Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mi a különbség a bíróságok...

Mi a különbség a bíróságok által kiadott ítélet, végzés és határozat között?

Figyelt kérdés
Mert elég gyakran olvasok ezekről, és nem értem a különbséget.

2018. dec. 27. 15:20
 1/3 anonim ***** válasza:
A kategóriák és a minőségek között van , ítélet büntetőügyben történik , végzés határozat peres ügyekben felmentésekben .
2018. dec. 27. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
100%

A végzés és az ítélet a határozat két fajtája. Nagyon LEEGYSZERŰSÍTVE azt lehet mondani, hogy FŐ SZABÁLYKÉNT a bíróság a per (büntetőügy) érdemében ítélettel, minden más felmerült kérdésben pedig végzéssel határoz.


Ez azt jelenti, hogy ha egy polgári perben megérett a döntés, a bíró a felperes keresetéről ítélettel dönt: elutasítja a keresetet, vagy alperest fizetésre kötelezi/a felek házasságát felbontja/létrehozza a szerződést/az alperest valaminek tűrésére kötelezi, stb..


Büntetőügyben a bíróság a tárgyalás végén ítélettel dönt a vádlott büntetőjogi felelősségéről (a vádról). Tehát felmenti vagy bűnösnek mondja ki és büntetést/intézkedést szab ki.


Végzést hoz a bíróság minden más kérdésben, így pl. az eljárás (per) megszüntetéséről, a keresetlevél visszautasításáról, szakértő kirendeléséről és a díjának megállapításáról, költségmentesség engedélyezéséről, az ügy áttételéről, felfüggesztéséről, a végrehajtás felfüggesztéséről, jogutódlásról, de pl a gyanúsított/vádlott letartóztatását is végzéssel rendeli el. Vagy például ha egy keresetlevelet, más beadványt hiányosan terjeszt elő a fél, akkor a bíróság végzéssel fogja felhívni a hiányok határidőben történő pótlására.

2018. dec. 30. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Na, erre vártam, Kettes!

Mert empirikusan én is arra a következtetésre jutottam, hogy a per folyamán ilyen-olyan részkérdést a bíróság végzéssel dönt el, és a végén az egész eljárást az ítélet zárja le.

2018. dec. 31. 13:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!