Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Rajzoltam egy saját térképet...

Rajzoltam egy saját térképet saját kontinensekkel, hogy tudom a földrészek területét kiszámítani?

Figyelt kérdés

Egy térképet rajzoltam, van rajta 6-7 kontinens, szigetek stb.. Matekból nem vagyok vmi zseni sőt örülök ha megértettem egy két dolgot és emlékszek valamire.


Tegyük fel ez a térkép egy olyan bolygót ábrázol amekkora a Föld (510,100,000km2). Ebből az adatból hogy bírnám kiszámolni x földrész területét? Ugyanaz mintha a Föld lenne csak más kontinensekkel.



2019. jún. 21. 15:03
 1/10 anonim ***** válasza:
Legegyszerűbben úgy, hogy ha először is bedigitalizálod (ha gépen rajzoltad akkor nyilván nem kell). Utána megnyitod Photoshop-pal a képet, amiben van olyan funkció hogy egy szabadon kijelölt terület (ez lesz az adott kontinens) méreteit leméri, amik között ott lesz a terület is "darab pixel" mennyiségben. Ezzel az adattal, valamint a kép felbontásából és a Föld területéből már kiszámol hogy mekkorának számítana a kontinens.
2019. jún. 21. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Lehet én vagyok ennyire retardált, de nem nagyon megy.

Bescanneltem a képet, vagyis lefotóztam a telefonommal, van egy app ami kifehérítette, effektezte stb és így mintha be lenne scannelve


A kép 3019x2097es felbontású.


A földrész amit kijelöltem, és aminek a területét szeretném kiszámolni az 95x127es felbontású, ugye egy téglalap formába berakva.


Először is úgy próbáltam, hogy 95*127 = 12065

és aztán 510,100,000/12065 = 42 279

és rájöttem hogy ez k*** nagy baromság


később úgy próbáltam, hogy 95 * 127 = 12065

és 3019*2097 = 6330843


aztán 6,330,843/12,065 = 524,72


majd 510,100,000/525 = 971,619 "km2"


de ez így annyira valósnak nekem nem tűnik, mert az elképzelt földrészem ugye az kisebb mint Törökország (780 ezer km2)


kicsit retardált vagyok a matekhoz bocsi xd

2019. jún. 21. 16:22
 3/10 anonim ***** válasza:

"95x127es felbontású, ugye egy téglalap formába berakva."

Van "okos" kijelölés is benne, amivel könnyen olyan kijelölést lehet csinálni ami követi a földrész vonalát, így nem kell téglalappal számolni mert az amúgy se lenne pontos. Ha ez megvan, akkor alul (Photoshop CC-nél) Méretnapló->Méretek rögzítése. Ott ki fogja írni a pontos területet.


A többit már jól számoltad ki, egy 3019x2097-es képen egy 95x127 rész tényleg elég pici. Ügyeltél arra, hogy a kép mérete pont akkora legyen mint az általad rajzolt Földé? Vagyis 3019x2097-esnek kell lennie az egész térképednek, a kép határán kell lennie a térkép határának is.


Illetve még az is kérdés lehet, hogy jól rajzoltad meg a térképet? Mert ugye nem egy téglalapnak kell lennie, ha a valós Földet kiterítenéd akkor az sem egy téglalap alakú térképet adna. Ha simán téglalapnak rajzoltad az se baj, lehet számítással korrigálni a méretét. Mondjuk hogy 2097 pixel magas a térkép. Ha ebből kellene hajtogatni egy gömböt (ami lehetetlen) akkor első lépés lenne hogy fent és lent "be kellene hajtani" a lapot, tehát a 2097 pixel az a gömb kerületének a felét adná ki. Vagyis a gömb kerülete 4194px. Ebből a sugara 667,5px. Így a felülete: 5598955px, ami mint látszik kisebb mint a kiszámolt 6330843px. Tehát ha simán téglalapnak rajzoltad a térképet akkor ezzel az 5598955-s értékkel kellene ezentúl számolni, ekkora a korrigált térkép teljes mérete pixelben.

