Kezdőoldal » Egyéb kérdések » GYIK » Milyen alapon és jogon és elv...

Milyen alapon és jogon és elv alapján írják át az álatalam feltett kérdés szövegét?

Figyelt kérdés
2014. júl. 27. 23:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
37%
Az attol fugg mennyit fizettelezert a szolgaltatasert. Ha annyit mint mi, akkor jogodban all pl. csendben maradni. Ugye erted?
2014. júl. 27. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Szerintem főleg nyelvhelyességi alapon szokás, ha már zavaró hibák vannak benne. (Például magyarban csak a felsorolás utolsó eleme elé teszünk kötőszót, a többi helyen vessző áll: „alapon, jogon és elv alapján”. Bár ez esetben az „alap” szó is kétszer szerepel, érzésem szerint feleslegesen.)


Bocsánat… Akkor ennyit a nyelvtannáciskodásról.


Szóval, hogy milyen jogon: övék az oldal, ők felelősek a megjelenő tartalmakért, szóval teljesen érthető, hogy joguk van szerkeszteni a hozzászólásainkat, kérdéseinket. Kicsit úgy képzeld el, ezeket a fórumokat, mintha vendégségbe mennél valakihez beszélgetni a többiekkel. Ha viszel magaddal egy dohányzóasztalt is, a házigazda az nyugodtan kiteheti.


Milyen alapon/elv alapján: Első körben olvasd el a kérdés kiírásakor megjelenő betartandó pontokat, a felhasználói szabályzatot ( http://www.gyakorikerdesek.hu/felhasznaloi_szabalyzat ) és az útmutatót ( http://www.gyakorikerdesek.hu/help ).

Második körben: csak akkor tudunk konkrétan segíteni, ha linkeled, melyik kérdésed szövegét írták át, és mellé írod a te eredeti szövegezésedet is.

2014. júl. 27. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

"Ugye erted?"


NEM, nem értem. A levergő vételért sem fizetsz mégsem mérgezhetik meg.....

2014. júl. 27. 23:47
 4/12 2xSü ***** válasza:

A hatályos jogszabályok szerint a regisztrálással elfogadtad az oldal használatának szabályait. Tulajdonképpen a regisztrációval szerződést kötöttél a honlap üzemeletetőjével.


A szabályzatot itt találod: http://www.gyakorikerdesek.hu/felhasznaloi_szabalyzat


Az ominózus rész:

„A felhasználó a hozzászólás közzétételével korlátlan, de nem kizárólagos felhasználási jogot biztosít a Szolgáltatónak […]. A felhasználási jog megszerzésének ellenértéke a honlap ingyenes használatának lehetősége.”


Ezen a jogon.


Persze ha tudnánk, hogy milyen kérdést tettél fel, és azt mire módosították a moderátorok, akkor lehetőség lenne megvitatni azt, hogy emögött áll-e valamiféle racionális érv. Ennek hiányában csak a jogszerűség kérdését lehet tárgyalni, amit fentebb megtettem.

2014. júl. 28. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Hát ha netán átteszik/áttennék másik kategóriába , akkor egy szavam sem lenne mert elismerném jogosnak és racionálisnak.

Egyébként evvel érdekes felvetés generálódott :)))


Mégpedig , hogy : nahh, ezt bezzeg nem manipulálták! Pedig ennek legalább lett volna magyarázata.


Na de nem kekeckedni akarok, csak meglepett az a moderálás.....nem értettem, nem értem.


Nem értem , hogy milyen logikai érv volt a javításra.


Mindegy végülis.


Közben kaptam választ arra ami az alap volt felkeresni ezt a weboldalt.


Köszönetem érte!


Tényleg jó és hasznos ez a site! :)

2014. júl. 28. 01:04
 6/12 2xSü ***** válasza:

> Nem értem , hogy milyen logikai érv volt a javításra.


Mivel továbbra sem tudunk semmi konkrétumról, hogy mit írtál ki és mire módosították, így mi sem értjük.

2014. júl. 28. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

A kérdéskiíráskor kiírják mik a szabályok.

Most nem jut mind eszembe, de pl. nem lehet egy kérdésben többet kérdezni, nem lehet csupa nagybetűvel írni, ilyesmik.

2014. júl. 28. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

(((Hé! A 23:35-ös hozzászólásomban a „Bocsánat” szó után kérem vissza az írásjelet! Ha már '…' nem lehet, akkor legyen '!'. Másrészt akkor már a két elírásomat is kijavíthatnátok: „a házigazda az nyugodtan kiteheti.” helyett „a házigazda azt nyugodtan kiteheti.”, illetve a „képzeld el, ezeket”-nél nem kell a vessző.


