Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan lehet a "valamennyi"...

Akoos kérdése:

Hogyan lehet a "valamennyi" az összes, mind szinonimája?

Figyelt kérdés
A valamennyi, az értelmileg nem biztos, hogy az összes. Akkor miért használják az összes szinonímájaként?

2019. febr. 18. 21:04
 1/3 anonim ***** válasza:
ettől szép a magyar nyelv :) szövegkörnyezetből azért kiderül hogy épp mire gondol az író-beszélő
2019. febr. 18. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:

Érdekes nyelvi sajátosság. A valamennyi ugye a vala- határozószóból és a mennyi névmásból áll össze. A vala határozószó jelentése meg a volt/van szóból ered. A valamennyi tehát azt jelenti, hogy „annyi, amennyi van”.


Ilyen szempontból jelenti egyszerre azt is, hogy egy meghatározatlan mennyiségről van szó, ami „annyi, amennyi (az adott célra) van”, másrészt jelenti azt is, hogy minden létező mennyiség „annyi, amennyi csak van”.


Tulajdonképpen a kettő ugyanazt jelenti, csak más-más nézőpontból kell nézni. Helyettesítsük be a valamennyi kevés értemét a kevés szóval, az összes értelmét az összes szóval. Ha most van a pénztárcámban 4320 Ft, és ebből adok egy koldusnak egy százast, akkor:

- Az én szempontból adtam neki valamennyi pénzt, azaz egy kevés pénzt a sokból.

- Ő meg valamennyi pénzt, amit adtam neki, zsebreteszi. Tehát az összes pénzt, amit adtam neki, azt teszi zsebre.


Ami nekem kevés, csak egy rész az én egészemből, az számára az összes, amit tőlem kap. Mindkettő annyi pénz, amennyit adtam, nem az összes pénzem, amim volt, de az összes, amit alamizsnának szántam.

2019. febr. 19. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm ezt a szép levezetést, így már másképp látom a dolgot. :)
2019. febr. 20. 07:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!