2019. jún. 21. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Még egy észrevétel: az előbb 4194 pixelt számoltam a gömb kerületére úgy, hogy fent és lent volt behajtva a térkép. Viszont ha a másik módszerrel lenne összehajtva, tehát úgy hogy egy fent és lent nyitott henger adjon a térkép, akkor a kerülete csak 3019px lenne, mert ekkora a kép. Ebből belátható, hogy már az alap térképnek sem jók az arányai, mert a két értéknek egyeznie kellene. Ez most vagy amiatt van mert amit az előbb írtam hogy nincsenek a kép szélén a térkép szélei, vagy azért mert rosszul lett megrajzolva. Ha az előbbi eset áll fenn, akkor azt korrigálni kell (amúgy is kellene a pontos méretmeghatározáshoz), ha az utóbbi az nem olyan nagy baj, csupán annyit jelent hogy nem gömb alakú lenne az a bolygó aminek a térképét megrajzoltad :)
2019. jún. 21. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"Térképkészítésre a következő szoftvertípusok alkalmasak: CAD programok, térinformatikai programok, általános célú grafikus programok és speciális térképészeti programok."



[link]

2019. jún. 21. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 TappancsMancs ***** válasza:

Azt is meg kell határozni hozzá, hogy 1 pixel az hány négyzetméter, mert a pixellel semmit se tudsz kezdeni. Gondolom.


Kellene hozzá a bolygó kerülete méterben és, hogy ez a kerület hány pixel, (az meg a térkép pixeleiből adott). Ebből meg lehet határozni azt, hogy 1 pixel az hány négyzetméter és érdemes a teljes tizedes törteket nem lekerekínetni.


Lehetne más felbontása is a térképnek, ami más pixelszámot adna ki, közben ugyanaz a kontinens van rajta. Tehát kell az is, hogy 1 pixel az hány négyzetméter, illetve méter x méter.


Egyébként a pixeles meghatározás tényleg jó.

2019. jún. 21. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 fabijoe ***** válasza:

Fogsz egy pausz papírt, és rárajzolod a bolygód hosszúsági és szélességi köreit Mercator vetületben (úgyis abban rajzoltad a kontinenseidet: ez ugyan nem területtartó, de sebaj).

Tehát egyszerűbben: négyzethálót rajzolsz egy pausz papírra, a térképre teszed, és megszámolod, mennyi nyégyzetet foglalnak el a kontinenseid. A tört négyzeteket megsaccolod. Kiszámolod, egy négyzet mekkora területű (azaz elosztod a bolygó felszínét a négyzetek számával) é ezt a területet a kontinensenkénti területtel visszaszorozva megkapod a kontinenseid területeit.

Ez az egyik számítógép előtti módszer.

A másik: planimétert kell használni, de kétlem, hogy érdemes lenne venni egyet csak a játékhoz, és megtanulni használatát.

2019. jún. 22. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 TappancsMancs ***** válasza:
A pixel is négyzet a megjelenítésében, ezért fölösleges négyzethálót rajzolni, mert azt a pixelek is felosztják és biztos sűrűbben, mint amennyit felosztana a kérdező.
2019. jún. 22. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Tom Benko ***** válasza:

A két utolsó ötlet teljesen jó. Elkezded lefedni négyzetekkel, számolsz egy legkisebb lefedő és egy legnagyobb kitöltő alakzatot ezekből a négyzetekből, aztán elkezded finomítani a felosztást. Ha kellően pontossá válik, megállsz és örülsz.


Gömbön kicsit tréfásabb, ott figyelembe kell venni a szélességi és hosszúsági szögeket, abból jön ki egy-egy négyzet területe, ezt meglehetősen vicces számolgatni.

2019. jún. 24. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Baluba ***** válasza:

[link]


Nekem ez a tétel az egyik kedvencem, ezzel is megpróbálhatod.

2019. jún. 24. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!