Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Kötelezhet bárkit a MUNKÁLTATÓ...

Kötelezhet bárkit a MUNKÁLTATÓJA arra, hogy annak TÁG értelemben vett CSALÁDTAGJAI folyamatosan kövessenek és like-oljanak egy oldalt és like-olják annak összes posztját?

Figyelt kérdés
Tág értelemben vett család alatt a munkavállaló anyját, a munkavállaló anyjának élettársát, a munkavállaló élettársát, valamint a munkavállaló élettársának szüleit értem.

2018. szept. 3. 09:36
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Ez nevetséges is lenne
2018. szept. 3. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Hol van ez tételesen jogszabályban leírva, hogy ilyet a munkáltató NEM tehet, hogy ez TILOS? Azt nem írtam oda, de természetesen Facebook oldalakról van szó... egészen pontosan nem 1-ről, hanem 4 db-ról.


Milyen szankcióval büntethető az a munkáltató, aki ilyesmit a munkavállalótól és - leegyszerűsítve a fenti felsorolást, köznépiesen - a pereputtyától elvár, hovatovább, megkövetel?

2018. szept. 3. 09:44
 3/7 anonim ***** válasza:
94%
Ilyen nincs a büntető törvénykönyvben, így nem is bünthethető semmivel sem. Ha nem akarod lájkolni, akkor nem lájkolod és kész.
2018. szept. 3. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem tudok olyan törvényről, amely kimondaná, hogy ilyet TILOS.

De gondolom nincs benne a munkaszeződésben, hogy köteles vagy ilyet tenni, tehát szankció sem járhat emiatt.

/elméletileg, de gyakorlatilag meg ott szopathatják az embert ahol csak akarják/

2018. szept. 3. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
84%
Mėg a saját alkalmazottjait sem kötelezheti!
2018. szept. 3. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Az ilyen fajta munkáltatói presszúra kimeríti a megfélemlítés, a zsarolás kategóriáját. Én egy bankban dolgoztam, ahol az igazgató minden napra, minden egyes dolgozónak előírta, hogy hány db. ilyen, vagy olyan biztosítást kell kötnie, hány db. hitelkártyát kell az ügyfélre rásóznia és még sorolhatnám. Amennyiben ennek nem tudott valaki eleget tenni, úgy minden nap írásos formában meg kellett indokolnia, hogy miért nem tudta teljesíteni az elvárást. Az, hogy "az ügyfél nem kérte", vagy "az ügyfél elzárkózott az ajánlattól", az nem volt magyarázat, ergo ezt a főnök nem fogadta el. Ha nem tudtad teljesíteni az előírtakat, akkor saját magadat kellett hibásnak feltüntetni, gyakorlatilag minden nap a sárga földbe kellett saját magadat döngölni, úgyis mint, "én vagyok a hibás", "nem kellő a hozzáállásom", netán "alkalmatlan vagyok erre a munkára", magyarul egy balfék vagyok. Minderről ő gyűjtötte a napi írásos magyarázataidat, majd adandó alkalommal egyszerűen kirúgott, hiszen, te magad írtad, hogy nem vagy megfelelő munkavállaló. Ezt a fajta zsarolást és megaláztatást hosszú távon nem lehet bírni. Felmondtam. Ma egy teljesen más területen dolgozom, pedig végzettségem alapján a banki munkára tökéletesen megfelelnék. Az új helyemen nem lóg a fejem felett "Demoklész kardja". Igaz, kevesebbet keresek, de a munkámat itt is a legjobb tudásom szerint látom el mindenki megelégedésére.
2018. szept. 3. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 2*Sü ***** válasza:
74%

Az, hogy ki mit lájkol egy közösségi oldalon, az az ő magánügye. A szólás-, gondolat-, véleményszabadságot az alkotmány biztosítja.


Mikor te munkát vállalsz, akkor egy csereüzletet kötsz, egy szerződést írsz alá. Te a képességeidet, tudásodat, idődet, energiádat kínálod fel – önszántadból, saját jól megfontolt döntésed eredményeként – a munkáltatónak, aki ezért cserébe pénzt ad neked. A dolog nem kötelező egyikőtöknek sem, te önként döntesz arról, hogy 10:31-kor a munkahelyeden töltesz ki egy Excel táblát, és nem a strandon sütteted a hasad, a munkáltatód meg önként dönt arról, hogy ez neki megér x ezer forintot havonta.


