Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Akinek nincsen diplomája, azt...

Akinek nincsen diplomája, azt lenézik?

Figyelt kérdés
Mennyire jellemző az, ha mondjuk bármilyen eseményről van szó, és ott olyanok vannak vegyesen, akik nem diplomás munkát végeznek, illetve nincsen diplomájuk, azokat lenézik, és a véleményüket kevesebbre értékelik, mint a diplomásokét? Vagy ez csak az én kényszerképzetem, hogy mondjuk egy kőműves szava kevesebbet ér egy tanáréval szemben?
2019. jan. 7. 23:06
 1/3 A kérdező kommentje:
Bocs a kusza megfogalmazásért, de igazán késő van már :D Tehát a lényeg az lenne, hogy létező jelenség-e, hogy a diploma társadalmi persztízse miatt valakinek hamarabb igazat adjanak az emberek (tehát hamarabb meg tudja győzni őket, függetlenül attól, hogy mit mond) csak azért, mert neki felsőfokú végzettsége van, és ezt a magasabb értelemhez társítják.
2019. jan. 7. 23:10
 2/3 anonim válasza:

Igen, főleg itt!


A diploma hiányát sokak szemében még a pénz sem kompenzálja. Inkább vannak egy büfédiplomás, csóró "ÉRTELMISENKI" formával, mint egy jól kereső OKJ-s szakemberrel.

2019. jan. 7. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 2*Sü ***** válasza:

Ritka olyan alkalom van, mikor egy eseményen a részvevők egyáltalán tudják egymásról, hogy a másiknak milyen iskolai végzettsége van. Ha igen, akkor egy egymást relatíve jól ismerő társaságról van szó, ahol az emberek ismerik egymást, ha valakinek a véleményére adott témában kevesebbet adnak, az nem az iskolai végzettség miatt van. Nota bene a munkahelyemen dolgozó, de nem az én területemhez tartozó munkatársaim jó részéről sem tudom, hogy van-e diplomája, vagy sem.


Nekem pl. nincs diplomám, viszont van azzal egyenértékű szakmai tapasztalatom a szakmámban – programozó vagyok –, a kollégámnak van diplomája. Kis csapatról lévén szó nem csak programozunk, a tervezési feladat is leginkább a miénk. De mivel a gondolkodásmódunk kicsit más, én szeretem átfogóbb perspektívából nézni ugyanazt a kérdést, sokszor inkább én dobok be ötleteket, én fogalmazok meg kritikákat. Azt gondolom, egy kicsit jobban adnak ilyen téren a véleményemre.


De ha lenne egy programozói diplomám, az ugye nem jelenti azt, hogy egyben járatos vagyok a politikában, a sportban, a művészetekben, a történelemben. Diplomával is mondhat adott témában valaki orbitális sületlenségeket, mert az adott területhez nem ért, meg diploma nélkül is lehet valaki sokkal-sokkal jártasabb egy területen, mint az átlag.


Viszont pl. tagja vagyok más közösségnek, ahol szoktunk ilyen-olyan témáról beszélgetni, de a legtöbb emberről nem tudom, van-e diplomája, de nem is számít.


A tanár és a kőműves szakma kapcsolata helyett inkább az építészmérnök és a kőműves szakmát vetném össze. Van, aki a saját szakmáját tartja többre, mert hát ugye az építész rajzolgathat naphosszat, a kőműves az, aki felépíti a házat, aki ismeri ennek a folyamatának minden apró trükkjét, fogását. Az építészmérnök meg gondolhatja azt, hogy a kőműves aztán hiába tud falat húzni, ha nincs az építész, aki megtervezi, hogy mit is kell felhúzni, különben is falat húzni lassan egy robot is tud. És… egyiknek sincs igaza, mindkettőre egyaránt szükség van. Itt nem lehet értékkülönbséget számolni, maximum a fizetés szintjén, amit meg inkább a kereslet-kínálat határoz meg.


Meg nyilván van a másik oldal, aki meg a másikkal szemben van kisebbségi komplexusa. A kőművesnek az a kisebbségi komplexusa, hogy nem végzett egyetemet, sőt lehet még érettségije sincs, az építésznek meg azért lehet kisebbségi komplexusa, mert lehet, hogy remek ötletei vannak, amit papírra tud vetni, de nem tudna egy cementes zsákot megemelni, vagy egy lépcsőt kizsaluzni.


Annyi azért van a dologban, hogy egy egyetem elvégzéséhez kell egy minimális képességhalmaz, egy minimális IQ, egy minimális szorgalom, egy minimális kitartás, minimális kooperációs képesség. De egyrészt ez nem jelenti azt, hogy ugyanezek nincsenek meg egy szakmunkásban, aki nem azért nem tanult tovább, mert híján van ezeknek a képességeknek, hanem más okok miatt döntött úgy, hogy nem kell neki diploma. Lehet egy kőműves is művelt, jól tájékozott, mestere a gitározásnak, a sütés-főzésnek vagy a sakknak, meg lehet egy háromdiplomás ember is szakbarbár, aki a saját szakmáján kívül hó't sötét bármi máshoz.


Szóval igen, úgy a magasabb végzettség valami magasabb képességet szokott azért képviselni átlagban, de ez az egyes ember megítélésénél nem mérvadó, ha valaki számára az, pont az jelenti azt, hogy van benne valami szakbarbár jelleg, hogy más tudást, ami nem feltétlenül szakma jellegű, azt nem ismer el.

2019. jan. 7. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!