehet a meghatározás, ami nagyobb tömegű, térfogatú egy gyűrűtől.

2016. dec. 26. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő és tudományos választ. Sajnos nem tudom lemérni az ezüst(nek) nevezett gyertyatartómat, de gyanúsan könnyűnek tűnik. Ennek akkor az lehet az oka, hogy nem is ezüst?
2016. dec. 29. 03:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!