Más nevében nem írhatsz alá szerződést, mást nem kötelezhetsz semmire, amit nem önként tesz meg. Ahogy én nem írhatok alá szerződést, hogy te holnap 10:31-kor itt és itt leszel, ezt és azt fogod csinálni – hiszen ezt nem önként, saját elhatározásból teszed –, így te sem írhatsz alá szerződést a családtagjaid nevében.


A családtagjaid nem kötöttek semmiféle szerződést a munkáltatóddal, így semmiféle elvárást nem támaszthat azzal szemben a munkáltatód, hogy a családtagjaid mit és miért csinálnak. Kérni kérhet, javasolni javasolhat, ajánlani ajánlhat, de megkövetelni, illetve ennek elmaradása miatt szankcionálni nincs jogalapja.


Meg úgy egy munkavállaláshoz tartozik egy munkaszerződés, egy munkaköri leírás, a rád vonatkozó jogokkal és kötelességekkel. Ami abban nincs megfogalmazva, mint kötelesség, az nem is kötelességed. Pl. ha te pénztáros vagy egy boltban, és a munkaszerződésed, munkaköri leírásod nem tartalmazza azt, hogy te árut pakolj be a beszállító kamionjából a raktárba, akkor nem is vagy köteles ezt megtenni, és jogi szempontból nem is vagy szankcionálható, ha ezt nem teszed meg.


~ ~ ~


Persze nyilván az élet azért nem ilyen rózsaszín. Lehet, hogy nincs leírva, de a munkáltatód megkövetel bizonyos dolgokat tőled. Ha nem teszed meg, akkor kirúg. Persze jogilag nem azért fog kirúgni, mert nem tetted meg azt, amit szóban, a munkaköri kötelességeiden túl megkövetelt tőled, hanem talál rá megfelelő indokot, hogy kirúgjon. Van az a munkáltató, aki vissza is él ezzel, olyan dologra kényszeríti a munkavállalót, amiért nem kap extra juttatást, illetve nem teljesen önszántából, saját vállalásként teszi meg.


Ugye az ilyen munkáltató gyakran érvel azzal, hogy nem kötelező nála dolgoznod, talál más munkavállalót a helyedre, aki eleget tesz ennek a követelésnek. De itt kell jól látni a helyzetet, mert te meg mondhatod azt, hogy neked sem kötelező pont ennek a munkáltatónak a profitjáért dolgoznod, találsz másik munkaadót, aki nem támaszt ilyen követeléseket veled szemben. Magyarországon elég sok területen van munkaerőhiány, sok területen elvileg a munkavállaló van jobb alkupozícióban, csak a berögzült szemléletnek köszönhetően kevesen ismerik fel ezt. Meg nyilván ha felmondasz, az egy ideig lehet problémás, de hosszútávon te jársz jól, ha egy normálisabb munkavállalót találsz, aki a képességeidet, tehetségedet, erődet, idődet akarja csak megvásárolni, nem a véleményedet, a személyiségedet, kvázi a lelkedet. Mert ahhoz meg ragaszkodni kell, hogy nem eladó.


~ ~ ~


Meg persze a kettő között is van út. El lehet magyarázni a munkáltatónak, hogy attól, hogy 1000 helyett 1500 ember lájkolta a cég oldalát, vagy bejegyzését, az senkit nem motivál jobban a termék vagy a szolgáltatás megvásárlására, megrendelésére. 1000 tényleges lájknál nem jelent többet az az 1500 lájk, amiből 500 nem saját véleménynyilvánításból származik, attól a tényleges, releváns lájkok száma ugyanúgy 1000 marad. Oké, van valamennyi reklámértéke, de ha ezen múlik a cég bevétele, akkor már régen megette a fene. Mert ha a cég mondjuk csavaralátétet árusít, attól, hogy édesanyád lájkolja az oldalt, senki nem fog nagyobb késztetést érezni, hogy csavaralátétet vegyen, nem fog nőni az eladások száma. Maximum annyi történik, hogy a családtagok ismerősei tudni fognak arról, hogy a cég létezik. De nehogy a cég marketingstratégiájában ez meghatározó tényező legyen…

2018. szept. 3. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!