Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Kinek tűnt már fel az a sok...

Kinek tűnt már fel az a sok német kifejezés, ami a magyar nyelv használ? És kinek mi a véleménye róla?

Figyelt kérdés
Nekem bejön, csak egy kicsit furcsa... például amikor köznyelvben meghallottam, a hamist falsch-ként, aztán meg láttam fonetikusan leírva... sokáig le se esett :D
2010. máj. 9. 20:11
 1/4 anonim ***** válasza:
Tudod volt olyan, hogy Osztrák-Magyar Monarchia. Ott a hivatalos nyelv volt német is, nem kéne csodálkozni, hogy megmaradt ez-az.
2010. máj. 9. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy volt olyan. Köszönöm a történelemórát, de azt hivatásos tanár is tartja nekem, itt külön nem igénylem.
2010. máj. 9. 20:55
 3/4 anonim ***** válasza:

Pedig én is egy kis történelmet mondok neked.Bár ezt nem hiszem,hogy a tanárod tanítja.

Régen csak a köznép beszélt magyarul,a főurak egy része nem is tudott magyarul. Németül,franciául és esetleg latinul beszéltek. A cselédség,a személyzet tőlük tanult meg sok német szót,amit azután továbbadtak az otthoniaknak. Sok német szó került a nyelvbe a szomszédos sváb falvakból is.De könyvek sem igen voltak magyarnyelven. Aki tanulni akart,az vagy latin vagy német könyvet olvasott.

A másik igen jelentő sdolog,hogy a mesterségek német közvetítéssel kerültek hozzánk. A szerszámok nevei mind német eredetűek voltak, és sokat még ma is így használnak. És segíitette a német szavak eltejedését az is,hogy még ennek a századnak elején is akadtak olyan törekvő iparosok,akik a segédvizsga letétele után külföldre mentek a szakmát jobban megtanulni. Ez főleg Ausztria,Németország,esetleg Hollandia volt. Hazaérve természetesen meghonosítottak,néha "magyarítva" német szavakat.

Vagy pl. az Osztrák-Magyar Monarchia idején a besorozott katonákat valamelyik tagállamba vitték,és általában hosszú évekig voltak katonák. A tisztjeik németül beszéltek,tehát a katonák is megtanulták jól-rosszul a nyelvet.

Ezek mind hozzájárultak a német szavak elterjedéséhez.

Éppúgy,ahogy ma nyakra-főre használnak angol szavakat,és terjednek mind nagyobb mértékben.

2010. máj. 9. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ebben az időben Magyarországon is sok német élt, tőlük vettük át ezeket a szavakat.

Vannak, akik német származásúak, de nem beszélik már a nyelvet, csak néhány szóra emlékeznek, amiket használnak is bizalmas környezetben.

2010. máj. 10. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!