Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Gépjármű eladása?

Hefe kérdése:

Gépjármű eladása?

Figyelt kérdés
Üdv minden kedves választ adónak! Az a kérdésem, hogy eladtam a kocsimat. A vevő kérte tőlem mivel nem jőtt össze a pénze az átirásra adásvételi szerződés dátum módosítást kért tőlem, amit megcsináltam jó indulatból majd azt igérte, hogy részemre a én példányomat el postáza a módosított példányt de ez nem történt meg. Igy az első példányt adtam le a gépjármű osztály részére. Kaptam egy hoivatalos papírt én részem rendezve. Lehet ebböl valami bajom? Mert a türelmem elfogyott az igért papírt hiába vártam.
2017. júl. 4. 14:16
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Az eladást az eladónak 8 napon belül, a vevőnek 15 napon belül kell bejelentenie.


Az eladó bejelentésére nem történik változtatás a nyilvántartásban; így ha objektív felelősség körébe tartozó szabálysértés történik, akkor a bírságot; parkolási díj, útdíj meg nem fizetése miatt a pótdíjat, a nyilvántartásban szereplő üzembentartónak küldik.

Megfelelő, közhiteles okirattal kimentheti magát (az adásvételi szerződés ilyen), de az macerás.


A vevő bejelentése alapján - amihez szükséges az átírási illeték megfizetése is – változtatják meg a nyilvántartást.


Ha csak az eladó teszi meg a bejelentést, akkor a határidő eltelte után felszólítják a vevőt, és amennyiben nem tesz eleget az átíratási kötelezettségének, akkor kezdeményezik a jármű forgalomból való kivonását; egyben jelentik a NAV felé, és ők mulasztási bírságot szabnak ki.


Egyáltalán nem biztos, hogy bármilyen szabálysértést elkövet a vevő, de ha mégis, akkor a második szerződés miatt gondba kerülhetsz, ha az a két szerződés időpontja közt történik. Ugyanis, te bemutatod az első szerződést, kimentésként, mire ő bemutathatja a másodikat: hogyhogy az övé volt már a jármű? Dehogyis.


Az okmányiroda, kormányablak eljárása során is lehet gond. Ők az általad leadott szerződés időpontja alapján intézkednek, mire ő besétálhat a második szerződéssel: miért is akarják kivonni a járművet, miért is akarnak mulasztási bírságot kiróni? Milyen időpontról írtak?

Ha ez megtörténik, akkor nehéz lesz megmagyarázni. Hiszen a szerződés, teljes bizonyító erejű magánokirat. És ha valótlan adatos is van? Több mint nem szép dolog, hatósági közhiteles nyilvántartás alapját képező okiraton valótlan adatokat feltünteti.

És a tanúk is kerülhetnek kellemetlen helyzetbe. Ha küldözgetéssel oldottad meg, akkor hogy is van, az „előttünk, mint tanúk előtt”?


A kötelező biztosítással is lehet gond, ha lemondtad az első szerződés időpontja alapján.

Ha a vevő a második szerződéssel íratja át, akkor a két időpont között nincs biztosítás. Neki csak az átíráshoz használt szerződés időpontjától kell fizetnie.

Ha nem történik is baleset, törvényi előírás a gépjármű nyilvántartás és a biztosítási nyilvántartások negyedévenkénti összevetése. Ha nincs kivonva a forgalomból a jármű, és nincs rá biztosítás, a hiányzó napokra valakinek – aki ez esetben az eladó, hiszen idő előtt (és itt is kérdés lehet, minek alapján?) mondta le a biztosítást – fedezetlenségi díjat kell fizetnie, hozzá 30% baleseti adót, ez motor teljesítménytől függő, de mindenképp jónéhányszáz forintos összeg.


Nem ismerem a vevőt, így alaptalan lenne megbántanom.

Lehet, hogy tényleg anyagi nehézsége van, lehet, hogy nem is használja az autót, amíg nem kerül átírásra, nehogy baj legyen.

De, lehet, hogy egyszerűen visszaél a helyzettel. Az gyanús, hogy nem élt a számára kedvezményt jelentő második szerződéssel.

2017. júl. 4. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!