És akkor még megjegyzem, hogy a „Miért az Alkalmazott tudományok kategóriába került ez a kérdés?” zárójeles kérdésemet is törölték a hozzátartozó válasszal együtt, viszont a kérdező 01:04-es kommentjében még van nyoma az erről folytatott társalgásnak.


Szóval, kérdező, ha ez megnyugtat: már én sem értem.)))


Még érdemes megemlékezni az automatikus moderálásról, mert ha szép hozzászólásokat akarunk írni, akkor ezeket sűrűn figyelembe kell vennünk. Ennek pontos szabályait még nem találtam meg az oldalon, szóval a lenti észrevételek csak és kizárólag az én méréseimen alapulnak:

– 6-nál több egyforma karakter nem szerepelhet egymásután válaszban, a többi karaktert egyszerűen lehagyják. (Következmény: a tízmilliót csak hármas tagolással tudod beírni.)

– Legalább 60 karakterenként kell szerepeljen egy szóköz, a 60. karakter után automatikusan bekerül egy sortörés. (Hosszú, kötőjeles szavaknál, például nagy számok nevének betűvel történő kiírása esetén, de valahonnan valameddig típusú kifejezések esetén is el tudom képzelni, hogy előkerül egy ilyen. Ilyenkor valamelyik kötőjel után érdemes beiktatni egy szóközt.)

– A túl sok írásjelet is szűri a rendszer, a pontos szabályt nem tudom, viszont karaktergrafikákat már nem lehet hozzászólásba írni. (Pedig van egy tök jó facepalmom… Amúgy végső soron ez egy teljesen jó szabály.)

– Rövidített linkek nem kerülhetnek a hozzászólásba (ami mondjuk érthető, a normális emberek szeretik tudni, hogy éppen melyik oldalra irányítják őket). Annyi problémát okozott ez a dolog, hogy a CNN homepage-ét nem sikerült belinkelnem egyszer normálisan (ugye "edition pont cnn pont com", de az "on pont cnn pont com"-ot rövidítésnek értékelte a rendszer).

– Van az oldalnak egy trágárság szűrője, szóval ha sértegetni akarsz valakit, akkor azt csillagokkal teheted meg (a moderátorok b*** meg a k*** ***** ******** * **** ***!!!), viszont ha véletlenül egy ártatlan szerkezetbe írnál „csúnya” szót, ahol senkit nem bánt, akkor a trágárságszűrő azt automatikusan jelenti a moderátoroknak, és esetleg korábbi hozzászólásaidba is intenzívebben belenyúlnak.

– Kérdéseknél azt figyeltem meg, hogy ha nincs benne egy kérdőjel sem, akkor automatikusan kerül egy a végére, továbbá ha olyan írásjel kerül bele, ami mondat végén is szerepelhet (pont, felkiáltójel, kérdőjel), akkor ez után automatikusan szóközt rak az oldal, és nagybetűvel kezdi. Szóval nem tudsz olyan kérdést normálisan kiírni, hogy „Mi a véleményetek a cnn.com-ról?” vagy „Mi a 15. prímszám?”, mert „Mi a véleményetek a cnn. Com-ról?” és „Mi a 15. Prímszám?” lesz belőle, de kötőjel elé is simán kerülhet szóköz: „3. -ból”.

Lehet, hogy van még valami, most hirtelen ezek jutnak eszembe azok közül, amiket észrevettem. (És ha a modik figyelnek, akkor ezt nem törlik ki, mert ez a rész konkrétan a moderálás elveiről szól, ami kérdés volt. Tulajdonképpen a három zárójeles rész is.)

2014. júl. 28. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 2xSü ***** válasza:

A moderálás alapja a bejelentés (lásd kis egy irányból behajtani tilos tábla ikon). A moderálás a bejelentett probléma szerint történik. Gondolom a moderátorok is csak átfutják a beszélgetést, nem olvassák tüzetesen el.


Jelen esetben a bejelentett probléma az, hogy a kérdés rossz kategóriában lett feltéve. A moderátor tehát ez a problémát kapta meg, átfutott az egészet, átdobta a megfelelő kategóriába, és törölte az ezzel foglalkozó válaszokat. Miért?


Mert elég hülyén néz ki a következő párbeszéd:

Aladár: Miért az X kategóriában kellett feltenni ezt a kérdést?

Moderátor: (Átteszi a bejelentést követően a kérdést Y kategóriába.)

Béla: Aladár, te hülye vagy, nem is X kategóriában van a kérdés, te gy…kér.


Ez csak felesleges félreértésekhez vezet, így jobb törölni az kategóriáról szóló részeket.


Az, hogy maradt ott helyesírási hiba, vagy hogy a szerkesztés során történt olyan hiba, amitől új helyesírási hiba keletkezett, az érthetően vele járója lehet a rendszernek. A moderátoroknak gondolom elég sok dolguk van, nem 100%-os hatásfokkal működnek ők sem.


