Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mi kell ahhoz, hogy jó verset...

Mi kell ahhoz, hogy jó verset tudjak írni?

Figyelt kérdés
A téma megvan, a rímeléssel sincsen gond, csak az érdekelne, hogy van-e még olyan dolog, amire lényeges lenne odafigyelnem.

2017. nov. 12. 16:37
 1/2 anonim válasza:
Nos én már évek óta írok különböző verseket és hát az elején persze nekem sem ment könnyen. Először én is csak olyan kétmondatú rímversikéket írtam, de idővel már egyre jobban ment, idővel már egyre hosszabbakat és jobbakat írtam, szóval csak azt tudom tanácsolni, hogy kezd könnyű rövid versekkel, írj ilyent sokat és idővel már a többi magától fog jönni. Játssz a szavakkal, hagyd, hogy minden megihlessen magad körül és persze rakd bele az érzéseidet, gondolataidat, sok sikert.
2017. nov. 12. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 2*Sü ***** válasza:

Pár gondolat:


1. A verset nem a rím, hanem a ritmus teszi.


2. A vers művészet. A művészet igazi lényege a katarzis. A műalkotás – jelen esetben a vers – olyan érzelmeket és gondolatokat szólít meg benned közvetlen módon, amit hagyományos módon nem, vagy nagyon körülményes módon lehetne átadni. Ha versed nem mond többet, mint amit prózában elmondanál, akkor nem vers. Attól nem válik valami verssé, hogy sorokba tördelik, és a sorok vége összecseng.


3. Egy jó versben sokféle eszköz található: alliteráció, metafora, oximoron, keretes szerkezet, belső rím, stb… De ezek nem szándékos tervezés eredményei, bár kétségtelenül tudatosulnak az költőben. Viszont fordítva nem működik. Hiába teszel egy versbe tervezetten ilyen költői eszközöket, attól még nem lesz a versed jó. Kicsit olyan ez, mint az autó. Attól igazán autó, hogy vannak benne pedálok, van benne kormány, sebességváltó, vannak kerekei, stb… De attól, hogy ezeket összehalmozod, attól abból még nem lesz autó.


5. Ahhoz, hogy jól bánj a szavakkal, kell szókincs. Olvass sokat.


6. Ahhoz, hogy meg tudd állapítani, hogy milyen egy jó vers, és milyen egy rossz vers, és hogy meg tudd állapítani, hogy a te versed milyen, ahhoz tapasztalat, tudás kell. Vannak persze őstehetségek, de ezt a tudást, tapasztalatot javarészt úgy lehet megszerezni, hogy olvasol verseket.


7. A szabad vers sokkal kevésbé köti meg a kezedet. Viszont a szabad verssel szemben nagyobbak az elvárások, a szabadság nem lehetőség, hanem egy olyan eszköz, aminek funkciója van, és amivel pluszban jól kell tudni bánni. Igazán jó szabad verset akkor fogsz tudni írni, ha már kellően elsajátítottad a klasszikus formákat, az ütemhangsúlyos, neadjisten az időmértékes verselést.


8. A négyes pont kimaradt a felsorolásból. ;-)

2017. nov. 12. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!