Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Bemattult ezüstöt hogyan...

Bemattult ezüstöt hogyan tudok újra csillogóvá tenni?

Figyelt kérdés
Egy üvegtálban, sós-szódabikarbónás ecetben áztattam az ezüstjeimet, elég sokáig. Azt mondták, hogy ez segít! Hát totál befeketedett az összes. Kétségbeestem. Kipróbáltam "minden" házi praktikát. Ecetes-alufóliás vízben áztattam, forraltam, kifőztem, szódabikarbóna, mosószóda, ultra minden formájával próbálkoztam, az eredmény ugyanaz. A feketeség eltűnt, de egy világosszürke, matt réteg keletkezett az ezüst felületén. Csillogás szinte sehol. Fogkrémmel, szemcsés dolgokkal nem merek próbálkozni, mert karcol. Vettem Tioxin ezüsttisztító folyadékot és beáztattam. Meg sem mozdul. El kéne vinni egy ötvöshöz ha foglalkozik vele, de csak grammonként áll szóba velem. Ez így elég drága lenne. Ha idetéved egy ötvös, egy restaurátor vagy valami szaki, szívesen veszem a tapasztalatait. Trollok kíméljenek, mert nem egy olcsó mulatság a helyzetem. Gondolj bele, ha te kérsz segítséget és téged tájékoztatnak félre! Előre is köszönöm! (Ha sikerült valamit alkotni, leírom az eredményt!)

2019. ápr. 28. 14:11
 1/6 mindentudó99 ***** válasza:
Fogkrém szerintem jó. Az leviszi. Az miért karcol? Régen énbazzal tisztítottam az ezüstöt.
2019. ápr. 28. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
54%
Háztartási boltban, vagy nagyobb bevásárló központokban lehet kapni "SIDOL" nevű szert (Henkel termék). Ez egy kissé folyékony - metall -politur anyag. Alkalmas ezüst, vörösréz, sárgaréz, bronzból készült tárgyak tisztítására, az oxidálódott felület, foltok, elszíneződés eltávolítására.
2019. ápr. 28. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Létezik egy hidrogénes tisztítás, ami tökéletes, de nagyon drága.
2019. ápr. 29. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Végül kockáztattam!


Egy restaurátor írta, hogy nem kell félni se a sótól, se a szódabikarbónától, se a fogkrémtől, mert ezek nem marnak, nem karcolnak. Ezzel ellentétben a savas (ecetes, citromsavas), vegyszeres és főzős eljárások elég veszélyesek! Az ezüsttisztító folyadékokat sem ajánlja! Az áztatás nála meleg szappanos vízzel történik. Egy éjszakára (vagy egy napra) beáztatja őket. Fogkefével, fültisztító pálcikával és mikroszálas törlőkendővel dolgozik. Ha nagyon durva a réteg, elmondása szerint az RO-55 rozsdamaró leviszi. Állítólag nem lép reakcióba az ezüsttel. Negyed órát vagy akár egy napot is áztathatjuk benne. (Nem próbáltam!)


Most akkor én jövök!


Ugye írtam, hogy a lánc feketéről indult, majd áztatással főzéssel kifakult és egy igen erős, szürkés-sárgás réteg keletkezett rajta. Ha jól tudom, ez a patina.


Nagy nehezen elővettem a fogkefét. A tengeri sót beleöntöttem egy kis csészébe, majd egy kis vízzel sűrű massza állagúra kevertem. Belemártottam a fogkefét és elkezdtem kefélni az ezüstöt. Pár perc kefélés után azt vettem észre, hogy egyre haloványabb a réteg. Tovább folytattam! Egyre csak jött le a szennyeződés. Nagyon megörültem neki!


Leöblítettem vízzel. Visszakapta a fényét, de még matt volt. A szürkés-sárgás réteg viszont lejött róla.


Következett a fogkrém! Kimostam a fogkefét, majd rányomtam az Amodentet! (A lehető legegyszerűbb, fehér színű fogkrém a jó!) Átkeféltem a nyakláncomat. Mindkét oldalon átmentem rajta. Leöblítettem. Egyre tisztább lett!


Ekkor jött a mikroszálas törlőkendő! Véleményem szerint ez a legfontosabb része a folyamatnak! Rányomtam a fogkrémet, kicsit elkentem rajta, majd elkezdtem körkörösen és egyenesen lehúzva tisztítani a láncot. Leöblítettem! Egyre makulátlanabb! A kendőhöz adtam még egy kis vizet, hogy egyre finomabb és habosabb legyen a fogkrém. Csak úgy nyikorgott alatta az ezüst!


Mindent kimostam, lemostam és (többször) megismételtem a kendős procedúrát! Csak úgy jött le róla a mocsok! A kendő is elszíneződött!


Az öblítés után szemügyre vettem a végeredményt! Nagyon tiszta lett! Hideg, fémes színe lett! Még mindig nem éreztem tökéletesnek az eredményt!


Fogtam a szódabikarbónát és azt is masszává kevertem. Ezzel újra átkeféltem és áttörölgettem a láncot. Sokat pepecseltem vele. Az ujjaim már fájtak.


Az eredmény viszont magáért beszél! Olyan, mintha soha nem lett volna fekete vagy szürke. Újra ezüstszínben pompázott a nyakláncom!


Úgy néz ki, megúsztam a drága ötvösmunkát! Hálával tartozom a sorsnak hogy megmenekített!

2019. máj. 1. 14:09
 5/6 A kérdező kommentje:

A tiszta ezüstöt újra beraktam Tioxin ezüsttisztító folyadékba. Csak javított a helyzeten! Csillog-villog!


(A vastagabb szennyeződéseket úgy látszik nem viszi le!)


[link]


Impex 2000 Pohár Center Kft.

1086 Budapest, Teleki László tér 10.

H-P: 8-17


Ez egy nagyon jó bolt!

2019. máj. 1. 15:29
 6/6 A kérdező kommentje:

Még egy észrevétel! Inkább a fogkrémet használjátok, mert ha belerakjátok az ezüsttisztító folyadékba, jobban besárgul és bemattul. Bár ennek akkor van nagyobb valószínűsége, ha tovább hagyjátok benne 1 percnél.


Én fogkrémmel kirakat állapotúra políroztam az ezüstjeimet! Csillognak-villognak! Bőven elég!


Kell egy jó mikroszálas kendő!


Én ezzel dolgoztam!


[link]


A Tescoban vettem 600 Ft-ért az autós részlegen.


Tökéletesen bevált!

2019. máj. 6. 01:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!