#8:


> 6-nál több egyforma karakter nem szerepelhet egymásután válaszban


Érthető. Sokan azt gondolják, hogy ha ezer felkiáltójel van egy mondatban, vagy a ”jajj” szót ezer j-vel írják, attól nyomatékosabb lesz. Ezért van a karakterszám limit. A legtöbb esetben ez nem jelent gondot. Néha nem jó, de az ember ennek tudatában tud más megoldást találni.


> Legalább 60 karakterenként kell szerepeljen egy szóköz


Szintén érthető. A túl hosszú nem törhető szöveget a böngésző törés nélkül jeleníti meg, ami szépen szétcincálja a honlap kinézetét. Normális esetben ez nem okozhat gondot. Nehéz lenne találni 60 karakternél hosszabb szóösszetételt.


> A túl sok írásjelet is szűri a rendszer […] Pedig van egy tök jó facepalmom


Gondolom nem a túl hosszú írásjeleket szűri, hanem bizonyos írásjeleket. Pont azért, mert sokan összekeverik a kérdést, a választ a rajzolással. Ha valamit le akarsz írni, írd le. Ne rajzolgass, hanem írd le.


> Rövidített linkek nem kerülhetnek a hozzászólásba


Megint csak érthető okokból bizonyos linkeket tiltani kell. Pl. torrent oldalra mutató linket a jogszabályok miatt. A felhasználók persze megtalálták a kiskaput, így rövidítik az URL-t. Ezért inkább ezt is tiltották. Mostanában a hosszabb szöveg, sőt forráskód elküldésére alkalmas oldalakat, pl. a pastebin (pont) com címet is kezdik tiltani. A számtech rovatban ez elég kellemetlen, de valahol érthető.


> iszont ha véletlenül egy ártatlan szerkezetbe írnál „csúnya” szót


Nem csak a szerkezet, vagy az üzenet célzata a lényeg. Vannak nem 18+ kategóriájú kérdések. Látogatják gyerekek is az oldalt. Ergo ha csak annyi a kérdés, hogy egy bizonyos eléggé csúnya szónak mi a német fordítása, akkor bizony az is problémás. Aztán jön a túl aktív anyuka, aki csodálkozik, hogy a kisfia milyen szavakat mondogat. Rákérdez, kiderül, hogy itt olvasta, és már jön a reklamáció. Sajnos vagy nem sajnos, ez egy adottság. Nyilvános terepen vagy, ahogy az életben sem káromkodsz nagy nyilvánosság előtt, még idézet formájában sem, úgy itt se tedd.


> Kérdéseknél azt figyeltem meg, hogy ha nincs benne egy kérdőjel sem, akkor automatikusan kerül egy a végére, továbbá ha olyan írásjel kerül bele, ami mondat végén is szerepelhet (pont, felkiáltójel, kérdőjel), akkor ez után automatikusan szóközt rak az oldal, és nagybetűvel kezdi.


A kérdés legyen kérdés. A kérdés kérdőmondattal zárul. Ha egyéb mondandód is van a kérdés után, akkor arra szolgál a leírás mező. Szóval jogos az, hogy a végére kérdőjel kerül. Sokan írnak írásjelek, nagybetűk nélkül, az ő kérdésüket javítja a rendszer, összességében áttekinthetőbb eredményt ad. Az más kérdés, hogy nem kevés esetben ez el is ront egy amúgy jó kiírást.


Amúgy a kérdésben szereplő webcím más okból is problémás. Van olyan elvetemült, aki a kérdéshez csak a honlapja címét írja be, és csak a leírásban írja ki a kérdést, hogy „hogy teccccccik”. A gond az, hogy a kérdés maga linkként is szerepel az oldalon. Arra meg nagyon allergiásak a keresőrobotok, egyéb automatizmusok, ha egy link „neve” URL formátumú, létező címet rejt, míg a link „hivatkozása” egészen más URL-t tartalmaz. Általában emögött legtöbbször valami átverés van. Pl. a link „neve” az, hogy [link] míg a link „hivatkozása” meg mondjuk a [link] . Az ilyen jelenség adathalász tevékenységre utal. Szóval az is rendben van, hogy a kérdésben szereplő URL-ekkel elbánik a rendszer.


Igen, ez a funkció nem tökéletes. Lehetne cizelláltabb, de az esetek többségében aki helyesen ír, annak nem okoz problémát.


> Mi a véleményetek a cnn. Com-ról?


Mi a véleményetek a CNN weboldaláról?

2014. júl. 28. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Másképp lehet értelmezni úgy a kérdést, hogy átírták? Ha igen, szerintem írj mailt a Szerkesztőségnek, beszéld meg velük, hogy nem úgy értetted a kérdést, ahogy ők.

Ha trágár, nem érthető rendesen, akkor átírják, de a jó érdekében, nem rosszból.

2014. júl. 29. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!