Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ha ma töltöttem be a 18-at...

Ha ma töltöttem be a 18-at akkor holnap már vehetek alkoholt?

Figyelt kérdés
2018. márc. 18. 10:48
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen csak vinned kell a személyidet
2018. márc. 18. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Ma is vehetsz már. És kell hozzá igazoló okmány. Elég egy diák is. :)
2018. márc. 18. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 szenes43 ***** válasza:
0%
Ne siess,még annyi időd lesz inni a felnőtt életed alatt hogy szétihatod magad. Tapasztalatból mondom mert volt amikor az útszéli árokban aludtam például. Hidd el nem attól leszel nagykorú hogy kiszolgálnak a kocsmában.
2018. márc. 18. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nem azért kérdeztem mert venni akarok, csak kíváncsi voltam mert a boltokban az van kiírva, hogy pl: aki március előtt töltötte be a 18-at az nem vehet, és ha mondjuk valaki február 28-án?
2018. márc. 18. 11:14
 5/7 anonim ***** válasza:
75%

"mert a boltokban az van kiírva, hogy pl: aki március előtt töltötte be a 18-at az nem vehet"


He? Hol van ez így kiírva...? És minden hónapban frissítik? Vagy mi van...? o.O

2018. márc. 18. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
49%

A születésnapod utáni naptól ki kell szolgálni alkohollal. A születésnapodon még nem. Nem akarom most kikeresni, de büntetőjoggal foglalkozó tankönyvben olvastam vagy egy hónapja.

Mivel óra-perc nincs írva a személyibe a születés idejéhez, ezért csak a születésnap másnapján töltötte be bizonyíthatóan a 18. életévét az illető. (Aki esetleg az adott napon éjfél előtt 1 perccel született.)

2018. márc. 18. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Hogy vehetsz-e a 18. születésnapodon adott helyen alkoholt, az az adott kereskedők joggyakorlatától függ.

A betöltött életkor napjáról többféle vélemény van, konkrétan egy jogszabály sem határozza meg; nem feltétlen a kereskedők véleménye a helyes. Annál is inkább, mert nem egységes gyakorlatot folytatnak.


Feltételezve, hogy a hatályos jogszabályok szövegei nem mondanak ellent egymásnak, találtam olyanokat, amelyek alapján, hogy aki például 2000. április 8-án született, az 2018. április 8-án (azaz, a születésnapján) már betöltötte a 18. életévét.

A kérdés szempontjából ez a azt jelenti, hogy a 18. születésnapodon, üzletnyitáskor már vehetsz alkoholt. Hacsak a kereskedők nem találtak az Alaptörvénynek és sarkalatos törvényeknek ellentmondó jogszabályi helye(ke)t.


A következőkben hivatkozott jogszabályok, és hatályos teljes szövegeik elérhetőségei:

1.) Magyarország Alaptörvénye (2011. április 25.) → [link] → továbbiakban: ATV

2.) 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről → [link] → továbbiakban: PTK

3.) 2013. évi XXXVI. törvény a választási eljárásról → [link] → továbbiakban VET


• Minden nagykorú magyar állampolgárnak joga van ahhoz, hogy az országgyűlési képviselők, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az európai parlamenti képviselők választásán választó és választható legyen. ← ATV XXIII. cikk

(1)


• Kiskorú az, aki a tizennyolcadik életévét nem töltötte be. ← PTK IV. CÍM 2:10


• Az a polgár, aki legkésőbb a szavazás napján betölti tizennyolcadik életévét, a választás kitűzésének napját követő naptól szerepel a szavazóköri névjegyzéken. ← VET 102. § (2)


• A szavazóhelyiségben az a választópolgár szavazhat, aki a kinyomtatott szavazóköri névjegyzékben szerepel. ← VET 175. §


Tehát, csak nagykorú szavazhat, és aki nem töltötte be a 18. életévét az kiskorú, de aki a szavazás napján tölti be a 18. életévét az szavazhat.

Eszerint a 18. születésnapján tölti be a 18. életévét. Ha nem így lenne, a 18. születésnapján még nem lenne nagykorú, ha csak a következő napon lenne az, akkor nem szavazhatna a 18. születésnapján.


Ráadásul ezek bizonyára alaposan összevetett jogszabályok, hiszen egyikük az Alaptörvény, a másik kettő pedig sarkaltos törvény. Gyakorlatilag kizárt, hogy egymással, vagy más jogszabályokkal ellentmondásosak legyenek.

2018. márc. 18. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!