Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Humor » Hogyan lehetne betiltatni az...

Hogyan lehetne betiltatni az LY, a DZ és DZS betűket?

Figyelt kérdés
Teljesen feleslegesek, és a helyesírást is megkönnyítené ha kivennék őket a magyar ábécéből.

2021. febr. 6. 16:00
1 2 3 4
 21/32 TappancsMancs ***** válasza:

17/

"Mondjuk például a magyar ábécében nincs "dj" betű, de a maradj, higgadj, lázadj, tapadj (stb.) szavak végén mégis gyé-nek ejtjük, nem pedig külön "d"-nek és "j"-nek. Nem lenne logikus ezt is felvenni így az ábécébe? Vagy ne adjak ötleteket az ideolvasó hivatásos nyelvészeknek? :)"


Most mire érted? Arra, hogy a "maradj" az változzon "maragy"-ra? Nekem inkább a fordított módon tűnik jónak, hogy ezek a szavak jó példák arra, hogy nem ejtjük betű szerint, hanem kikombináljuk a jól kiejthető módját. Tehát eltér a kiejtésünk a betűktől.


A "maradj" szóban szépen benne van a "marad" tő, és szerintem ez jó. Mert ha arra értetted 17-es, hogy inkább csináljunk még kettős betűket, és legyen olyan is, hogy dj, az nem valami jó. :)


Minden nyelvben vannak nem betű szerint ejtett szavak, amivel mi is rendelkezünk és nem fontos a kettős betűket megtartani feltétlenül.

2021. febr. 7. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
21: Arra értem, hogy a logika szerint a magyar ábécében a d után egy dj betűnek kellene következnie. (Tehát így nézne ki: d, dj, dz, dzs)
2021. febr. 7. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 TappancsMancs ***** válasza:

A két fajta abc-t is el lehetne felejteni, semmi értelme, mert van a rövid és a hosszú abc.


A kiterjesztett magyar ábécé tartalmazza a Q, W, X, Y betűket is. Ez is sima ügy, mert két abc teljesen fölösleges.


Amúgy meg az angol sem vacakol azzal, hogy minden hangra legyen külön betűjük, fölösleges erőltetni.


Itt is az "a" betűt másképpen ejtik:


hatchet

aerial

national

table

walk

alter

2021. febr. 7. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
Jobban belegondolva a "dj"-t azért nem vették fel az ábécébe, mert az ejtése azonos a gy-vel, és ez lehet kavarodást okozott volna egyes diákoknál. (Ábécésorolásnál az ly-t ugyebár nem "jé"-nek, hanem "ellipszilon"-nak mondjuk.)
2021. febr. 7. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
24: A "belegondolva" után lemaradt, hogy "szerintem".
2021. febr. 7. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:

"Amúgy meg az angol sem vacakol azzal, hogy minden hangra legyen külön betűjük"

Elég nagy baj, nem kéne pont a lehető legrosszabb példához hasonlítani a magyart, pláne nem a legnagyobb előnyét ledegradálni az angol szintjére. Gyűlöletes, hogy az angol (és még jópár másik) nyelvben egy lerít betű egyszer így, másszor úgy ejtendő, és sokszor még leírt, egzakt szabály sincs rá, hogy mikor hogy.

A magyar egyik nagy előnye, hogy a különböző hangokra van külön-külön betűnk - még ha nincs is elég karakter hozzá, így duplázással kreálunk plusz betűket.

2021. febr. 7. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:

Az angol egy ahogy esik, úgy puffan nyelv, általános szabályok szempontjából.

Pont ezért kezdte el G.B.Shaw a nyelvreformot. És bizony a magyar nyelvhez hasonlóan gondolta, csak nem tudta befejezni, kivitelezni a vaskalaposok miatt. Még pénzt is hagyott azoknak, akik folytatják a munkáját, csak hát a világ egyre inkább az elbutulás felé vezet, maradt ahogy volt azóta is.


Nekünk meg itt van egy kivételesen logikus, gondolkodásra elsőrangú nyelv anyanyelvnek, erre mindenféle ostobasággal rombolnánk. Inkább becsüljük meg.

2021. febr. 27. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:

"egy kivételesen logikus"

A j - ly logikáját a jelenkori magyar nyelvben ha lennél kedves kifejteni, köszönöm.

2021. febr. 27. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:

28

Hiszed vagy nem, de normális esetben különbözően ejtjük. Kimutathatóan.

Akkor torzul az ejtés tisztasága, ha a gyereket úgymond "kétnyelvűen" nevelik, azaz nem tiszta anyanyelvi környezetben.


A magyar -és más- nyelv is a leépítések/egyszerűsítések folyamatos támadása alatt áll. Mert minél silányabb nyelvi eszközöket adnak a plebsz kezébe/szájába, annál kiszolgáltatottabb lesz AZOKNAK, akik viszont minden nyelvi eszköz felsőfokú birtokában lesznek.


Amerikában már nem kell kézírást tanítani/tanulni. Ez lesz itt is következő.

2021. febr. 27. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:

Én például emlékeim szerint magyar anyanyelvű vagyok, nincs is a családban legalább három generáción keresztül még vidéki sem, nem hogy határon túli.

Mégsem ejtjük sem én, sem a felmenőim másképp a hely és a hej szavakat.

Megtennéd, hogy mutatsz erre az eltérő kiejtésre tudományos forrást?

Nem arra vagyok kíváncsi, miért alakult ki, nem arra vagyok kíváncsi, hogyan ejtették kétszáz évvel ezelőtt, és nem arra vagyok kíváncsi, néhány magyarkodó szittya-turul-hívő, tarsolylemezes, paszományos, ékíró bohóc hogyan szeretné megmagyarázni.

2021. febr. 27. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!