Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A drogok milyen hatással...

A drogok milyen hatással vannak az álmokra, és úgy általában az alvásra?

Figyelt kérdés

Gondolom a hallucinogének élénkebbé teszik az álmokat. Ha stimulánst fogyaszt az ember, egyáltalán tud aludni? Vannak olyan drogok, amik használata mellett nem tud az ember álmodni, pontosabban fogalmazva sose emlékszik rá? És van olyan drog, aminek a fogyasztása megnöveli az alvásparalízis előfordulásának az esélyét, vagy kiválthat más alvási zavarokat?

Ha valaki bővebben kifejtené a témát, azt nagyon megköszönném. :)



2017. okt. 12. 23:37
 1/4 anonim ***** válasza:
Ez a kerdes eleg magy temakort olel fel. Ha konkretabban erdekel egy hatoanyag vagy szer hatasa , azt privatban kifejthetem, de igy nem konkret a kerdes
2017. okt. 13. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Jorck ***** válasza:

"Gondolom a hallucinogének élénkebbé teszik az álmokat.,,


Általában a hallucingén csoportba tartozó szerek (pl. LSD stb) hatása alatt az agy (rem) álom állapotban van. Másképp megközelítve a tripp alatt álmodsz (részben ez miatt is hallucinálhatsz), és mikor véget ér az "utazás,, általában nem is vagy fáradt szellemileg (esetleg nehéz feldolgozni a történteket stb). Szóval utána ha alszol is nem nagyon lesz komoly eltérés a normális alváshoz képest... Viszont ha kisebb mennyiséggel próbálsz aludni akkor ilyen káosz szerű félálomban lévő gondolkodás lesz a vége.. Tehát a hallucinogének nem nagyon babrálnak az álmokkal, inkább a személyiségedet bontják szét. Viszont az élmények itt akár olyan erősek is lehetnek, hogy soha az életben nem fogod a tapasztaltakat elfelejteni, és így az álmokba visszaköszönhetnek a tapasztalatok, dolgok.


"Ha stimulánst fogyaszt az ember, egyáltalán tud aludni?,,


Bizonyos szerek (speed, metamfetamin, kokain stb) esetében egyáltalán nem! Van hogy leülni sem bír az ember, nemhogy aludni. Ezeknél a szereknél még a "high,, elmúlása után sem tud aludni az ember rendesen. Van hogy napokig-hetekig nem alszik a használó, és hallucinálni (becsavarodni) kezd az alváshiány miatt. Ha el is tud aludni nem mélyen, csak egyfajta alvás "vegetáció,, lesz belőle. De ez itt elég félhomályos zóna, a szerektől nagyban függ minden..

Ennél a szercsoportnál összességében jellemző hogy a nagy éberség, és energia amit a szer egy ideig ad / utána "kifacsarja,, a szervezetet (nem tud regenerálódni, lazítani), és még az alap szinte sem lesz képes visszatérni (persze rendszeres használat mellett van ez). Akik ezeket fogyasztják azok nem is akarnak aludni, pont ez a cél hogy minél tovább képben legyenek.

Más stimulánsok hatása közben (pl. mdma-extasy, mefedron, methylon stb) hatása közben nyugalom önthet el, viszont aludni nem tud a használó. De itt ha a "high,, alatt pl. leülsz valami nyugtató zenére; csukot szemmel, és nem pörgöd le a hatást, akkor lehet elszállsz, repülsz, egyfajta álomszerű valóságot élsz át konkrét képekkel hallucináiókkal. A hatás elmúltával is félálomszerű kellemes alváshoz hasonló állapot is előfordulhat (főleg ha füvet vagy más nyugtató készítmény szív rá..).De itt is nagyban függ hogy a használó mire akarja használni a szert (tehát pörög vele egy hard techno klubban ~ vagy relaxál nyugtató zenére a tábortűz mellett..)



" Vannak olyan drogok, amik használata mellett nem tud az ember álmodni, pontosabban fogalmazva sose emlékszik rá?,,


Ezek is egyrészt a stimulánsok utóhatására jellemző. Másrészről a jelenlegi herbál (szintetikus cannabis származékok) dizájner drogok úgy ki tudnak csapni hogy gyakorlatilag elájulsz tőle. Itt függő használat esetében egyszerűen nem tudod abbahagyni a fogyasztásukat. Éjjel is pár óránként felébred a használó, és szívnia kell mert ideges lesz. Ha viszont szív, egyből félálomszerű állapotba kerül amiből rövid időn belül elalszik; de az álomból semmire nem emlékszik mert úgy ki van ütve tudatilag.


Vannak olyan szerek is (pl. ópiátok) amik az "álmodó tudatból,, merítik a nyugalmat amit adnak. Vagyis használatukkor mérhetetlen nyugalom van, egy bizonyos határon.., ahol még nem alszol (mert ezért annyira pörget) viszont teljesen nem vagy éber sem. Valahol a kettő között. Ezeknek a hatása hogy ha a "high,, után/vagy alatta bealszol nagyon jó; kellemes álmokat ad be. (Viszont ezek a legnagyobb függőséget kialakító szerek is!)


De minden nagyon NAGYBAN függ a fogyasztás módjától, céljától, környezettől stb.

Ezek csak nagyon nagy vonalú meghatározások amiket írtam...

2017. okt. 13. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Jorck ***** válasza:
100%

off :)

Még azt megjegyezném itt (mint leállt szerhasználó), hogy nekem konkrétan a zen meditáció segített hogy abba tudjam hagyni a mértéktelen szerfogyasztást.

Ebből arra akarok kilyukadni hogy a meditáció viszont nálam konkrétan érzékelhető "hatást,, vált ki az alvásnál is. Ha este nyomatom a meditációt elalvás előtt, van hogy sokkal több dologra emlékszem ébredés után mint egyébként (ez sokszor zavaró is tud lenni mert a rémálmokra is úgy emlékszem mintha megtörtén volna kicsiben). Szóval a lényeg hogy szerintem használható arra is a gyakorlat hogy kontrolláltabban lépjük át az ébrenlét/álom határvonalát.

~ Ezt csak úgy gondoltam még megjegyzem (ugyan nem külső szer hatása) csak mint saját tapasztalat..

2017. okt. 13. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat! :)

#1 Igazad van, tényleg egy kicsit sokat akartam belezsúfolni egyetlen kérdésbe, és így nem lett elég konkrét. Még azt se bírtam eldönteni, hogy melyik kategóriába tartozik a kérdésem. :D Persze van pár olyan anyag, aminek jobban érdekel a hatása, de először általánosságban, nagy vonalakban szerettem volna megismerni az alvásra és álomra gyakorolt hatásukat. Ha egy alap ismeret megvan, utánna könyebben bele tudom ásni magam az adott témába. :D

#2 Hú, nagyon köszönöm ezt a részletes választ. :)

Amúgy tök jó, hogy pont az ópiumszármazékokra nem kérdeztem rá külön, amikor azok érdekelnek a legjobban...

Mindenestre, továbbra is szívesen várom a válaszokat. :)

2017. okt. 13. 23:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!